چهارشنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۷

عید قربان مبارک باد

عید قریان

دهم ذی الحجه،روز بندگی و عید سعید قربان مبارک باد.

آیا مردم گمان کرده اند،همین که بگویند:ایمان آوردیم،رها می شوند و آنان (بوسیله جان،مال،اولاد و حوادث) مورد آزمایش قرار نمی گیرند؟(سوره عنکبوت آیه۲)

هنگام امتحان که بشود خیلی ها پا پس می کشند و تردیدهای فراوان در اعماق وجودشان رخنه می کند که شاید عقیده ای که داشته اند هم آنچنان بنیان محکمی نداشته است،شاید هم به دنبال بهانه ای هستند که راه فراری باشد از آنکه در قالب آزمایش عیارشان سنجیده شود.

قربانی کردن فرزندی که در کهنسالی پس از سالها انتظار نصیبت شده است امتحانی است بس دشوار و آوردگاهی که عیار بندگی ات با آن سنجیده می شود.مسلخی که باید از هر کس و هر چه که دوست داری دل بکنی و نشان دهی که آداب بندگی را خوب میدانی.قربانی ابراهیم خلیل الله فرزندی بود که به آن دلبستگی داشت...تنها اوست که میداند در لحظه ابتلاء آیا ما هم میتوانیم از دلبستگی هایمان دل بکنیم و در راه طاعت پروردگار و ایمان راسخ به او قربانی کنیم؟ آری! اینگونه توحید و خداپرستی بندگان مورد آزمایش قرار می گیرد تا غربالی باشد میان آنانکه ادعای پیروی و اطاعت از دستورات الهی را دارند.

و امروز "عید قربان" است.فصل بیرون راندن دلبران خاکی از 《حرم خدا》.فصل دل بریدن، فصل گشودن زنجیرهایی است که پا بست پروازمان شده است.

عیدانه این سخن آفریدگار مهربان را به جان می سپاریم که فرمود:《 وَ عِزَّتی و جَلالی لاقَطَعنَّ امل کُلِّ مَن یُوَّمَّلُ غَیری بِالیَاسِ》به عزت وجلال خودم سوگند که امید هر کس را که به غیر من امید بندد به نومیدی می کشانم.  پس من نیز عهد می کنم با او که به فقیران درگاهش دل نبندم،دستم را جز به غنای درگاهش دراز نکنم.طمع و هوس را که به بندگی شیطانیان می کشاندم در پیشگاهش قربانی گردانم.خدایا یاریم فرما تا بند علایق را بگشایم و لایق درگاهت گردم.

عید سعید قربان بر تمامی مسلمین مبارک باد.

نویسنده:فاطمه دلاور

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.