دوشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۳

نقش اساتید و روسای دانشکده ها در سلامت روان دانشجویان بسیار تاثیر گذار است

مشاوره

رییس دانشگاه علوم پزشکی وخدمات بهداشتی ودرمانی بیرجند در جلسه کمیته سلامت روان دانشجویان نقش اساتید مشاور و روسای دانشکده ها را بسیار مهم دانست وگفت: اداره مشاوره وسلامت روان دانشگاه و دانشکده ها با تعامل دوسویه و ارتباط موثر در جهت سلامت روان دانشجویان گام بردارند.

به گزارش مفدا بیرجند، رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در جلسه کمیته سلامت روان دانشجویان ضمن قدردانی از معاونت فرهنگی ودانشجویی وهمچنین اداره مشاوره وسلامت روان دانشجویان گفت: این معاونت با بضاعت کم خود توانسته است بخوبی در زمان شیوع کرونا  در جهت غربالگری دانشجویان و همچنین اقدامات پیشگیرانه قدم های خوبی را بردارد.

دکتر محمد دهقانی فیروزآبادی ادامه داد: باید جلسات هم اندیشی سلامت روان دانشجویان بطور منظم برگزار شود وروسای دانشکده ها نیز بعنوان متولی اصلی دانشجویان باید  در این جلسات حضور داشته باشند چرا که نقش اساتید وروسای دانشکده ها در جهت سلامت روان دانشجویان بسیار مهم وتاثیر گذار است.

وی همچنین گفت: اداره مشاوره وسلامت روان و روسای دانشکده ها باید به خوبی و با تعامل دوسویه  بایکدیگر  در ارتباط باشد و همواره دانشجویان مورد پایش قرار بگیرند.

رییس دانشگاه افزود: در جهت سلامت روان دانشجویان نقش معاونت فرهنگی ودانشجویی وبرنامه های آنها تاثیر گذار است تا فضای شادابی ونشاط در بین دانشجویان برقرار شود اما شورای پژوهش دانشگاه نیز از ظرفیت پایان نامه ها در این جهت استفاده کند.

دکتر دهقانی ادامه داد: نباید درب اتاق  روسای دانشکده ها واساتید  بر روی دانشجو بسته باشد و همواره باید روسای دانشکده ها با دانشجویان در ارتباط باشند چرا که همین ارتباط ها برای دانشجویان بسیار موثر خواهد بود.

معاون فرهنگی ودانشجویی دانشگاه نیز در این جلسه با بیان اینکه اداره مشاوره وسلامت روان دانشگاه تاکنون بصورت حضوری وآنلاین تمامی دانشجویان خوابگاهی را غربالگری کرده است افزود: برگزاری اینگونه  جلسات هم اندیشی برای بهبود عملکرد این اداره بسیار مفید خواهد بود.

دکتر عباس جوادی همچنین به موضوع ایجاد نشاط وشادابی در بین دانشجویان اشاره کرد وافزود: شیوع کرونا در این مدت بسیاری از برنامه های دانشگاه را محدود کرده است اما از طریق فضای مجازی میتوان برنامه های متنوع برای دانشجویان برگزار کنیم که مورد استقبال دانشجویان نیز قرار بگیرد.

وی با اشاره به اینکه دانشجویان در جهت ارتقا  مهارت های زندگی  در کنار تحصیل به گذراندن دوره های هنری و فنی نیاز دارند افزود: در این راستا تفاهم نامه ای را مردادماه با جهاد دانشگاهی منعقد خواهیم کرد تا دانشجویان بنا به علاقه خود در کلاسهای ادبی،هنری،علمی و ... شرکت و سطح آمادگی خودرا برای حضور در جشنواره های مختلف ارتقا بخشند.

مدیر امور دانشجویی دانشگاه نیز در این جلسه با اشاره به اینکه دانشجویان در طول مدت تحصیل زمان زیادی را در دانشگاه وخوابگاهها می گذرانند افزود: دانشگاه برای دانشجویان همچون یک خانواده است و مسئولان دانشگاه باید برای ایام تحصیل دانشجویان با برنامه ریزی های کوتاه مدت وبلند مدت برنامه های خوبی ارائه نماید تا دانشجو در این مدت دچارافسردگی نشود.

دکتر محمد ابراهیم عبدالرزاق نژاد ادامه داد: گذراندن دوره های توجیهی برای مسئولان  و خدمه های خوابگاهها بعنوان کسانی که ارتباط بیشتری با دانشجویان دارند موثر خواهد بود.

رییس اداره مشاوره وسلامت روان دانشگاه نیز در این جلسه با اشاره به اینکه اداره مشاوره وسلامت روان همواره در جهت سلامت روان دانشجویان تلاش می کند افزود: در این راه نقش اساتید بسیار مهم است وبا توجه به اینکه آنها  بیشتر با دانشجویان در ارتباط اند می توانند بعنوان بازویی توانمند این اداره را همراهی نمایند.

دکتر دانایی سیج ادامه داد: دانشجویان ورودی مهر وبهمن ۹۹ در زمینه هایی همچون خلق افسرده، اضطراب، خشمگین، افکار خودآسیب رسان، مصرف دارو ومواد مخدر، افکار ورفتار وسواسی، شکایت جسمانی و مشکلات خواب غربالگری شده اند و این غربالگری ها برای سایر دانشجویان نیز ادامه خواهد داشت.

ایجاد الزام آموزش برای شرکت در دوره های آموزش روانشناختی برای کسب مهارتهایی همچون مدیریت هیجانات،رفتار وسبک زندگی سالم، پیگیری جدی تر در زمینه فعال کردن اساتید مشاور ومشارکت اساتید در شناسایی دانشجویان آسیب پذیر وایجاد برنامه هایی در جهت افزایش نشاط وشادابی برای دانشجویان خوابگاهی از جمله مباحثی بود که توسط سایر اعضا به آنها پرداخته شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.