دوشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۲

نمونه برداری از جسد مومیایی طبیعی در موزه پزشکی

مومیایی

اسکلت مومیایی طبیعی خانم ۶۵ ساله‌ موزه ملی تاریخ پزشکی، برای انجام مطالعات انگل شناسی نمونه برداری شد.

به گزارش مفدا تهران، موزه ملی تاریخ پزشکی، با هماهنگی انجام شده با گروه انگل‌شناسی و قارچ‌شناسی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران، 22 تیر 1400، نمونه‌برداری از بافت جسد مومیایی طبیعی برای انجام مطالعات انگل‌شناسی و قارچ‌شناسی توسط دکتر غلامرضا مولوی استاد دانشکده بهداشت و تعدادی از دانشجویان انجام شد.

نمونه‌های برداشته شده شامل خاک و رسوبات محوطه شکم و قفسه سینه و چند تار مو جسد، برای بررسی و شناسایی احتمال وجود انگل در بدن این مومیایی بوده است. مراحل مطالعه در دو بخش میکروسکوپی و استخراج DNE باستانی انجام خواهد شد.
توضیح اینکه؛ تکنیک مومیایی در کشور مصر برای بقای جسد به دلیل اعتقاد به «کا» انجام می‌شد (مصری‌ها معتقد بودند که روح انسان «کا» پس از مرگ نیز در بدن وجود دارد). ولی در ایران چه در دوران پیش از ورود اسلام که دین زرتشت رواج داشت و چه بعد از ورود اسلام عمل مومیایی کردن طبق قوانین اعتقادی و شرعی مجاز شمرده نمی‌شد. ولی نمونه‌هایی از اجساد در ایران یافت شده‌ است که به‌صورت طبیعی مومیایی‌شده‌ که عامل آن را می‌توان شرایط خاص محیطی دانست، ازجمله این شرایط می‌توان درصد بالای نمک موجود در خاک، رطوبت کم محیط و نبود میکروارگانیسم‌ها را نام برد. یکی از این اجساد که تقریباً به‌صورت کاملی از تخریب حفظ شده است، مربوط به یک خانم 65 ساله است که از اطراف یزد پیدا شده است. این جسد حدوداً متعلق به 900 سال پیش است که به علت شرایط خاص محیطی از نابودی حفظ شده است.

کد خبرنگار: 240501

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.