جمعه ۲ تیر ۱۳۹۶ - ۰۰:۱۶

آنچه در مورد بیماری تب کریمه کنگو باید بدانیم

سراب

کنه ناقل ،قابلیت گزش انسان را نیز داشته و گزیده شدن انسان توسط کنه آلوده و یا حتی در پی له کردن کنه بر روی پوست می تواند منجر به انتقال بیماری به انسان شود.

دکتر علی بهادری عضو هیئت علمی دانشکده علوم پزشکی سراب و متخصص میکروب شناسی پزشکی در گفتگوی اختصاصی با مفدا سراب،به تشریح  ویژگی ها و خطرات بیماری موسوم به تب خونریزی دهنده کریمه-کنگو پرداخت که باهم این گفتگو را می خوانیم:

تب خونریزی‌دهنده کریمه-کنگو (Crimean Congo Haemorrhagic Fever ) یا   CCHF یک بیماری ویروسی حاد و تب‌دار خونریزی دهنده است که از طریق تماس انسان با خون یا  ترشحات دام بیمار ;یا لاشه دام و  یا از طریق گزش کنه  به انسان منتقل می‌شود.

عامل این بیماری ویروسی از خانواده Bunyaviridae و جنس Nairovirus (ssRNA-) می باشد که یک آربوویروس (Arthropod born virus  یا ویروس منتقل شونده از طریق بندپایان می باشد ولی خوشبختانه مقاومت این ویروس در برابر گرما و عوامل محیطی کم می باشد به طوری که در دمای ۵۶ درجه سانتی گراد  در مدت ۳۰ دقیقه از بین می‌رود و بنابراین پختن گوشت و یا پاستوریزه کردن شیر باعث حدف ویروس می گردد و یا حتی  حالت اسیدی که چند ساعت پس از ذبح در جسد حیوان ایجاد می گردد موجب از بین رفتن این ویروس می گردد و به همین علت در کشتارگاه‌های صنعتی، لاشه دام ها قبل از توزیع به مراکز فروش به مدت ۲۴ ساعت نگهداری می‌شود (نگهداری گوشت در یخچال به مدت 24 ساعت نیز موجب از بین رفتن ویروس می گردد).

شایع‌ترین ناقل این بیماری کنه‌ سخت از گونه هیالوما (Hyalomma) است به طوری که کنه  نابالغ از مهره‌داران کوچک موجود در طبیعت تنها با یک بار خونخواری به این ویروس آلوده شده  و سپس در تمام طول مراحل رشد خود آلوده باقی می ماند و پس از بلوغ می تواند با گزش مهره‌داران بزرگ مانند دام‌های اهلی این ویروس را به انها منتقل کرده و موجب بیمار شدن انها گردد.

این کنه قابلیت گزش انسان را نیز داشته و گزیده شدن انسان توسط کنه آلوده و یا حتی در پی له کردن کنه بر روی پوست می تواند منجر به انتقال بیماری به انسان گردد.

در مورد خوردن جگر

جگر اگر تازه و خوب پخته نشده باشد میتواندانتقال دهنده باشد و اگر با دست بدون دستکش به جگر و خون اون دست زده بشود انتقال پیدا میکند

آیا از ظاهر دام می توان پی به بیماری برد؟

ظاهر دام قابل تشخیص نیست فقط یک سری علایم تب وجود داردکه شامل پرنوشی آب و دپرسیون هست.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.