دوشنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۱

کارگاه آموزشی برای گروه های تسهیل گر طرح « پیشگیری از بدرفتاری با کودکان در دوران کووید-۱۹ » برگزار شد

دانشگاه علوم توانبخشی

کارگاه آموزشی برای گروه های تسهیل گر طرح کشوری « پیشگیری از بدرفتاری با کودکان در دوران کووید-۱۹ »، با همکاری دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی برگزار شد.

 به گزارش مفدا علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی؛ دکتر پیام روشن فکر عضو هیات علمی مرکز تحقیقات مدیریت رفاه اجتماعی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی و مجری و مشاور این طرح کشوری در گفت وگو با خبرنگار مفدای دانشگاه در این باره گفت: این کارگاه سه روزه در خردادماه گذشته با همکاری دلارام علی (تسهیلگر و آموزشگر) و با حضور ریاست گروه‌ها و کارشناسان استانی و وزارت بهداشت، برای ظرفیت‌سازی تیم‌های تسهیل‌گر طرح مذکور برگزار شد.

    وی در این ارتباط توضیح داد: امروزه در جهان، " خشونت " به یک بخش کاملا واقعی از زندگی کودکان (صرف نظر از شرایط اقتصادی و پیشینه‌های فرهنگی اجتماعی‌ آنان) تبدیل شده است. یافته‌های حاصل از مطالعات نشان می‌دهد که اشکال مختلف خشونت علیه کودکان بسیار گسترده است. کودکان در مقابل خشونت، آزار و غفلت آسیب‌پذیرند، به ویژه از سوی کسانی که اغلب آنها را می‌شناسند و به آنان اعتماد دارند.

    دکتر روشن فکر تصریح کرد: این موضوع به‌ویژه در مورد گروه‌هایی از کودکان که آسیب‌پذیری بیشتری دارند، از اهمیت بسزایی برخوردار است. و در شرایط کنونی که زندگی روزمره در کشورهای مختلف تحت تاثیر پاندمی کووید ۱۹ قرار گرفته، نگرانی از افزایش خشونت علیه کودکان بیشتر شده و به نظر می‌رسد که این وضعیت نیازمند درک جدیدی از مخاطرات پدید آمده برای کودکان و مداخله فوری و همه‌جانبه با در نظر گرفتن محدودیت‌هایی است که برای پیشگیری از گسترش بیشتر ویروس توصیه می‌شود.

   وی افزود: با توجه به این ضرورت، دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت کشورمان، با همکاری صندوق کودکان سازمان ملل متحد در ایران (یونیسف)، و با بهره‌گیری از استراتژی‌های هفت‌گانه مندرج در سند «INSPIRE» که توسط سازمان جهانی بهداشت به منظور پایان دادن به خشونت علیه کودکان تدوین شده و نیز راهبرد « ارتباطات برای توسعه » که توسط صندوق کودکان سازمان ملل متحد، توسعه یافته و در فهرست راهبردهای دارای اولویت «تئوری تغییر» قرار گرفته، اجرای مرحله آزمایشی طرح « پیشگیری از بدرفتاری با کودکان در دوران کووید-۱۹ » در چهار استان کشور (گلستان، هرمزگان، سمنان و تهران) را طراحی کرده است تا مداخلات اجتماع محور برای پیشگیری از خشونت علیه کودکان اجرا شود.

انتهای پیام/

تنظیم خبر: نعیمی پور

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.