چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۰

پذیرش 30 درصدی پزشکی از لیسانس

کنکور پزشکی

دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور گفت: به وزارت بهداشت تا سال ۱۴۰۲ فرصت داده می‌شود، در رشته‌های پزشکی تا ۳۰ درصد از کارشناسی پذیرش کند و انعطاف در تغییر رشته در بین مقطع کارشناسی و بالاتر از مزایای پیشرفته بودن کشور است و در آینده رشته‌های بین رشته‌ای تقویت می‌شود.

به گزارش مفدا وارستگان به نقل از خبرگزرای مهر، دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور در حاشیه جلسه ۱۵۲ ستاد راهبری گفت:  بنا بر ماده ۸، به وزارت بهداشت تا سال ۱۴۰۲ فرصت داده می‌شود، در رشته‌های پزشکی تا ۳۰ درصد از کارشناسی پذیرش کند.وی در ادامه به مصوبه جدید وزارت علوم درباره درباره ممنوعیت ادامه تحصیل در رشته‌های غیر مرتبط کارشناسی ارشد اشاره کرد که نگرانی‌هایی را ایجاد کرده بود اشاره کرد و افزود: اعضای جلسه نسبت به یک ابلاغیه که توسط یکی از مدیران وزارت علوم صادر شده بود ابراز نگرانی کردند که به موجب آن عدم امکان تغییر رشته در کارشناسی ارشد را القا می‌کرد که با توضیحات دکتر غلامی (وزیر علوم) رفع شد اشتباهی بوده در مجموع داخل وزارت‌خانه اعلام کردند مصوبه قطعی نبوده است و اصلاح شده است.وی ادامه داد: انعطاف در تغییر رشته در بین مقطع کارشناسی و بالاتر از مزایای پیشرفته بودن کشور است و در آینده رشته‌های بین رشته‌ای تقویت می‌شود.


گفتنیت از مهم ترین شرایط ثبت نام آزمون لیسانس به پزشکی دارا بودن دیپلم ریاضی و تجربی با معدل کل 18 به بالا و کارشناسی رشته های علوم تجربی، علوم ریاضی و فنی با معدل لیسانس 16 به بالا و داشتن سن 25 سال و کمتر می باشد. برای داوطلبانی که طرح اجباری دارند، در صورت گذراندن طرح اجباری، مدت زمان طرح به سن ثبت نام اضافه می شود. همچین دارندگان مدرک کارشناسی ارشد و دکتری مجاز به شرکت در این آزمون نمی باشند. داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت برای شرکت کنندگان آقا الزامی است. برای دارندگان مدال ها و المپیاد کشوری و  استعداد های درخشان و... در اطلاعیه نیز شرایط ویژه ای وجود دارد. آزمون لیسانس به پزشکی بصورت دو مرحله برگزار شده که شامل 50درصد نمره کتبی و 50درصد قبولی در مصاحبه می باشد،