پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۹

مدیرکل امور «امور سازمان‌های مردم نهاد و خیرین سلامت وزارت بهداشت»؛

فعالیت‌های عام‌المنفعه نیازمند همکاری‌های گسترده و تلاش‌های مردم‌نهاد است

فعالیت‌های عام‌المنفعه نیازمند همکاری‌های گسترده و تلاش‌های مردم‌نهاد است

مدیرکل «امور سازمان‌های مردم نهاد و خیرین سلامت وزارت بهداشت» عنوان کرد: این اداره کل در جهت تحقق اهداف عام‌المنفعه خود وظایف و رسالت‌های مختلفی دارد و با بسیاری از واحدهای درون‌بخشی و دستگاه‌های برون‌بخشی در ارتباط است. ما در راستای اهداف و وظایف خودمان با سازمان‌هایی که در امور خیریه فعالیت دارند یا مراجع صدور تشکل‌های مردم‌نهاد محسوب می‌شوند ارتباط مستمر و هم‌افزایی داریم. وزارت کشور، سازمان بهزیستی، نیروی انتظامی، وزارت ورزش و جوانان، بنیاد مستضعفان، وزارت امور خارجه، سازمان اوقاف و سایر ارگان‌های دخیل از مراجعی هستند که ما با آن‌ها سروکار داریم، چرا که فعالیت‌های عام‌المنفعه نیازمند همکاری‌های گسترده و تلاش‌های مردم‌نهاد است.

دکتر امیر صادقی درباره گسترش فعالیت‌های خیرخواهانه در بین خیرین سلامت و دستگاه‌های مرتبط با فعالیت‌های عام‌المنفعه به خبرنگار مفدا گفت: هدف ما در «اداره کل امور سازمان‌های مردم نهاد و خیرین سلامت» استفاده حداکثری از مشارکت‌های مردم و سلامت جامعه‌محور است. در این رابطه اقدامات خوبی چون همکاری‌های بین‌بخشی، مسوولیت‌پذیری و مشارکت‌های مردمی را دنبال می‌کنیم.

او درباره گسترش فعالیت‌های خیرخواهانه و عام‌المنفعه بیان کرد: در هفته‌های گذشته با «معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت» تفاهمنامه همکاری منعقد کردیم. اعتقاد داریم که بهره‌مندی پیوسته و نهادمند از خرد جمعی و تقویت همکاری در دست‌یابی به اهداف متعالی مشترک در زمینه‌ مشارکت‌های اجتماعی و فعالیت‌های داوطلبانه و استفاده از امکانات و ظرفیت‌های طرفین عامل رشد ظرفیت فعالیت‌های عام‌المنفعه می‌شود و همین موضوع زمینه‌ساز تفاهنامه همکاری بین «اداره کل سازمان‌های مردم نهاد و خیرین سلامت» و «معاونت فرهنگی و دانشجویی» وزارت بهداشت شد.

صادقی افزود: همکاری مشترک برای تهیه محتواهای آموزشی، ایجاد فرصت برای دانشجویان در جهت شناخت و ترویج کار خیر و مشارکت‌های اجتماعی، مشارکت در برگزاری بخش اجتماعی جشنواره فرهنگی سیمرغ، ارائه گواهی‌نامه مشترک مشارکت اجتماعی به دانشجویان داوطلب، تسهیل و تقویت ارتباط کانون‌های دانشجویی با خیرین و نهادهای خیریه، همکاری در برگزاری اردوهای جهاد سلامت، حمایت از طرح‌ها و پروژه‌های کارآفرین و استارت‌آپ‌های دانشجویی، زمینه‌سازی برای بهره‌گیری از ظرفیت پایگاه اطلاع‌رسانی(مفدا)  به منظور نکوداشت خیرین، موسسات خیریه و سازمان‌های مردم نهاد فعال حوزه سلامت، تشکیل کمیته مشترک کار داوطلبی، بازنگری اساسی در ماده یک نظام ارتقای مرتبه اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها با هدف هدایت فعالیت‌های اعضای هیأت‌علمی برای درج موارد مرتبط با مشارکت‌های اجتماعی و پیگیری ابلاغ آیین‌نامه داخلی توسط معاونت آموزشی وزارت بهداشت و... از جمله اهداف و تعهداتی است که در این تفاهمنامه مورد تاکید مشترک قرار گرفته است.

او درباره تفاهمنامه‌های همکاری سازمان‌های مردم نهاد و خیرین سلامت وزارت بهداشت با سایر نهادها اشاره کرد: ایجاد و تکمیل زیرساخت‌های بهداشتی و درمانی با بهره‌گیری از خیرین حقیقی و حقوقی و بنگاه‌ها و شرکت‌های خصوصی، ساماندهی مشارکت‌های اجتماعی، نظارت بر تشکل‌های مردم‌نهاد حوزه سلامت در زمینه حمایت، هدایت و تسهیل‌گری، تدوین سیاست‌های راهبردی و نظارت بر امور درمانی در موقوفات خیرین در حوزه درمانی و... از جمله فعالیت‌های ماست. در این راستا تفاهمنامه‌ای با سازمان اوقاف منعقد شده تا بتوانیم بر این اساس راهبردهای خود را مشخص کرده و نظارت درستی بر موقوفات داشته باشیم و حتی مشکلات موقوفات درمانی را در کمیته‌های تخصصی خودمان پیگیری و دنبال کنیم.

