سه‌شنبه ۲۹ تیر ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۱

کارشناس نشریات دانشگاه مطرح کرد؛

ارتقاء نشریات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار در سامانه ارزیابی وزارت بهداشت

نخعی / کارشناس نشریات سبزوار

کارشناس نشریات دانشگاه علوم پزشکی سبزوار از ارتقاء نشریات دانشجویی کلیشه و سپیدگاه در سامانه ارزیابی وزارت بهداشت خبر داد.

نرگس نخعی کارشناس نشریات دانشگاه در گفتگو با مفدا سبزوار با بیان اینکه نشریات دانشجویی کلیشه و سپیدگاه به صورت فصلنامه منتشر می‌شوند، اظهار داشت: در آخرین رتبه‌بندی صورت گرفته توسط خانه نشریات دانشجویی وزارت بهداشت، نشریه دانشجویی کلیشه با کسب ۸۵ امتیاز و نشریه دانشجویی سپیدگاه با کسب ۸۰ امتیاز موفق شدند در سطح B نشریات دانشجویی وزارت بهداشت قرار گیرند.

کارشناس نشریات دانشگاه تصریح کرد: در سامانه ارزیابی نشریات دانشجویی دانشگاه‌های سراسر کشور، نشریات دانشجویی با امتیاز (۹۰ تا ۱۰۰ در سطح A) ، (۸۰ تا ۸۹ در سطح B) ، (۷۰ تا ۷۹ در سطح C) ، (۵۵ تا ۶۹ در سطح D)، (۳۵ تا ۵۴ در سطحE) و (۲۹ تا ۳۵ و پایین‌تر از آن در سطح F) قرار می‌گیرند.

نخعی با بیان اینکه وزارت متبوع از شهریور ماه سال ۱۳۹۹ با راه‌اندازی سامانه رتبه‌بندی، نشریات دانشجویی دانشگاه‌های سراسر کشور را مورد ارزیابی کمی و کیفی قرار می‌دهد افزود: در این سامانه کارشناسان بر اساس شاخص‌های کمی و کیفی نشریات دانشجویان را مورد بررسی و ارزیابی قرار داده و رتبه آنها را اعلام می‌نمایند.

وی افزود: در همین راستا مدیر مسئولان نشریات دانشجویی دانشگاه پس از آماده شدن و انتشار نشریه خود موظف به بارگذاری فایل الکترونیکی آن در این سامانه بوده تا اقدامات ارزیابی کمی آن توسط کارشناس نشریات دانشگاه و ارزیابی کیفی آن توسط کارشناسان وزارت متبوع صورت گیرد.

نخعی در خصوص وضعیت نشریات دانشگاه در جشنواره تیتر ۱۲ نیز گفت: با توجه به اینکه سطح این دوره از جشنواره بسیار بالا بود و نشریات دانشجویی دو وزارت بهداشت و علوم و دانشگاه‌های آزاد اسلامی با یکدیگر سنجیده شده و رقابت می‌کردند اما با توجه به بضاعت دانشگاه، ۵ اثر از نشریات دانشجویی دانشگاه به مرحله نهایی راه یافتند که رضایت‌بخش بود.

وی با بیان اینکه ۴ اثر از نشریه دانشجویی بیلبورد و ۱ اثر از نشریه دانشجویی گیمسا به مرحله نهایی جشنواره تیتر ۱۲ راه یافته‌اند ادامه داد: در این دور از جشنواره اثرات دانشجویان سها سرابی(تیتر)، نرگس عماد رویانی(گزارش)، زهرا فرزانه(گزارش)، عارفه کلاته‌عربی(طنز) و حسین محمدیان(مقاله صنفی) به مرحله نهایی جشنواره راه یافتند.

کارشناس نشریات دانشگاه معتقد است فعالیت در عرصه نشریات برای دانشجویان وزارت علوم فراهم‌تر بوده چرا که ذهن دانشجویان وزارت بهداشت با توجه به رشته‌های درسی خود بیشتر منعطف به حوزه بهداشت و درمان بوده اما رشته‌های وزارت علوم عمومی‌تر و در نتیجه فعالیت در این عرصه برای آنان آسان‌تر است.

وی اذعان داشت: دانشگاه علوم پزشکی سبزوار در حال حاضر ۹ نشریه فعال دارد که طبق داوری انجام شده روی نشریات منتشر شده معمولا در رده cوd رتبه بندی شدند ولی با انجام داوری بر نشریات منتشر شده در فصل بهار دو نشریه کلیشه و سپیدگاه توانستند به رتبه b ارتقاء یابند و ما در تلاشیم تا با برگزاری کارگاه‌های آموزشی جایگاه دیگر نشریات را بهبود ببخشیم.

کد خبرنگار: ۳۶۰۶۰۱