دوشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۲

سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه توسط معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی فسا

سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه توسط معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی فسا

دکتر مجید نقدی معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی فسا به عنوان سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه شهرستان به بیان نکاتی مهم در خصوص پیشگیری از همه گیری سویه جدید ویروس کرونا پرداخت.

به گزارش مفدا فسا، دکتر مجید نقدی معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی فسا به عنوان سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه شهرستان به بیان نکاتی مهم در خصوص پیشگیری از همه گیری سویه جدید ویروس کرونا پرداخت.

دکتر نقدی در ابتدای کلام خود با استعانت از درگاه حضرت احدیت، خدمت مردم شریف و نمازگزاران ادای احترام کرد و به نمایندگی از یکایک کادر پزشکی  دانشگاه علوم پزشکی فسا به ویژه دکتر علی اصغر خالقی ریاست دانشگاه ابراز خرسندی و تقدیر نمود.

وی در ادامه از ستاد نماز جمعه و امام جمعه محترم و دانشمند شهرستان که این فرصت را در اختیار دانشگاه علوم پزشکی قرار دادند، تشکر نمود و گفت: بدون شک اطلاع رسانی در خصوص مباحث سلامت محور شهرستان از مهم ترین اصولی است که باید به آن اشاره شود.

دکتر نقدی ادامه داد: بدون شک، از مهم ترین اصل این روزها عمده مردم مطلع هستند و همه می دانیم که حدود ۱۷ ماه دنیا، کشور و شهرستان فسا تحت تاثیر ویروس منحوس کروناست و متاسفانه کشور برای پنجمین بار وارد طغیان شده است.

 معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه افزود: پیک پنجم نیز در شهرستان فسا با تاخیر نسبت به شهرستان های هم جوار از زرد به نارنجی تغییر رنگ داد که همین اصل زنگ خطری جدی است، لذا اگر در همین شرایط نسبت به مسائل سلامت محور بی توجه باشیم چه بسا به سمت رنگ قرمز سوق داده می شویم و این اصل محدودیت های بیشتر و مشکلات کسب و کار را در پیش خواهد داشت.

وی با اشاره به این نکته که سویه جهش یافته کرونا ویروس (دلتا) از نظر قدرت سرایت و میزان آلوده کنندگی و درگیری ریه ها بیشتر بسیار قوی تر است، گفت: در جهش های قبل اگر از نظر زمانی ۱۵ الی ۲۰ دقیقه زمان سرایت و بیماری زایی در نظر گرفته می شد، در نوع جدید جهش یافته گاها با یک تماس مختصر امکان سرایت وجود خواهد داشت و حقیقتا این هشداری بزرگ است، اگر چه که این ویروس به جامعه جوان و کودکان نیز سوق پیدا کرده است.

این مقام مسئول ضمن یادآوری اصل پیشگیری به عنوان امر به معروف افزود: در وضعیت نارنجی رعایت پروتکل ها را به عنوان امر به معروف واجب در نظر بگیرید و به ناقضین پروتکل های بهداشتی تذکر دهید.

وی تاکید کرد: زمانی این بیماری قابل کنترل است که آمار رعایت شیوه نامه های بهداشتی به بالای ۸۵ درصد برسد، لذا خودداری از حضور در مکان های بدون تهویه از دیگر نکات مهم و ضروری است.

دکتر نقدی در ادامه به خودداری از برگزاری دورهمی ها و پارک نشینی ها اشاره کرد و گفت: مسائل بهداشتی را در نطر داشته باشید و از کسبه نیز درخواست می کنم به عنوان نماد فرهنگ شهرستان، پروتکل های بهداشتی را مراعات کنند.

وی تاکید کرد: اگر شهرستان فسا نسبت به شهرستان های هم جوار با تاخیر ۲۰ الی ۲۵ روز تغییر رنگ داد، مرهون مسئولیت پذیری پزشکان متخصص شهرستان است که در برخی از بیماران سرپایی با علائم کنترل شونده، درمان را در منزل آغاز کردند و آمارهای بستری بیمارستان کم شد و شهرستان برای مدتی طولانی تر به رنگ زرد باقی ماند. لذا با تاکید بر رعایت اصول بهداشتی این وضعیت کنترل شود تا شاهد قرمز شدن رنگ شهرستان نباشیم.

دکتر نقدی در ادامه خطاب به مسئولین ادارات و ارگان های شهرستان گفت: مسئولین ادارات،  به ناقضین پروتکل ها تذکر داده و خواهشمندیم از ارائه خدمات به ناقضان پروتکل های بهداشتی خودداری نمایید، که متاسفانه این روزها شاهد چشم پوشی برخی سازمان های خصوصی از رعایت پروتکل های بهداشتی هستیم.

وی در ادامه به مسائل حمل و نقل عمومی اشاره کرد و افزود: با توجه به عدم تهویه مناسب وسایط بین شهری خواهشمند است نطارت کنندگان ظرفیت ها را به نصف کاهش دهند تا از ابتلا به سویه جدید پیشگیری شود.

از دیگر مباحث مطرح شده اهمیت واکسیناسیون در شهرستان است که این مقام مسئول اظهار داشت: قطعا مزیت های واکسن بسیار بیشتر از عوارض احتمالی آن خواهد بود و در صورت درگیری افراد، بیماری کنترل شونده تر می باشد.

دکتر نقدی در سخنان پایانی خود به راه اندازی امکاکن بهداشتی درمانی جدید واکسیناسیون اشاره کرد و گفت: با یاری خداوند تعدادی مراکز واکسیناسیون جدید در شهرستان آماده خدمت رسانی به مردم شریف خواهد شد و  واکسن جدید کوو برکت که با  وجود مقام معظم رهبری متبرک تر شد، نیز  در شهرستان ۷۰۰-۸۰۰ دوز آن ترزیق شده و ان شاالله این روند ادامه پیدا خواهد کرد.

فایل صوتی سخنرانی

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.