دوشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۴

گزارشی از بازدید مسؤولان معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت از دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله(عج)؛

آغازی با تأکید بر حمایت از برنامه‌های فرهنگی و دانشجویی و پایانی در کنار پیکر نورانی شهدای گمنام در مرکز ژنتیک نور

بازدید

دکتر سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و دیگر مدیران این معاونت یک‌شنبه ۲۷ تیرماه از دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله(عج) به مدت ۳ ساعت بازدید کردند، بازدیدی که برنامه آغازین آن ارایه گزارش رییس و معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله در خصوص ظرفیت فرهنگی و دانشجویی این دانشگاه و تأکید معاون وزیر بهداشت بر حمایت از این برنامه‌ها بود و پایانش را حضور در کنار پیکرهای مطهر و پاک و نورانی شهدای گمنام در حال شناسایی مرکز ژنتیک نور دانشگاه بقیه‌الله(عج) رقم زد.

به گزارش مفدا تهران، گزارش از مریم کردستانی و مرتضی ده آبادی خبرنگاران پایگاه خبری و اطلاعرسانی مفدا:  دکتر سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، یک‌شنبه ۲۷ تیر ماه از دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله(عج)  در بازدیدی چند ساعته دیدن کرد و از نزدیک به بررسی ظرفیت‌ها و پتانسیل این دانشگاه در حوزه‌های مبارزه با کرونا، موضوعات فرهنگی‏، رفاهی و دانشجویی پرداخت.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در ابتدای این بازدید در نشستی که با حضور دکتر حسن ابوالقاسمی رییس، دکتر حسین شمس معاون فرهنگی و دانشجویی و دیگر مدیران این دانشگاه برگزار شد، به تلاش‌های صورت گرفته در خصوص ارائه خدمات رفاهی به دانشجویان دستیاری طی سال‌های گذشته در معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: ابلاغ ثبت‌نام بیمه تامین اجتماعی به دانشگاه‌های علوم پزشکی اعلام شده است و این مهم در کنار بیمه سلامت، بیمه تکمیلی و وام دستیاری می‌تواند به دستیاران و دانشجویان فعال در فضای بالین بیماران کمک کننده باشد.

معاون وزیر بهداشت در خصوص ارایه وام به دانشجویان خصوصا دانشجویان دستیاری، به استفاده از ظرفیت صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت اشاره و خاطرنشان کرد: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به ازای دانشجویان خود، سرمایه‌ای را در صندوق رفاه دانشجویان قرار داده است، که این پول در طول زمان علاوه بر این‌که رشد خواهد کرد، دست دانشگاه را در ارایه تسهیلات به دانشجویان خود بازتر می‌کند.

لاری افزود: اگر برای ساخت خوابگاه متاهلی دارای مشکل هستید، با این سرمایه‌گذاری می‌توان وام بیشتری را در اختیار دانشجویان متاهل قرار داد و می‌توان از طریق قانونی از حمایت‌های این صندوق بهره‌مند شد. از طرفی می‌توان از ظرفیت خیران نیز استفاده کرد که در این خصوص نیز، صندوق رفاه دانشجویان جلساتی را با خیران داشته است، اما همچنان فرهنگ‌سازی در خصوص حضور خیران در حوزه فرهنگی، رفاهی و دانشجویی مانند ساخت خوابگاه دانشجویی، مجموعه‌های ورزشی و ... آنگونه که باید دیده نمی‌شود.

در ادامه معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، دکتر سید عابدین حسینی مشاور معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، دکتر حسن زائری لطف مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت، دکتر روح الله محمد علی‌نژاد عمران رییس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت، مهندس رحمان خدابنده‌لو مدیر کل دانشجویی وزارت بهداشت و مهندس مهدی معماری مدیر روابط عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت از قسمت‌های مختلف حوزه فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله(عج) دیدن کردند.

