یکشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۳

به دانشگاه‌ها ابلاغ شد؛

جزئیات دوره مشاهده‌گری بالینی برای اعضای هیات علمی علوم پایه

استاد

شیوه‌نامه دوره یک‌ساله آشنایی با مقدمات بالینی ویژه اعضای هیات علمی علوم پایه پزشکی با عنوان دوره مشاهده‌گری به دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مفدا کرمانشاه، این شیوه نامه به جهت افزایش همگرایی و ارتباط گروه‌های علوم پایه و بالینی تهیه شده و بر اساس آن به دانشگاه‌های علوم پزشکی اجازه داده می‌شود تا هر سال ۲ نفر از اعضای هیات علمی علوم پایه پزشکی فعال خود را با در نظر گرفتن معیارهای اعلام شده گزینش و به این دوره وارد کنند.

انتخاب افراد واجد برعهده شورای آموزشی دانشگاه است و در دانشگاه‌های علوم پزشکی با بیش از ۶۰۰ عضو هیات علمی می‌توان تعداد را با مصوبه دانشگاه تا ۵ نفر در سال افزایش داد.

هدف از این دوره کمک به تقویت ارتباط علوم پایه و بالینی و آشنا شدن اعضای هیات علمی پایه با مفاهیم بالینی است و مهمترین معیار در گزینش، دیدگاه علمی داوطلبان و داشتن هدف مشخص و تعریف شده برای حضور در دوره است.

در ارزیابی داوطلبان معیارهایی از جمله سن (حضور اعضای هیات علمی جوان‌تر توصیه می‌شود)، رتبه علمی (داوطلبان دارای رتبه دانشیاری و استادی توصیه می‌شود)، خوشنامی و سابقه علمی درخشان (رفتار حرفه‌ای مطلوب و فعالیت برجسته علمی مدنظر باشد)، داشتن برنامه مکتوب مرتبط با رشته تخصصی و انگیزش و انرژی لازم برای طی دوره مهم است.

ساختار دوره شامل دوره فیزیوپاتولوژی به مدت ۶ ماه شرکت در امتحانات، دوره کارآموزی در دو بخش از چهار بخش اصلی (داخلی، جراحی، کودکان و زنان) هر کدام دو ماه به صورت مشاهده‌گر تمام وقت و دوره کارآموزی در دو بخش از بخش‌های مینور هر کدام یک ماه به صورت مشاهده‌گر تمام وقت است.

فرآیند انتخاب به این گونه است که درخواست کتبی فرد متقاضی به معاونت آموزشی دانشگاه ارسال می‌شود و پس از بررسی و تایید افراد به دانشکده پزشکی جهت گذراندن دوره معرفی می‌شوند. موافقت گروه آموزشی داوطلب برای شروع دوره الزامی است.

اعضای هیات علمی که گواهی پایان دوره را دریافت می‌کنند پس از طی مسیر هیات ممیزه دانشگاه و تایید هیات امنای دانشگاه و سپس هیات ممیزه مرکزی یک پایه تشویقی اعطا می‌شود.

اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی فاقد دانشکده پزشکی هستند می‌توانند در یکی از دانشگاه‌های زیرمجموعه کلان منطقه آمایشی دوره را بگذرانند.

جهت دوره یک ساله به افراد متقاضی ماموریت آموزشی تعلق می‌گیرد.مهر/انتهای پیام

کدخبرنگار:۱۰۲۲۰

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.