شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۱

گفتگو با مدیر مسئول نشریات دانشگاه علوم پزشکی کرمان راه یافته به مرحله نهایی جشنواره تیتر ۱۲/ قسمت اول نشریه "داروساز"

فعالیت در نشریات، عمل کردن به عنوان صدای دانشجوست

گفت و گو

فرزاد نصر پور مدیر مسئول نشریه "داروساز" گاهنامه علمی و صنفی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: نشریات در زمینه های مختلف علمی، صنفی، فرهنگی و... فعالیت دارند و این حوزه فضای وسیعی برای به کارگیری دانش، تولید وتوزیع اطلاعات، ایده پردازی، ایجاد ارتباطات و کار گروهی و اجتماعی، ایجاد انگیزه در بین دانشجویان، عمل کردن به عنوان صدای دانشجو و... است که باید از آن استفاده کرد.

به گزارش مفدا کرمان، با اعلام نتایج مرحله اول داوری در بخش های آثار برگزیده، نشریات برگزیده، بخش ویژه و بخش مجازی از سوی دبیر خانه دوازدهمین جشنواره سراسری رسانه و نشریات دانشجویی کشور اعلام شدند.

تعداد چهار نفر از فعالان نشریات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمان توانستند به عنوان برگزیده وارد مرحله نهایی شوند.

در بخش نشریات برگزیده ادبی "نشریه سماور نفتی "به مدیر مسئولی تکتم صالحی، در بخش نشریات برگزیده صنفی "نشریه داروساز"به مدیر مسئولی فرزاد نصرپور، در بخش نشریات برگزیده مجازی "نشریه صوتی مشتاق" به مدیر مسئولی امیر عماد خیریه و در بخش نشریات برگزیده چاپی الکترونیک "نشریه مکتب سلیمانی " به مدیر مسئولی مهدی بخش به مرحله نهایی جشنواره تیتر ۱۲ راه یافتند.  

فرزاد نصر پور مدیر مسئول نشریه "داروساز" گاهنامه علمی و صنفی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در مصاحبه با خبرنگار  مفدا  در خصوص چگونگی موفقیت در جشنواره تیتر ۱۲ گفت:

۱-تیم حریریه گاهنامه علمی صنفی که به جشنواره تیتر ۱۲ راه یافته است چه کسانی هستند؟

 نویسندگان:محمد رضا احمدیان، سید داوود حاج سید حسینی پور، دکتر مریم حسین پور، فاطمه سادات حسینی پور، شیرین خسروانی، امیر عماد خیریه، مجتبی رجبی اصلانی، دیبا سعیدی، ابوذر شفقی، علی شفقی، نادیا کریمی، بهاره طاعتی، دکتر فرشاد لولاسی، ایمان مجیدی، نسرین مجیدی کوهبنانی، محمد مهری پور، سیده فاطمه هاشمی

ویراستاران:تکتم صالحی، ابوذر شفقی

طراح جلد و صفحه آرا: جواد رستگار

طراح لوگو: ریحانه ارباب

۲-چه موانعی بر سر راه نشریات دانشجویی و دانشجویان که در این عرصه فعالیت می کنند می بینید؟

مشکلات و موانع زیادی در این راه وجود دارد اما به طور کلی می توان به عدم همکاری و حمایت مسئولین دانشگاه اشاره کرد  بخصوص در زمینه مالی که همانطور که می دانید تهیه و تولید یک نشریه با کیفیت  در همه ابعاد و در طی مراحل مختلف نیازمند هزینه های زیادی است. مسئله دیگر در بین دانشجویان، عدم انگیزه است که شاید به سختی می‌توان افراد را متقاعد به فعالیت در این زمینه کرد.

۳-ضرورت فعالیت در حوزه نشریات چیست؟

به طور کلی نشریات در زمینه های مختلف علمی، صنفی، فرهنگی و... فعالیت دارند و این حوزه فضای وسیعی برای به کارگیری دانش، تولید وتوزیع اطلاعات، ایده پردازی، ایجاد ارتباطات و کار گروهی و اجتماعی، ایجاد انگیزه در بین دانشجویان، عمل کردن به عنوان صدای دانشجو و... است که باید از آن استفاده کرد.

۴-چه اتفاقی باعث موفقیت این شماره از نشریه شما و راهیابی به جشنواره تیتر ۱۲ شد؟

فکر می کنم مهمترین عامل همان انگیزه و روحیه تیمی و همکاری که بین اعضا نشریه وجود داشت.

به قول معروف هر چه از دل برآید لاجرم بر دل نشنید، خب در این شماره هم دوستان همگی زحمت کشیدند و به بهترین شکل کار پیش رفت و خداراشکر نتیجه خوبی هم حاصل شد.

۵-چه اخبار و برنامه هایی برای تحریریه نشریه دنبال می کنید؟

در این زمینه باید بگم که بنده  فارغ التحصیل شده ام و درحال حاضر فعالیتی ندارم و نشریه به دوستان خوبمان واگذار شده است و طبیعتا برنامه های آینده را ایشان پیش خواهند برد.

۶-خاطره خوبی که از فعالیت در حوزه نشریات دارید؟

خاطرات این مدت که بسیارند اما از بهترین اتفاقاتی که می توانم به آن اشاره کنم، آشنایی، همکاری و یافتن دوستان عزیزی است که بسیار ارزشمند است.

۷-آینده نشریات دانشجویی یا دانشگاهی را چگونه می بینید؟

حوزه نشریات هم مثل موارد دیگر حرکت رو به جلو دارد و فکر می‌کنم اگر حمایت های بیشتری از این حوزه صورت بگیرد آینده خوبی در انتظار نشریات باشد با توجه به اینکه نشریات الکترونیک، صوتی و ... هم جایگاه خوبی پیدا کرده اند و بیشتر نشریات هم به این سمت حرکت کرده اند و دسترسی و سهولت بیشتر شده است.

۸-صحبت شما با دانشجویان و افرادی که در این زمینه فعالیت دارند؟

محیط دانشگاه در کنار درس خواندن و فعالیت های علمی بسیار فضای خوبی است که هر فردی با توجه به توانایی ها و علایق خود در زمینه های مختلف فعالیت داشته باشد که خب یکی از این زمینه ها فعالیت در حوزه ی نشریات است که خود حوزه وسیعی است و در هر قسمتی از آن می توان فعالیت داشت. کار کردن در این حوزه برای بنده تجربه گرانبهایی بود و توصیه ای که میتوانم به دوستان عزیزی که خواننده این مطلب هستند داشته باشم این است که برای شروع یک کار در هر زمینه ای منتظر ایده ال بودن تمام شرایط نباشند بلکه قدم گذاشته و با تلاش خود آن شرایط را خودشان بسازند و قطعا تجارب بسیار خوبی را بدست خواهند آورد و دوستانی که در حال فعالیت هستند از سختی ها، نا امید نشوند و دست از تلاش برندارند و با انگیزه، بهترین خودشان باشند و سخن آخر، شعار همیشگی نشریه داروساز: با یک گل هم بهار می شود.

شماره پنجم نشریه داروساز که موفق به کسب رتبه در جشنوراه تیتر ۱۲ شده است را در ادامه می خوانیم :

www.mefda.ir/d/۲۰۲۱/۰۷/۱۳/۰/۶۷۷۴۶۸.pdf

خبر نگار : فاطمه افشاری

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.