در بازدید صورت گرفته از فضای فرهنگی و دانشجویی این دانشگاه، یکی از اتاق‌های مورد توجه، اتاق تیپ طب نظامی بود که به مکانی برای فعالیت دانشجویان پزشکی که زیر آتش دشمن باید تلاش کنند تا بتواند جان بیمار را نجات دهند اختصاص داشت.

بازدید از خوابگاه در حال احداث ۹۰۰ نفره دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله

معاون وزیر بهداشت در ادامه از خوابگاه در دست ساخت دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله نیز بازدید کرد. این خوابگاه که ظرفیت پوشش خوابگاهی 900 نفر دانشجو را دارد در مراحل پایانی و تجهیز قرار دارد.

در مسیر منتهی به خوابگاه، معرفی کترینگ نیمه صنعتی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله(عج) از دیگر موارد مورد توجه معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت بود. این کترینگ توانایی تولید هزار پرس غذا با ارایه چهار منوی غذایی در هر وعده را دارد که در ایام کرونا این تعداد پرس غذا به شش هزار عدد رسیده است.

دکتر سیما سادات لاری در حاشیه این بازدید در گفت‌وگو با مفدا، ابراز داشت: خوابگاه در دست ساخت دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله با ظرفیت هزار دانشجو تقریبا مراحل پایانی ساخت خود را پشت سر می‌گذارد و دارای امکانات رفاهی خوبی برای دانشجویان است، ما نیز تلاش داریم برای ایجاد فضاهای مناسب محوطه سازی و ساخت فضاهای فرهنگی در این خوابگاه کمک لازم را داشته باشیم.

وی اضافه کرد: تلاش داریم تا این دانشگاه را از امکانات رفاهی از جمله وام‌ها و تخصیص‌هایی که برای همه دانشگاه‌ها دیده‌ایم بهره‌مند کنیم، زیرا بیمارستان بقیه الله در دوره مبارزه با کرونا، یکی از بزرگترین بیمارستان‌های مبارزه با کرونا در کشور بوده است و این وظیفه ما را در حمایت از این دانشگاه سنگین‌تر می‌کند. در این دانشگاه، دانشجویان فعال خوبی داریم که در مجمع‌های کانون‌های فرهنگی در حال فعالیت هستند.

لاری با بیان این‌که طی دو سال گذشته، تمام تلاش ما در حوزه خوابگاهی استفاده از پتانسیل و ظرفیت، وام‌های بانکی جهت ساخت و خرید خوابگاه‌های دانشجویی بوده است، بیان داشت: در این خصوص از مدیران عامل بانک‌های ملت، رفاه و صادرات که به ما کمک کردند تا دانشگاه‌های بسیاری از این طریق بتوانند خوابگاه خود را ساخته و یا خوابگاهی را ببخرند تشکر می‌کنم.

خوابگاه‌های متاهلی دانشگاه‌های علوم پزشکی طی دو سال گذشته حدود ۴۰ درصد رشد داشته است

وی افزود: در این مسیر طی این مدت، ۱۵ خوابگاه افتتاح شده است که تعدادی از این خوابگاه‌ها به همت بنیاد ۱۵ خرداد ستاد اجرایی فرمان امام(ره) به مرحله افتتاح رسیده است و ۱۳ خوابگاه را در طرح ملی برنامه و بودجه در دست ساخت داریم، همچنین ساخت ۱۳ خوابگاه نیز با بنیاد ۱۵ خرداد طی تفاهم‌نامه‌ای در دستور کار است. در این مدت دو سال تلاش زیادی کردیم تا شاخص خوابگاه‌های متاهلی را در دانشگاه‌های علوم پزشکی افزایش دهیم که در نهایت اگرچه این شاخص حدود ۴۰ درصد افزایش یافت اما در مجموع این وضعیت در کل کشور از نظر کمی در دانشگاه‌های علوم پزشکی در شرایط خوبی نیست.

 معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در پایان گفت: دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله در حال حاضر حدود ۶۰ واحد خوابگاه متاهلی دارد، که تلاش دارند بلوک‌های بیشتری به این تعداد افزوده شود.

۵ خوابگاه دانشجویی‏، اسکان دانشجویان علوم پزشکی بقیه‌الله(عج) را عهده‌دار هستند/ خوابگاه در دست احداث بصیر با ۹۸۰ نفر ظرفیت امسال افتتاح می‌شود

دکتر حسین شمس کوشکی در حاشیه این بازدید در گفت‌وگو بامفدا، بیان داشت: خوابگاه در دست احداث بصیر با ۱۰ طبقه مسکونی، با ظرفیت ۹۸۰ دانشجو، ویژه پسران، نیمه دوم امسال افتتاح خواهد شد. این خوابگاه هم اکنون با ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی در حال تکمیل و ساخت است و تلاش می‌کنیم این خوابگاه دانشجویی را پاییز امسال به بهره‌برداری برسانیم.

وی خاطرنشان کرد: بدون شک با راه‌اندازی و بهره‌برداری از خوابگاه دانشجویی، خیلی از دانشجویان پسر ساکن خوابگاه‌های ما، در این محل متمرکز خواهند شد و به نوعی مشکل پراکندگی خوابگاه‌های دانشگاه مرتفع می‌شود. خوشبختانه به لحاظ بعد مسافت، این خوابگاه در نزدیکی پردیس دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله قرار دارد و مشکلی به لحاظ ایاب و ذهاب و بعد مسافت وجود ندارد.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله(عج) در خصوص امکانات رفاهی و جانبی این خوابگاه در دست احداث گفت: هزینه اعتبار این خوابگاه دانشجویی توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ستاد مشترک و  دانشگاه  تامین شده است و تاکنون برای احداث این پروژه بزرگ عمرانی، حدود ۸۵۰ میلیارد هزینه شده است. این خوابگاه دانشجویی دارای امکاناتی چون، اتاق اینترنت، شوتینگ، روف‌گاردن، باشگاه ورزشی، نمازخانه، سالن غذاخوری، سلف سرویس، اتاق استراحت، اتاق مشاوره، کتابخانه، فضاهای فرهنگی و... می‌باشد.

دکتر شمس با اشاره به اینکه دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله دارای ۱۴۰۰ نفر دانشجو می‌باشد، خاطرنشان کرد: از این تعداد، حدود ۷۰۰ دانشجو خوابگاهی هستند که در پنج خوابگاه این دانشگاه اسکان داده شده‌اند و خوشبختانه همه خوابگاه‌های دانشجویی این دانشگاه ملکی هستند. خوابگاه دخترانه شهید رهنمون، خوابگاه متاهلی و همچنین سه خوابگاه مجردی پسرانه شهید مفتح، شهید قاسمی و شهید نیک‌زاد، پوشش دانشجویان خوابگاهی این دانشگاه را عهده‌دار هستند.

دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله(عج) دارای کانون فرهنگی، ۱۰ انجمن علمی و سه نشریه دانشجویی است

وی گزارشی از تعداد نهادهای دانشجویی این دانشگاه ارائه کرد و گفت: دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله(عج) دارای سه نشریه فعال دانشجویی می‌باشد که نشریه آرمانگرا از جمله نشریات مهم این دانشگاه به شمار می‌رود. همچنین ۷ کانون فرهنگی و ۱۰ انجمن علمی در این دانشگاه فعالیت می‌کنند.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله(عج) ضمن تشکر از دکتر لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت بابت بازدید از این دانشگاه گفت: خوشحال هستیم که دکتر لاری و هیات همراه از نزدیک با دکتر ابوالقاسمی فرمانده این دانشگاه دیدار و گفت وگو کرد و از نزدیک در جریان مشکلات، مطالبات و نیازهای این دانشگاه قرار گرفت.

