یکشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۰

۱۳ تیرماه مصادف با سالروز جشن تیرگان

جشن تیرگان

یکی از این آئین ها که البته امروزه به بوته فراموشی سپرده شده است جشن تیرگان می باشد که ایرانیان باستان آن را در روز سیزدهم تیر به مناسبت تیر اندازی آرش پهلوان اسطوره ای ایران برگزار می کردند.

به گزارش مفدا_زاهدان، تیرگان جشنی است که هر سال برای گرامیداشت "تیشتر" که ستاره باران آور در فرهنگ ایران باستان است برگزار میشود. معروف است که در این روز، آرش کمانگیر پهلوان و جنگجوی غیور ایرانی جهت تعیین مرز ایران با کشوران همسایه بر بالای کوه دماوند رفته و تیر معروفش را پرتاب نموده است.
این تیر که کوه ها و دره و دشتها را طی نموده در نهایت بر بلندای تنه درخت گردویی در کنار رودخانه "جیحون" نشسته و از آن پس آنجا را مرز ایران و توران تعیین نموده اند و هرسال به یاد این روز خجسته و پاسبانی پهلوان غیور ایرانی از مرزهای ایران زمین جشن میگیرند.
ذکر واقعه تیرگان در آثار بزرگان:
گفتنی است ابوریحان بیرونی در کتاب  "آثارالباقیه" از جشن تیرگان به عنوان روز بزرگداشت نویسندگان در دوره باستان یاد کرده است و عنوان کرده این روز، روزی است که کیخسرو، شاه ایران بعد از شستشوی خود در چشمه ناپدید شده است.
آب در جشن تیرگان اهمیت زیادی دارد و به همین خاطر هم هست که این جشن در کنار رودخانه و چشمه برپا میشود. یکی از رسم و رسومات این جشن هم رسم جالب و هیجان انگیز آب پاشیدن روی همدیگر است تا گرمای هوای تیر به در شود. در این مراسم، مردم به یاد فرشته تیشتر یا فرشته باران و به خاطر گرمای هوا همدیگر را به واسطه آب پاشیدن خنک میکنند.
تیرگان این جشن باستانی بزرگ ایران با فال کوزه نیز همراه است و در واقع روز پیش از جشن تیرگان دختری کوزه سبزرنگی را پر از آب میکند و بین همه آنهایی که آرزویی دارند دور میچرخاند. آرزومندان هرکدام سکه، انگشتر، سنجاق سر یا چیز کوچکی را در کوزه می اندازند. دختر، کوزه را در زیر درخت همیشه سبزی مثل سرو یا کاج میگذارد و در روز جشن و بعد از مراسم آب پاشان، همان دختر کوزه را بین آنهایی که آرزو کرده اند، میبرد.
پیران جمع شعری را با صدای بلند میخوانند و دختر بعد از تمام شدن هر شعر دستش را درون کوزه برده و شئ هرکسی را به خودش میدهد. شعر خوانده شده هم جواب آرزوهایی است که افراد نموده اند.
در واقع این جشن باستانی ریشه در هنر و فرهنگ ایران باستان دارد که با جمع شدن و پای کوبی در کنار هم، آئین دیرینه خود را نیز به جای می آورند.
۱۳ تیرماه، جشن باستانی تیرگان گرامی باد.
گردآورنده: آذین نجات، خبرنگار سرویس فرهنگی مفدا زاهدان

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.