یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۳

جواد فروغی از پرستاری تا طلای تیراندازی المپیک توکیو

مدافع سلامتی که نخستین مدال طلای ایران در المپیک ۲۰۲۰ توکیو را کسب کرد

قهرمان پرستار

با درخشش جواد فروغی تیرانداز ملی پوش کشورمان، کاروان ایران موفق شد به نخستین طلای خود در رقابت‌های المپیک توکیو دست یابد، اما جواد فروغی کیست که موفق شد رکورد المپیک را هم بزند؟ جواد فروغی یک پرستار و مدافع سلامت است که به گفته خود رشته تیراندازی را در طبقه منفی دو بیمارستان به صورت کاملا اتفاقی شروع کرد.

به گزار ش مفدا، جواد فروغی فارغ التحصیل رشته کارشناسی پرستاری و از مدافعان سلامت و کادر درمان کشورمان است که طی دو سال گذشته همپای دیگر اعضای کادر درمان، در بیمارستانها ومراکز درمانی، در مسیر مبارزه با ویروس منحوس کرونا، از هیچ تلاشی دریغ نکرد.

جواد فروغی این بار علاوه بر رشادت وایثارگری در عرصه سلامت کشور، در عرصه ورزش و در آوردگاه بین المللی ورزش و در مسابقات المپیک ۲۰۲۰ توکیو، موفق شد با کسب مدال طلا، نخستین مدال کاروان جمهوری اسلامی ایران در این رقابتها را از آن خود کرده و برای کشور افتخار آفرینی کند.

بیوگرافی جواد فروغی

جواد فروغی متولد ۲۰ شهریور ۱۳۵۸ در دهلران ایلام ، قهرمان تیراندازی تیم ملی است. وی  فارغ التحصیل رشته پرستاری می باشد که به گفته خودش تیراندازی را از طبقه منفی دو بیمارستان از ۳۰ سالگی شروع کرد و در ۴۱ سالگی به مدال طلای المپیک توکیو دست یافت

شروع از پرستاری

فروغی در سال ۱۳۸۱ وقتی ۲۳ ساله بود در رشته کارشناسی پرستاری فارغ التحصیل شد و در حال حاضر پرستار بیمارستان فوق تخصصی بقیة الله سپاه پاسداران است.

جواد فروغی در تیراندازی با تپانچه ۱۰ متر مردان المپیک توکیو طلا گرفت و این اولین طلای تاریخ تیراندازی ایران در المپیک است. وی در چهاردهمین دوره مسابقات تیراندازی قهرمانی آسیا و کسب سهمیه المپیک از ۱۴ تا ۲۳ آبان ماه ۱۳۹۸ در دوحه، قطر برگزار شد، توانست ششمین سهمیه المپیک تابستانی ۲۰۲۰ در رشته تیراندازی (در تپانچه بادی ۱۰ متر مردان) را برای ایران به دست بیاورد.

سهمیه‌های قبلی را مهیار صداقت در بخش مردان و نجمه خدمتی و آرمینا صادقیان و هانیه رستمیان و فاطمه کرم‌زاده در بخش زنان گرفته‌بودند. وی همچنین در مسابقات تیراندازی قهرمانی آسیا ۲۰۱۹، ۲ مدال برنز یکی در تپانچه بادی ۱۰ متر مردان و دیگری در «تپانچه میکس تیمی» (به همراه گلنوش سبقت‌الهی) به‌دست‌آورد.

وی همچنین در مسابقات جام جهانی تیراندازی ۲۰۲۱ دهلی نو در کشور هند به مقام اول در تپانچه بادی ۱۰ متر مردان دست یافته بود. فروغی در جام جهانی تیراندازی ۲۰۲۱ اوسییک، کرواسی نیز در تپانچه بادی ۱۰ متر مردان اول شده بود.

جواد فروغی یک پرستار بیمارستان و جزو کادر درمان است. تیرانداز المپیکی ایران پیش از این گفته بود: «تیراندازی را در طبقه منفی دو بیمارستان به صورت کاملا اتفاقی شروع کردم. برای اولین بار سال ۸۹ یا ۹۰ بود که تپانچه بادی را به من نشان دادند تا تیراندازی کنم، در همان تجربه اول حدود امتیاز ۸۵ زدم و کسی که مسئول بود از من خواست تا پیگیر باشم. تشویق او باعث شد تا سراغ تیراندازی بروم و با مربگیری آقای خدابنده لو کارم را شروع کردم.»
حالا در دوران سخت کرونایی یک پرستار از ایران توانست یک اتفاق تاریخی را در المپیک۲۰۲۰ توکیو رقم بزند و صاحب مدال طلای المپیک شود.

جواد فروغی تیرانداز ۴۱ ساله توانست صاحب یک رکورد بزرگ دیگر نیز شود. او علاوه بر ثبت رکورد المپیک و کسب مدال طلای تپانچه ۱۰ متر بادی المپیک ۲۰۲۰ توکیو، توانست مسن‌ترین ورزشکار ایران در تاریخ این رقابت‌ها با ۴۱ سال سن تبدیل شود که مدال المپیک به دست می‌آورد.پیش از او مرحوم محمود نامجو در المپیک ۱۹۵۶ ملبون با ۳۸ سال سن به مدال برنز رسیده بود تا مسن‌ترین مدال آور ورزش ایران باشد.