شمس گفت: یکی از مشکلات و مطالبات اصلی این دانشگاه، راه‌اندازی یک خوابگاه متاهلی شایسته و درخور شان دانشجویان این دانشگاه می‌باشد. به هرحال دانشجویان متاهل حتی بیشتر از دانشجویان مجرد، مورد توجه و تاکید قرار گیرند و از ظرفیت‌های خوب اسکان، بهره‌مند شوند. امیدوارم با صحبت‌هایی که دکتر لاری امروز درخصوص احداث خوابگاه متاهلی کردند، بتوانیم از طریق منابع مختلف چه از طریق وام وچه از طریق خیرین، اعتبارات لازم برای احداث این خوابگاه را فراهم کنیم. چرا که یکی از نیازهای اساسی ما در بحث خوابگاه‌های دانشجویی، نبود خوابگاه متاهلی استاندارد و درخور شان برای دانشجویان متاهل این دانشگاه است.

وی اظهار کرد: همچنین در قالب این بازدید، دکتر لاری قول‌های مساعدی درخصوص احداث محوطه فرهنگی و تفریحی برای خوابگاه در دست احداث بصیر دادند.

معاون فرهنگی ودانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله(عج) یکی از مشکلات و کمبودهای این دانشگاه را نبود استخر عنوان کرد و گفت: خوشبختانه در پردیس یا خوابگاه‌های دانشجویی، باشگاه ورزشی از جمله باشگاه بدنسازی، سالن تیراندازی، سالن کشتی، وجود دارد اما یکی از کمبودها که در زمینه ورزش در این دانشگاه به شدت احساس می‌شود، نبود یک استخر اختصاصی است. امیدوارم با تخصیص اعتبارات لازم بتوانیم با احداث استخر، در راستای رفع نیازهای ورزشی، دانشجویان، کارکنان، اساتید واعضای هیات علمی تلاش کنیم.

وی گفت: به هرحال این بازدید نیم روزه را باید به فال نیک گرفت. خوشبختانه دکتر لاری با حضور در این دانشگاه از نزدیک شاهد دغدغه‌ها و مشکلات دانشجویان در حوزه‌های دانشجویی و فرهنگی شدند. امیدوارم تصمیمات قابل توجهی در جهت رفع مشکلات ونیازها اتخاذ شود.

تاریخچه کوتاهی از دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله(عج)

شمس به تاریخچه‌ای از دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله(عج) اشاره کرد و گفت: دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله(عج) از ابتدای جنگ تحمیلی به عنوان تنها یک بیمارستان درمانی در راستای درمان بیماران شیمیایی فعالیت خود را آغاز کرد و بعد از پایان جنگ تحمیلی، تحت عنوان دانشکده علوم پزشکی تحت پوشش دانشگاه امام حسین(ع) مشغول به فعالیت شد و در سال ۱۳۷۴ به استقلال رسید و به عنوان دانشگاه علوم پزشکی، فعالیت خود را شروع کرد و از آن موقع به بعد، فعالیت‌های علمی، پژوهشی و درمانی خود را با شدت بیشتر ادامه داد و خوشبختانه اکنون دارای بیش از ۳۰۰ عضو هیات علمی است که در زمینه‌های مختلف، درمانی، علمی و تحقیقاتی، مشغول به فعالیت می‌باشند.

این مقام مسؤول افزود: همچنین بیمارستان بقیه‌الله (عج) ، که زیرمجموعه این دانشگاه می‌باشد، جزو بیمارستانهای بزرگ کشور به شمار می‌رود. بیمارستان قلب جماران، بیمارستان نجمیه تهران، بیمارستان دندانپزشکی شهید شکری از جمله مراکز درمانی این دانشگاه به شمار  می‌روند. در مجموع می‌توان گفت دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله(عج) یک دانشگاه بزرگ و معتبر با افق بین‌المللی و حکمت بنیان است که توانسته است نیازهای کشور را در زمینه‌های تحقیقاتی، درمانی، علمی و پژوهشی مرتفع سازد. 

