پنجشنبه ۱۰ تیر ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۰

نشست اعضای شورای مرکزی مجمع تخصصی کانون‌های جهادی با مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت برگزار شد

نشست مجمع تخصصی کانون های جهادی

اعضای شورای مرکزی مجمع تخصصی کانون‌های جهادی وزارت بهداشت در نشستی با حضور دکتر حسن زائری‌لطف مدیر کل فرهنگی، سیده مریم حسینی معاون مدیر کل و نفیسه اسناوندی رئیس اداره کانون‌های فرهنگی وزارت بهداشت حضور یافتند.

به گزارش مفدا، در این جلسه که روز چهارشنبه ۹ تیر ماه برگزار شد، دو تن از دبیران کانون‌ها حضور داشتند و دیگر دبیران به صورت مجازی با جلسه همراه شدند.

مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت در ابتدای صحبت‌های خود در این جلسه به ارائه آماری از کانون‌های فرهنگی فعال در دانشگاه‌های علوم پزشکی پرداخت و گفت: در کل دانشگاه‌های علوم پزشکی ۴۵ کانون جهادی داریم؛ به بیان دیگر ۶۹ درصد از دانشگاه‌های ما کانون جهادی دارند و در واقع ۷ درصد از ۶۷۷ کانون فرهنگی فعال در کل دانشگاه‌های ما را کانون‌های جهادی تشکیل می‌دهند. بدین ترتیب از بین ۱۵ هزار و۷۶۱ دانشجوی عضو کانون‌های فرهنگی یک هزار و ۱۷۹ دانشجو عضو کانون‌های جهادی هستند.

وی در ادامه اضافه کرد: فعالیت‌های جهادی در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۹، دارای رشد ۷ درصدی بوده و گیرندگان خدمت نیز ۸ درصد رشد داشته‌اند؛ علیرغم شرایط کرونایی این فعالیت‌ها با رعایت پروتکل‌ها همچنان ادامه داشته و رو به رشد بوده است.

زائری‌لطف با تاکید بر اشاره به اینکه یکی از ویژگی‌های کانون‌های جهادی این است که گرایش سیاسی در آن تاثیری ندارد، اظهار داشت: نوع فعالیت‌های خیرخواهانه و داوطلبانه بسیار باارزش است و بی‌انصافی است که کسی صرفا نگاه سیاسی به آن‌ها داشته باشد.

کار گروهی از مهم‌ترین اهداف نهادهای دانشجویی

مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت با تاکید بر اهمیت کار گروهی در فعالیت‌های دانشجویی گفت: یکی از مهمترین اهداف نهادهای دانشجویی از جمله انجمن‌های علمی، تشکل‌های سیاسی و کانون‌های فرهنگی، این است که دانشجویان در کنار هم کار گروهی را تجربه کنند و یکی از بهترین فضاها برای تجربه کار گروهی، کانون‌های جهادی است. همه گروه‌های دانشجویب باید در این همکاری مشارکت داشته باشند.

وی همچنین افزود: سیاست‌گزاری‌ها نیز باید شرایط را برای همکاری نهادهای دانشجویی با کانون‌های جهادی فراهم کند؛ درست نیست که پراکندگی و موازی کاری ایجاد شود و دانشگاه مجبور باشد منابع را بشکند و منابع محدود در اختیار گروه‌های دانشجویی مختلف قرار دهد.

زائری‌لطف با تاکید بر اینکه محور فعالیت‌های جهادی باید کانون‌ جهادی دانشگاه باشد، خاطر نشان کرد: هر فعالیت جهادی که در دانشگاه شکل می‌گیرد باید کانون جهادی دانشگاه در آن صاحب نظر باشد و مطابق با مطالعه و پژوهشی که قبلا انجام داده فعالیت را هدایت کرده و به آن کمک کند.

مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت در ادامه به تشریح برخی چالش‌های موجود در فضای فعالیت‌های کانون‌های جهادی پرداخت و گفت: یکی از چالش‌ها که در ستاد فعالیت‌های جهادی دانشگاه‌ها با آن روبرو هستیم حضور نقش‌های بی‌تاثیر در این ستادهاست. ما معتقدیم کسانی که در این ستاد بی‌تاثیر هستند و همکاری ندارند باید حذف شوند. اگر قرار است کاری انجام شود و یک معاونت با این کار همکاری نمی‌کند لزومی ندارد عضو ستاد باشد و بهتر است حدف شود تا کار با کیفیت بیشتری پیش برود. از دانشجویان می‌خواهیم در این خصوص نظرات خود را بیان کنند.