اولین مسابقه بین المللی فروغی

فروغی با مسابقات دانشگاهی فعالیت اش را شروع کرد سپس زیر نظر علیرضا قیاسی دوره های حرفه ای تری را آموزش دید

در نهایت مرداد ماه ۱۳۹۶ به عضویت تیم ملی ایران در رشته تیراندازی تپانچه درآمد و دو سال بعد در اولین تجربه اش در مسابقات آسیایی اندونزی به مقام بیست و یکم رسید.

او در این سال بود که سهمیه حضور در المپیک ۲۰۲۱ توکیو ژاپن را بدست آورد

شگفتی آسیایی و جهانی

فروغی در سال ۱۳۹۸ دست به کار بزرگی زد و در مسابقات قهرمانی آسیا در دوحه قطر با حذف قهرمان المپیک به مدال برنز تپانچه بادی ۱۰ متر مردان رسید.

شگفتی این ورزشکار پا به سن گذاشته ایرانی تمامی نداشت و او یک سال بعد در پایان روزهای سال ۱۳۹۹ به مدال طلای جام جهانی تیراندازی دست یافت

او این افتخار را برای بار دوم در مسابقات جهانی جام جهانی کرواسی در بهار ۱۴۰۰ تکرار کرد و دوباره به مدال طلا رسید

شباهت پرستاری و تیراندازی

به گفته فروغی، کار پرستاری همیشه دقت عمل پرستار را می‌طلبد که این دقت عمل در تیراندازی هم موثر است ، از طرف دیگر بحث آرامشی است که باید در وجود پرستار باشد

جواد فروغی معتقد است، تیرانداز هم باید آن را به نوعی داشته باشد ، تیراندازی ضمن اینکه آرامش می‌خواهد ، آرامش هم می‌دهد به همین دلیل پرستاری و تیراندازی به هم نزدیک است

از تمرینات تا شیف شب بیمارستان

من شبها در بیمارستان شیفت هستم و در این چند سال عادت کرده‌ ام که از تمرین به شفیت هایم بروم ، حتی شب‌های مسابقه ام هم در بیمارستان بودم

انگیزه ام دلیل بزرگی است که بتوانم هم به کارم و هم به تیراندازی که عاشقش هستم برسم

مراقبت از بیماران کرونایی

من خودم مسئول مراقبت از بیماران کرونایی هستم و با اینکه بچه کوچک دارم اما خودم شخصا بیماران کرونایی را تحویل می‌گیرم

تاکنون به کرونا مبتلا شدم که نمی‌دانم دقیقا کجا مبتلا شدم اما بخاطر شغل پرستاری‌ام به احتمال زیاد در بیمارستان کرونا گرفتم

مدال‌ها

 برنز قهرمانی آسیا ۲۰۱۹

 برنز تپانچه میکس تیمی ۲۰۱۹

 طلای جام جهانی دهلی نو ۲۰۲۱

 طلای جام جهانی اوسییک ۲۰۲۱

 طلای المپیک توکیو ۲۰۲۰

نخستین مدال المپیک در تاریخ تیراندازی ایران توسط جواد فروغی به دست آمد

این نخستین مدال المپیک در تاریخ تیراندازی ایران است که توسط فروغی به دست آمد.  او پیش از این در مرحله مقدماتی با امتیاز ۵۸۰.۲۵ و قرارگیری در رده پنجم به فینال این ماده راه پیدا کرده بود. فروغی بزرگترین ورزشکار کاروان ایران، دارای سه فرزند و پرستار است. این ورزشکار ۴۱ ساله و ایلامی بعد از کسب مدال طلا سجده شکر بر جای گذاشت و سایر ورزشکاران به او تبریک گفتند.

در فینال این ماده ورزشکاران کشورهای ایران، هند، چین، آلمان، اوکراین، کره و صربستان حضور داشتند که دامیر صربستانی نقره و ژانگ وی چینی سوم شد.

فروغی با کسب دو مدال طلای جام جهانی هند و کرواسی در جایگاه نخست رنکینگ فدراسیون جهانی قرار دارد.

نجمه خدمتی و هانیه رستمیان ملی‌پوشان تیراندازی ایران نیز در سالن حضور دارند تا فینال جواد فروغی را از نزدیک تماشا کردند.

تیراندازی ایران در بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو ۶ نماینده در دو ماده تفنگ و تپانچه دارد. پیش از این فاطمه کرم زاده و آرمینا صادقیان در ماده تفنگ بادی زنان در رده های ۲۳ و ۳۰ ایستادند.

مهیار صداقت در ماده تفنگ بادی مردان و هانیه رستمیان در ماده تپانچه بادی زنان فردا در سومین روز از این رقابت‌ها در خط آتش قرار می‌گیرند.

مسابقات تیراندازی المپیک توکیو از شنبه دوم تا یازدهم مرداد ادامه دارد. نجمه خدمتی، آرمینا صادقیان، فاطمه کرم‌زاده،  مهیار صداقت، جواد فروغی و هانیه رستمیان اسامی تیراندازان ایرانی حاضر در المپیک توکیو است.

انتهای پیام

کدخبرنگار:۱۰۱۲۰

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.