دوشنبه ۲۱ تیر ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۰

به توصیه مرکز مشاوره

معرفی کتاب روانشناسی به مناسبت روز ازدواج

ازدواج

دفتر مشاوره علوم پزشکی وارستگان به مناسبت سالروز ازدواج فرخنده حضرت فاطمه (س) و حضرت علی (ع) و روز ازدواج یکی از کتاب های خوب درباره ازدواج را معرفی میکند. این کتاب نه تنها برای زوجین بلکه برای تمامی افرادی که به دنبال ارتباطات بین فردی مناسب هستند، توصیه میشود.

امروز در آستانه سالگرد ازدواج زوج بی عیب و نقص تاریخ شیعیان و ایرانیان حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (ص) بد نیست تا نیم نگاهی به مفاهیم ازدواج موفق و بیاندازیم و برای این کاربهترین کارمعرفی کتابهای خوبی است که در زمینه روانشناسی وجود دارد که البته منظور روانشناسی زرد وبازاری و کتاب هایی از نظیر «زنان ونوسی و مردان مریخی» نیست؛ بلکه کتاب هایی که نگاهی درست، مسئله مدار و عمیق به مفهوم ازدواج و سپس حل مشکلات زناشویی دارد.

یکی از کتاب های خوبی که در این زمینه وجود دارد «ازدواج بدون شکست» نوشته ویلیام گلاسر روانشناس نامی دوره معاصر با ترجمه ی روان و زیبای دکتر علی صاحبی می باشد. درست است نام کتاب به زوجین اشاره دارد اما خواندن آن برای تمامی افرادی که در یک رابطه هستند توصیه می شود

 به اطراف‌تون نگاه کنید. آدم‌ها دائماً درگیر روابط اشتباه و دعوا هستند و اساساً تا جایی ادامه می‌دهند که دیگر توانی برای ترمیم مشکلات گذشته ندارند و وقتی متوجه اشتباهات شان در رابطه می شوند که زمان برای رفع انها باقی نمانده باشد. داشتن یک رابطه مناسب نیاز به یادگیری دارد اما این یادگیری ها کجا باید اتفاق بیافتد؟

گاهی این کوتاهی ها از سمت جامعه آموزشی اتفاق می افتد و گاهی از سمت خود جوانانف پس افراد وارد روابطی ناخواسته و مخرب می شوند که به خودشان و دیگران صدمه می رساند

به همین علت قشر جوان در شرف ازدواج باید باید دنبال یاد گرفتن باشند که  اگه یاد نگیرند، چرخه ی شکست انقدر تکرار  می شود که متاسفانه آسیبهای گاها جدی در پی خواهد داشت یا از روابط تان راضی نخواهید بود.

در کتاب ازدواج بدون شکست لحن دوستانه و روایت داستان گویه آن به خواننده کمک میکند هرچه سریع تر وارد فضای کتاب شود و با شخصیت ها همزاد پنداری کند چرا که میبیند بسیاری از مشکلات شان شبیه هم است.

گلسر در این کتاب به روشی ساده و در قالب داستان‌هایی واقعی که در تک‌تک زندگی هر کدام از ما ممکن است اتفاق بیفتد روش های مقابله با تعارضات، مشکلات و حل اختلافات را به دیگران یاد می دهد.

در مقدمه ی کتاب دکتر صاحبی نوشته است که «شرط تاثیر پذیری این کتاب این خواهد بود که بپذیرید زندگی زناشویی یک انتخاب است و این انتخاب هرگز بر روی ژنهای برنامه ریزی نشده است و ما نیاز داریم درباره آن بیاموزیم و آن را بهتر بشناسیم».

در مقدمه ی کتاب دکتر صاحبی نوشته است که «شرط تاثیر پذیری این کتاب این خواهد بود که بپذیرید زندگی زناشویی یک انتخاب است و این انتخاب هرگز بر روی ژنهای برنامه ریزی نشده است و ما نیاز داریم درباره آن بیاموزیم و آن را بهتر بشناسیم».

مهمترین نکته ی کتاب  این است که یادتان باشد شما فقط میتوانید رفتار خودتون را اصلاح کنید، نه رفتار دیگران را!؛ به تلاش برای تغییر دیگران دل خوش نکنید اما با اصلاح رفتار خودتان، به صورت مستقیم بر روی رفتار بقیه هم تاثیرگذار خواهید بود.

اصل اساسی دیگر که در کتاب مطرح می شود مقابله با فلسفه کنترل بیرونی است، « فرض اصلی کنترل بیرونی این است که: اگر احساس ناخشنودی می‌کنم، من مسئول این احساس نیستم، بلکه دیگران و رویدادها و عوامل خارج از کنترل من آن را در من ایجاد کرده‌اند و مقصرند یا دست خودم نیست، بلکه مغز من به لحاظ ساختاری یا شیمیایی به گونه‌ای است که بدون آن‌که بخواهم، این مشکل را ایجاد میکند. »

درمتن کتاب آمده است : «بر اساس تئوری انتخاب تنها کسی که میتوانیم کنترل کنیم خود ما هستیم، اگررابطه ناموفقی داریم  باید بیاندیشیم و ببینیم خود من چه می توانم انجام دهم که باعث بهبود رابطه ام شود نه اینکه سعی کنم دیگری را تغییر دهیم».

در انتها باید اضافه کرد که آگاهی بیشتر به افراد برای داشتن یک رابطه ی عاطفی و ازدواجی پایدار کمک میکند.

شرکت در گروه درمانی های پیش از ازدواج، مشاوره رفتن پیش از ازدواج راهکارهایی هستند که میتوانند به انتخاب اگاهانه شما کمک کنند. همچنین برای متاهلین صحبت کردن همیشگی و ابراز مشکلات و ناراحتی ها به شیوه درست و به دور از کنترل بیرونی می تواند به تداوم زندگی موفق کمک کنند.

دفتر مشاوره دانشگاه همواره با ارائه ی مشاوره های پیش از ازدواج ، مشاوره ی زوجین وبرگزاری کارگاه ها و گروه درمانی های روابط عاطفی همیشه بر سلامت روابط عاطفی و انتخاب درست در ازدواج تاکید داشته است.

تمامی دانشجویان می توانند از طریق شماره ی زیر وقت خود مشاوره خود را در تلگرام یا واتساپ رزرو کنند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.