شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۷

ازدواج سالم در جوانان

ازدواج سالم

ازدواج از فرآیند های بسیار با اهمیت در تمام ادیان ، به خصوص دین مبین اسلام محسوب می شود زیرا در ازدواج، زوجین می پذیرند که در قبال زندگی خانوادگی مشترک تعهداتی را بپذیرند. دفتر مشاوره علوم پزشکی وارستگان در این مقاله به بررسی اصول انتخاب همسر که از مهمترین تصمیمات فرد در زندگی است، میپردازد.

انتخاب همسر از مهمترین تصمیمات فرد در زندگی است، زیرا می تواند آینده فرد را رقم بزند. تشکیل خانواده سالم، متعادل و پایدار مانند هر امر مهم دیگری به تفکر منطقی و تلاش و کوشش نیازمند
است. جوان می بایستی بر اساس معیارهای اصولی، منطقی همسر آینده خود را شناسای ی و انتخاب نماید و آنگاه به انجام پیوند زناشویی اقدام کند. بصورت کلی اصالت خانوادگی به عنوان اساسی ترین
معیار انتخاب همسر شناخته می شود. ایمان، اخلاق نیکو و روان سالم، و تناسب زوجین در ویژگیهای ظاهری، سنی، تحصیلی، فرهنگی، تربیتی و اعتقادی از موارد اساسی در انتخاب همسر است.
اصول ومعیارهای انتخاب مناسب همسر بهتر است :
1- با معیارهای حساب شده و منطقی باشد.
2- شیوه شناسایی صحیح، دقیق و همه جانبه باشد.
3- مبتنی بر عقل،شواهد و تجارب فردی، علمی، تخصصی و واقع بینی باشد.
بهترین تصمیم گیری زمانی است که شما دور از احساسات و اضطراب باشید تا تصمیم گیری در کنار تفکر و مشورت و آرامش و در مدت زمانی مناسب ، انجام گیرد. بنابراین اصرار و عجله زیاد طرف مقابل یا خانواده ها نباید مانع از تحقیق، تفکر و ارزیابی شود. تصمیم گیری را جدی بگیرید و احساسی عمل نکنید . اما بیش از اندازه هم وسواس به خرج ندهید. نترسید و توکل کنید. پس، دقت آری اما وسواس نه . در دوران خواستگاری و مخصوصاٌ در هنگام تصمیم گیری باید بین شما و شخص مقابل تفاهم باشد و بعد از آن توافق. اگر در این مدت میان شما انس و الفت ایجاد شده، این قضیه را ریشه یابی کنید تا یقین پیدا کنید این انس و الفت دلبستگی ظاهری و غیر منطقی مثلاٌ: به خاطر حس ترحم، زیبایی ظاهری، شباهت ظاهری (به یکی از افراد مورد علاقه) و یا موقعیت اجتماعی، مالی، و ... شخص نباشد.
سعی کنید تصمیمتان با اعتقاد قلبی و قاطع باشد و به درستی آن یقین داشته باشید زیرا در این صورت در زندگی آینده به طرف مقابلتان بیشتر اطمینان می کنید و برداشت مثبت تری از زندگی خواهید داشت.
به یاد داشته باشید. که انتخاب یک تربیت خانواد گی، فرهنگ و آداب و رسوم، اعتقادات و باورهای او برای همیشه است .هرگز فکر نکنید که با انتخاب هر کس، می توانید از شرایط نامناسب موجود فرار کنید . در این صورت مطمئن باشید که با دست خود، خود را به دام انداخته اید. با در نظر گرفتن نظر خانواده تان ضمن اطمینان بیشتر از حمایت آنها برخوردار خواهید بود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.