همکاری کانون‌های جهادی در موضوع مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها

وی در ادامه به حضور دکتر  امیر صادقی مدیر کل «امور سازمان‌های مردم نهاد و خیرین سلامت وزارت بهداشت» اشاره کرد و افزود: خوشبختانه دکتر صادقی به موضوع مسئولیت اجتماعی تاکید بسیار دارد و از این رو می‌توانیم فعالیت کانون‌های جهادی را به این سمت ببریم که بتوانند با شرکت‌های مختلف در بحث مسئولیت اجتماعی‌شان همکاری کنند. به عنوان مثال حتی یک شرکت تولیدکننده مسواک و خمیردندان می‌تواند، مسواک و خمیردندان رایگان در اختیار اعضای کانون جهادی استان قرار دهد.

زائری‌لطف همچنین با تاکید بر اینکه فعالیت‌های جهادی در دانشگاه‌های علوم پزشکی باید حول محور نظام سلامت قرار داشته باشد، اظهار داشت: کارهای عمرانی در اردوهای جهادی توسط گروه‌های دیگری انجام می‌شود و دانشجویان علوم پزشکی باید بحث‌های مرتبط با آموزش بهداشت را دنبال کنند که از واجب‌ترین و مهم‌ترین فعالیت‌هاست؛ از این رو لازم است تفاهم‌نامه‌ای با معاونت بهداشتی منعقد شود که برای اردوهای جهادی رسالت تعیین کنند و معاونت‌ها در سطح استان نیز ملزم به همکاری شوند. معاونت بهداشت می‌تواند قبل از برگزاری اردو، اطلاعات و داده‌های ارزشمندی در اختیار شما قرار دهد و وضعیت روستاهای محروم از نظر نیازهای بهداشتی و آموزشی را معین کند؛ مثلا در فلان روستا آمار سرطان بالاست و نیاز به غربالگری دارند یا در یک روستای دیگر وضعیت بهداشت دهان و دندان نیاز به رسیدگی دارد.

وی در ادامه افزود: در اختیار داشتن این اطلاعات به شما کمک می‌کند که با در نظر گرفتن شرایط منطقه به ارائه خدمات بپردازید. گاهی ارائه برخی خدمات هر چند به نیت خیر انجام می‌شود اما ممکن است آسیب‌هایی برای ساکنان منطقه در پی داشته باشد؛ مثلا بردن یونیت دندانپزشکی و تشخیص مشکلات دهان و دندان ساکنان آن منطقه هر چند در ابتدا اقدامی مفید به نظر می‌رسد اما در نبود سازوکار حمایتی که به این افراد در رفع مشکلات دهان و دندانشان کمک کند، این افراد می‌مانند و توقعاتی که برآورده نمی‌شود.

دانشجویان ما قابل اعتماد هستند و این باعث افتخار است

مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت با تاکید بر اهمیت مستندسازی فعالیت‌های اردوهای جهادی اشاره کرد:‌ فلسفه روابط عمومی معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌ها پوشش فعالیت‌های دانشجویی است؛ معاونت دانشگاه باید ملزم باشد در هر اردوی جهادی نماینده‌ای از مفدا نیز اعزام کنند که در تهیه گزارش‌ها، فیلم و عکس اردو با کانون جهادی همکاری داشته باشند و این موضوعی است که باید از سوی شما مطالبه شود. کمک هزینه خرید تجهیزات از سوی وزارت بهداشت به کانون‌های فرهنگی و مفدای دانشگاه‌ها اختصاص یافته و دانشگاه موظف است این امکانات را در اختیار دانشجویان قرار دهد. برخی دانشگاه‌های ما مثل علوم پزشکی اراک به جای اینکه این تجهیزات را در اختیار دانشجویان قرار دهند در بخش دیگری از آن استفاده می‌کنند؛ این توجیه که دانشجویان در دانشگاه حضور ندارند قابل قبول نیست و خود شما دانشجویان نیز باید این مطالبه را از دانشگاه داشته باشید.

