دوشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۳

کارگاه آموزشی نگرشی دیگر به حجاب و عفاف در دانشگاه علوم پزشکی جیرفت برگزار شد

کارگاه عفاف و حجاب

کارگاه آموزشی نگرشی دیگر به حجاب به مناسبت گرامیداشت هفته حجاب و عفاف از سوی دبیرخانه شورای امر به معروف و نهی از منکر ، کانون مهدویت و معاونت فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت با حضور حجه الاسلام گلکار مدرس حوزه و دانشگاه بصورت مجازی برگزار شد.

به گزارش مفدا جیرفت ، حجه الاسلام گلکار مدرس حوزه و دانشگاه در این کارگاه آموزشی ضمن بیان آموزهای دینی و شیوه های نوین دعوت به حجاب و عفاف ، حجاب و عفاف را از ضروریات دین مبین اسلام دانست و افزود: تغییر نگرش در حجاب و عفاف نیازمند روش های نو و محتوای آموزشی است و برای یک نگاه سیستمی و درست باید ۶ مرحله را پیمود.

وی افزود: در مرحله اول ، تعیین هدف اولین قدم است. دوم، نقطه شروع می باشد، نقطه شروع حقیقت حجاب فقط چادر سر کردن نیست بلکه زمانی است که به زندگی ما معنا و جهت حرکت به سمت هدف یعنی جهت حرکت به سمت خدا باشد. سوم، نقطه مرکزی می باشد که مدیریت احساس است، اگر احساسات را مدیریت کنیم، می توانیم افکارمان و سپس رفتارمان را مدیریت کنیم.یکی از ابزارهای مدیریت احساس، حجاب است. حجاب ابزاری به نام حیا و عفت دارد که با کمک این دو ابزار می تواند احساسات را مدیریت کند. چهارم،برنامه حرکت است، در این مرحله باید تصمیم گیری شبکه ای  و همه جانبه داشته باشیم تا بتوانیم مدیریت احساس داشته باشیم. پنجم، شناسایی نقاط بحران و خطرات مسیر است. از آفات ،آسیب ها و خطرات این مرحله می توان به خودمحوری و ظاهر گروی اشاره کرد که مانع مدیریت احساس می شوند. مرحله ششم، حجاب رمز موفقیت در زندگی است. زیرا ایجاد حس جدید از حضور خدا در زندگی می کند.

حجت‌الاسلام گلکار عنوان کرد: اکثر اختلافات در فضای خانواده بر سر همین نگاه‌های نادرست است، نگاه منفی در فکر و ذهن انسان اثر می‌گذارد و تا وقتی‌که ذهنیت و دید افراد اسلامی نشود در جامعه فرهنگ عفاف و حجاب نهادینه نمی‌شود.

وی مدیریت احساس را مهمترین بخش در بحث عفاف و حجاب دانست و بیان کرد: مدیریت احساس در واقع دستیابی به روح حجاب است و توجه به میزان و نوع پوشش، حیای انسان را تقویت می‌کند و با تقویت حیا، عقل قدرت مدیریتی بیشتری بر احساس پیدا می‌کند.

این مدرس حوزه در ادامه افزود: توجه به حجاب موجب می‌شود تا افراد در تصمیمات، کارآمدتر و پایدارتر عمل کنند و در مسیر موفقیت در زندگی گام بردارند.

حجت الاسلام گلکار با اشاره به این‌که حجاب و عفاف ریشه در تمدن ایرانی اسلامی دارد، گفت: هر تمدن به پشتوانه تفکری که دارد برای انتقال این تفکرات نیازمند سیستم آموزشی صحیحی است که محوری ترین اصل این آموزش ایجاد تغییر در نگاه  و نگرش افراد است.

کد خبرنگار:۲۶۰۶۰۱

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.