دانشگاه علوم پزشکی قیه‌الله(عج) آموزش طب رزم را بر عهده دارد

شمس گفت: یکی از اقداماتی که این دانشگاه به عنوان یک هدف، انجام می‌دهد، آموزش طب رزم است. دانشگاه بقیه‌الله(عچ) با توجه به پشتیبانی از ماموریت‌های درون و برون مرزی، در کنار مسائل درمانی، مشغول آموزش طب رزم به دانشجویان تحت پوشش خود می‌باشد. همچنین حضور پزشکان و دانشجویان در قالب اردوهای جهادی در مناطق محروم ، یکی دیگر از ماموریت‌های این دانشگاه می‌باشد. ارایه خدمات بهداشتی، درمانی و پزشکی به مردم محروم از جمله ماموریت‌های این دانشگاه می‌باشد که اخیرا در قالب اردوهای جهادی، تیمی از پزشکان و دانشجویان این دانشگاه با حضور در مناطق حاشیه شهر تهران و همچنین حضور در مناطق محرومی مثل روستاهای سیستان و بلوچستان، نسبت به خدمات رسانی پزشکی و درمانی به شهروندان در زمینه کنترل و مهار بیماری کوید۱۹، اقدامات موثری انجام دادند.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله(عج) با اشاره به اینکه این سفر نیم روزه قطعا دستاوردهای خوبی برای ما به ارمغان خواهد آورد، گفت: یکی از تلاش‌های مسوولان دانشگاه بخصوص در حوزه دانشجویی وفرهنگی، ارتقاء نشاط وامیدآفرینی در میان دانشجویان علوم پزشکی است چرا که دانشجویان علوم پزشکی جزو نخبگان و فرهیختگان جامعه به شمار می‌روند و این عزیزان در حقیقت آینده سازان نظام کشور می‌باشند و از این رو باید در زمینه تقویت نشاط و شادابی این افراد و بحث غنی سازی اوقات فراغت آنها، اقدامات و سرمایه‌گذاری های زیادی کنیم.

در این بازدید دکتر ابوالقاسمی رییس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله، بیان داشت: در موج چهارم کرونا برنامه‌ای را تجربه کردیم که در نوع خود جالب توجه بود، به این صورت که به بیماران کرونایی بر اساس وضعیتی که داشتند، دارو، سرم و دستگاه اکسیژن ارایه شد تا در خانه مورد استفاده قرار دهند. در ادامه و در روزهای بعد، بیمار را خواهیم خواست تا در صورتی که وضعیت وی نیازمند به بستری داشت، وی را بستری کنیم.

۷۰ درصد دانشجویان ما در دانشگاه حضور دارند و دوز دوم واکسن را دریافت کرده‌اند

وی افزود: در این مسیر مرگ و میر نیز بلطف خدا نداشتیم به این معنا که بیمار در مراجعه به منزل دچار مرگ نشد، زیرا در صورت افزایش علائم بیماری، سریع به بیمارستان مراجعه و بستری می‌شد. در این روند بیمارانی که به منزل می‌رفتند در شرایطی بهتری از نظر روحی و دیگر موارد نسبت به فضای بیمارستان قرار می‌گرفتند و بیماران بدحال بیمارستانی نیز به دلیل کاهش ازدحام جمعیت، خدمات بهتری را دریافت می‌کردند.

این مقام مسؤول با بیان این‌که در بیمارستان بقیه الله ۵ شهید مدافع سلامت داشتیم، تصریح کرد: بیمارستان بقیه الله، بزرگترین بیمارستان کشور به لحاظ تعداد بیماران کرونایی که مورد درمان کرونا گرفته‌اند محسوب می‌شود، اگر تعداد بیماران کرونایی که به شکل سرپایی و هوم‌کر مورد درمان قرار دادیم را کناربگذاریم، بالای ۱۵ هزار بیمار داشته‌ایم که این حجم بالا، پرسنل را نیز درگیر کرده است. البته به لطف خدا اکنون وضعیت بهتر است و روی تولید و تزریق واکسن کرونا تمرکز کرده‌ایم.