زائری‌لطف در ادامه در پاسخ به این دغدغه دانشجویان که نمی‌توانند حساب بانکی اختصاصی کانونی جهادی داشته باشند، گفت:‌ برای حل مشکل ایجاد شماره حساب اختصاصی کانون‌ مدل‌های مختلفی را بررسی کردیم و در نهایت به این رسیدیم که به عنوان هیات موسس خیریه‌ای را ثبت کنیم و به دانشگاه‌ها شعبه بدهیم که بتونند شماره حساب اختصاصی ایجاد کنند.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: فعالیت دانشجویان در کانون‌های فرهنگی یک نعمت است که باید آن را پاس بداریم. از بین ۶۷۷ کانون فرهنگی و ۱۸۰۰ انجمن علمی دانشجویی، ۱۷۸ تشکل و ۱۲۰۰ نشریه هیچ گزارشی نداشتیم که نشان دهد برای برنامه‌های پول جمع شده و خدای نکرده مشکل مالی پیش آمده است؛ بچه‌های ما قابل اعتماد هستند و این برای ما یک افتخار بزرگ است.

همکاری کانون‌های دانشجویی مختلف در یک برنامه کار ارزنده‌ای است

در ادامه این جلسه سیده مریم حسینی معاون مدیر کل دانشجویی وزارت بهداشت خطاب به دانشجویان حاضر در جلسه گفت: برای مستند سازی فعالیت‌های اردوهای جهادی پیشنهاد می‌کنم از ظرفیت‌های کانون‌های فیلم و عکس دانشگاه‌ها استفاده کنید؛ هم برای آنها یک فعالیت سازنده محسوب می‌شود و هم نیاز شما به مستندسازی مرتفع می‌شود. از طرفی همکاری کانون‌های دانشجویی مختلف در یک برنامه کار ارزنده‌ای است و برای دانشگاه نیز به لحاظ شاخص ارزیابی اهمیت دارد و ارزشمند است.

وی در ادامه در پاسخ به این سوال دانشجویان که آیا می‌توانند سایتی برای انتشار محتواهای مربوط به اردوهای جهادی داشته باشند، گفت: اداره کل فرهنگی پرتالی دارد که در ذیل آن به اداره کانون‌های فرهنگی و بقیه ادارات تحت مدیریت این اداره کل فضاهایی اختصاص داده می‌شود؛ شما می‌توانید علاوه بر انتشار مهمترین اخبار فعالیت‌هایتان در مفدای دانشگاه، کل اطلاعات خود را در این فضا منتشر کنید.

معاون مدیر کل فرهنگی با تاکید بر اهمیت تقدیر از گروه‌های جهادی فعال، بیان داشت: اگر بتوانید در مجمع رتبه بندی فعالیت‌های کانون‌های جهادی را انجام دهید، این فعالیت اثربخشی و کارایی بسیاری خواهد داشت و کانون‌هایی که بسیار فعالند و یا فعال نیستند نیز مشخص می‌شوند؛ ما نیز از این حرکت حمایت می‌کنیم و از گروه‌های جهادی برتر تقدیر خواهیم کرد.

مجمع تخصصی کانون‌ها را در اجرای فعالیت‌هایشان راهبری کند

نفیسه اسناوندی رئیس اداره کانون‌های فرهنگی نیز با تاکید بر اهمیت اصلاح آیین نامه گفت: ما نظرات دانشگاهی را تجمیع کرده‌ایم و منتظر دریافت نظرات دانشجویی هستیم تا اصلاح آیین نامه بر اساس آن صورت گیرد. از شما می‌خواهیم که این نظرات را به ما منتقل کنید.

وی همچنین به یکی از چالش‌های موجود در فعالیت‌ کانون‌های جهادی اشاره کرد و گفت: در بعضی از کانون‌های جهادی فعالیت‌ها مرتبط با موضوعات جهادی انجام نمی‌شود و این نشان می‌دهد که دبیران این کانون‌ها به درستی توجیه نشدده‌اند. لازم است آموزش‌ها و راهبری‌های لازم از طریق مجمع کشوری به دبیران منتقل شود تا فعالیت‌های آنها در راستای اهداف کانون‌های جهادی صورت گیرد.