 ابوالقاسمی در خصوص واکسیناسیون دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله نیز ابراز داشت: حدود ۷۰ درصد دانشجویان ما در دانشگاه حضور دارند و دوز دوم واکسن را دریافت کرده‌اند، تعدادی از دانشجویان نیز حاضر به زدن واکسن خارجی نیستند تا واکسن تولیدی این دانشگاه به نام "نورا" به مرحله تزریق عمومی برسد.

بازدید  معاون وزیر بهداشت و هیأت همراه از مرکز تحقیقاتی ژنتیک نور دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله(عج)

در ادامه معاون وزیر بهداشت و هیأت همراه از مرکز تحقیقاتی ژنتیک نور دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله(عج) بازدید کردند. دکتر محمود تولایی رییس مرکز تحقیقاتی ژنتیک نور در خصوص این مرکز بیان داشت: بر اثر تفحص‌هایی که صورت می‌گیرد بخشی از استخوان‌های شهدایی که به دست می‌آید، فاقد پلاک بوده و قابل شناسایی نیستند زیرا پیکر به شکلی است که ممکن است متلاشی شده باشد و گاه پیکر در اثر انفجار، شرایط متلاشی و تکه تکه شدن پیدا کرده است و با پیکر شهید دیگر یکی شده است و قابل تفکیک از یکدیگر به شکل عادی نیستند.

وی ادامه داد: گاه پیکر شهدا در شیار و کانال در کنار هم قرار دارند که برای تشخیص این‌که هر تکه استخوان و یا پیکر شناسایی شده متعلق به چه کسی است باید از طریق این مرکز وارد عمل شد. برای شناسایی این عزیزان همکاران من بر اساس آناتومی و مشخصات قد، سن و مسائل فیزیکی مختلف، کار تفکیک پیکر مطهر شهدا را صورت می‌دهند. اولین کار  به بخش "انسان باستان شناسی" بر می‌گردد.

این مقام مسؤول با بیان این‌که پیکر مطهر شهدا در این بخش نگهداری می‌شوند، متذکر شد: هدف ما این است که فردی در اثر بررسی ما، نادیده گرفته نشود. در این جا تلاش ما این نیست که پیکر عزیز شهید را کامل به خانواده وی تحویل دهیم، بلکه این است که دو نمونه استخوان مشابه هم از یکدیگر تفکیک گردند. بر این اساس جداسازی انجام می‌شود و پرونده معاینه فنی کامل اتفاق می‌افتد. در این روند، اعضایی که مطمئن هستیم مال یک نفر است مشخص و در ادامه، نمونه برداشته می‌شود.

تولایی ابراز داشت: گاهی مواردی است که استخوان‌ها حالت سوخته دارد که برای شناسایی، پیکر را با چسب‌های حرارتی در کنار هم قرار می‌دهیم تا مطمئن شویم یک استخوان مشابه در میان دیگر استخوان‌ها وجود نداشته باشد. زمانی که اطمینان حاصل شد استخوان مشابهی نیست و تمام اجزاء مال یک نفر است، نمونه برداری می‌شود.

درانتهای این بازدید تیم معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت ضمن زیارت پیکر مطهر شهدای تفحص شده و در انتظار شناسایی در این مرکز، نسبت به مسیر پیش روی اهداف تعیین شده این معاونت، از روح مطهر شهدا استمداد طلبیده و برای تمامی نخبگان پر تلاش "مرکز تحقیقات ژنتیک نور" آرزوی توفیق و اجر الهی کردند./انتهای پیام

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.