خواستار حمایت معاونت بهداشتی از اردوهای جهادی هستیم

در این جلسه محمدرضا آقاجانی‌زاده دبیر مجمع تحصصی کانون‌های جهادی و نیما کشاورز عضو اصلی مجمع حضور داشتند و دیگر اعضای مجمع نیز به صورت مجازی در جریان جلسه قرار گرفتند و نظرات خود را بیان داشتند.

آقاجانی زاده در ابتدای جلسه به طرح مشکلات کانون‌های جهادی پرداخت و گفت: اختصاصی نبودن حساب بانکی کانون‌های جهادی باعث ایجاد محدودیت در جذب منابع مالی می‌شود؛ در نبود حساب اختصاصی ما نمی‌توانیم منابع مردمی را جذب کنیم و ناچاریم از طریق کمک‌های خیرین و منابع دانشگاه اقدام کنیم.

وی در ادامه افزود: از نظر ما چارت ستاد فعالیت‌های جهادی دانشگاه‌ها مشکل دارد. این جلسه‌ها به صورت منظم برگزار می‌شوند اما چون ریاست جلسه با معاونت فرهنگی است بقیه معاونت‌ها در مواقعی که توجیح نباشند خود را ملزم به همکاری نمی‌دانند؛ در حالی که اگر مانند شورای فرهنگی دانشگاه، ریاست دانشگاه در راس این جلسه قرار گیرد، حتی در نبود ایشان همه ملزم به اجرای تصمیمات ستاد هستند.

این دانشجوی جهادگر با اشاره به این نکته که هماهنگی با ارگانه‌های محلی از دیگر مشکلات کانون‌های جهادی است، اظهار داشت: برای اجرای اردو لازم است با برخی از ارگان‌های محلی هماهنگی‌هایی صورت گیرد که بعضا با مشکل مواجه می‌شود. این ارگان‌ها در برخی مواقع نامه معرفی دانشگاه را قبول ندارند و خود ما دانشجویان باید برای جلب همکاری مستقیما با آنها وارد رایزنی شویم یا از طریق روابط دوستانه جلب همکاری کنیم.

لزوم حضور متخصص پزشکی اجتماعی در جلسات ستاد اردوهای جهادی

وی عدم پایبندی برخی گروه‌های دانشجویی بر تصمیمات ستاد فعالیت‌های جهادی را از دیگر مشکلات موجود عنوان کرد و گفت:‌ عدم همکاری گروه‌های دانشجویی از یک طرف، در برخی دانشگاه‌ها معاونت‌های بهداشتی نیز با ما همکاری نمی‌کند. مطابق نامه دکتر لاری، برگزاری اردوی جهادی در دوران کرونا منوط به تایید معاونت بهداشتی دانشگاه شد و این موضوع دست ما را برای برگزاری اردو در این دوران باز کرد و کمک بزرگی بود. اما مشکل اینجاست که در برخی دانشگاه‌ها معاونت بهداشتی که بسیار هم پرمشغله هستند با ما همکاری نمی‌کنند و پروتکل نمی‌دهند و به طریقی ما را مزاحم کارشان می‌دانند در حالی که حرف ما این است که شما بگویید چه کار می‌توانیم بکنیم.

آقاجانی زاده در پایان صحبت‌های خود به لزوم همکاری مفدای دانشگاه‌ها در مستندسازی فعالیت‌های جهادی تاکید کرد و خواستار همکاری بیشتر روابط عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌ها با این کانون‌ها شد.

در ادامه نیما کشاورز نیز به لزوم حضور کانون‌های جهادی در فضاهای مجازی اشاره کرد و خواستار حمایت وزارت بهداشت از راه اندازی صفحه اختصاصی اردوهای جهادی در فضای مجازی شد.

اجرای اردوهای جهادی مبتنی بر داده‌های پژوهشی به منظور سودمند بودن اردوها، تاکید بر حضور متخصص پزشکی اجتماعی در ستاد اردوهای جهادی به منظور ارائه کمک برای امکان‌سنجی و راهبری اردوها بر مبنای فعالیت علمی به منظور افزایش بهره وری و جلوگیری از اتلاف منابع از دیگر مطالب مطرح شده از سوی دانشجویان حاضر در این جلسه بود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.