بهره‌مندی پیوسته و نهادمند از خرد جمعی و تقویت همکاری در دست‌یابی به اهداف متعالی مشترک در زمینه‌ مشارکت‌های اجتماعی و فعالیت‌های داوطلبانه و استفاده از امکانات و ظرفیت‌های طرفین، زمینه‌ساز تفاهنامه همکاری بین اداره کل "سازمان‌های مردم نهاد و خیرین سلامت" و "معاونت فرهنگی و دانشجویی" وزارت بهداشت شد

مدیرکل امور سازمان‌های مردم نهاد و خیرین سلامت وزارت بهداشت ادامه داد: جلب مشارکت‌های بین‌بخشی در قالب تفاهمنامه‌هایی که با سازمان های دولتی و غیردولتی منعقد می‌شود زمینه‌ساز ارتقاء فرهنگ سلامت و ترغیب و تشویق فعالیت‌های این حوزه می‌شود. تلاش ما این است که فرهنگ خیر را در فعالیت‌هایی چون هبه، نذر سلامت، اهدای مال و... بیش از پیش در جامعه رواج دهیم. ما همچنین برای جلب مشارکت‌های خیرین مردم‌نهاد ایرانیان خارج از کشور کمیته‌های بین‌الملل درحال تشکیل است تا در این حوزه نیز نقش موثری داشته باشیم.

او درباره فعالیت‌های این اداره کل گفت: اداره کل امور خیرین سلامت اهداف مختلفی دارد و با بسیاری از واحدهای درون‌بخشی و دستگاه‌های برون‌بخشی در ارتباط است. ما در راستای اهداف و وظایف خودمان  با سازمان‌هایی که در امور خیریه فعالیت دارند یا مراجع صدور تشکل‌های مردم‌نهاد محسوب می‌شوند  ارتباط مستمر و هم‌افزایی داریم. وزارت کشور، سازمان بهزیستی، نیروی انتظامی، وزارت ورزش و جوانان، بنیاد مستعضعفان، وزارت امور خارجه، سازمان اوقاف و سایر ارگان‌های دخیل از مراجعی هستند که ما با آن‌ها سروکار داریم. فعالیت‌های عام‌المنفعه نیازمند همکاری‌های گسترده و تلاش‌های مردم‌نهاد است.

صادقی درباره سایر فعالیت‌های اداره کل «امور سازمان‌های مردم‌‎نهاد و خیرین سلامت وزارت بهداشت» اشاره کرد: تاکنون کمک به تشکیل شبکه‌های ملی و موضعی تشکل‌های مردم نهاد حوزه سلامت نظیر شبکه سرطان، ایدز و توانبخشی انجام شده است و در حال حاضر درصدد هستیم تا شبکه پیوند و دهان و دندان را ایجاد کنیم.

او با اشاره به اهمیت فعالیت‌های دانشجویی در امور خیریه بیان کرد: گسترش مشارکت‌های واقعی دانشجویان در فعالیت‌های خیرخواهانه و ترویج روحیه همکاری و همفکری در جامعه و در سطح دانشگاه ها فراهم کردن یک فرصت حضور آگاهانه برای حضور دانشجویی و دانشگاهی از اهداف مشارکت ما با معاونت فرهنگی و دانشجویی است. در قالب این تفاهمنامه ما خواسته‌ایم از ظرفیت دانشجویی با هدف ارتقای سلامت اجتماعی جامعه بهره ببریم.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: فعالیت در حوزه مشارکت اجتماعی روحیه مشارکت و همکاری را در مجموعه‌های دانشگاهی افزایش می‌دهد و زمینه‌ساز حمایت از دانشگاهیان، انگیزه‌بخشی و نشاط اجتماعی می‌شود که از جمله فوائد این تفاهمنامه است.

او با اشاره به افزایش انگیزه و فرهنگ سلامت در بین دانشگاهیان بیان کرد: برای افزایش انگیزه قرار است گواهینامه ای برای دانشجویان فعال در حوزه خیریه صادر می‌کنیم. همچنین قرار است این موضوع در بخش ارتقای اعضای هیئت علمی دیده شود و امتیازی برای آن ها در نظر گرفته شود. همچنین می‌توانیم بین خیرین حقیقی و حقوقی و دانشگاه پل ارتباطی خوبی برقرار کنیم. انتظار ما از دانشجویان و دانشگاهیان این است که مولفه‌های اجتماعی ناظر بر سلامت مانند پذیرش اجتماعی، شکوفایی و انسجام و مشارکت اجتماعی که هدف این اداره کل است در جامعه دانشگاهیان رشد پیدا کند و دانشگاهیان احساس کنند که فعالیت و اقدامات مفیدی برای جامعه انجام می‌دهند.

مدیرکل امور سازمان‌های مردم نهاد و خیرین سلامت وزارت بهداشت عنوان کرد: در جوامع مترقی دنیا گسترش مشارکت‌های واقعی فعالیت‌های خیرخواهانه و ترویج روحیه به عنوان یک وظیفه متعالی شهروندی درنظر گرفته شده و به صورت خودجوش در راس برنامه‌های اجتماعی لحاظ می‌شود. داشتن یک فعالیت داوطلبانه در رزومه افراد دارای یک ارزش اجتماعی مثبت است که آن‌ها را در چشم عموم مردم مورد احترام نشان می‌دهد و به ترویج روحیه ایثار، تعاون و مسوولیت‌پذیری یاری می‌رساند.

او ادامه داد: فعالیت‌های عام‌المنفعه و خیریه همیشه در جامعه ما وجود داشته است اما از ابتدای شیوع کرونا تقریبا تمام گروه‌های مشارکت اعم از خیرین حقیقی، تشکل‌های مردم نهاد حوزه سلامت، بنگاه‌ها و شرکت‌های اقتصادی، داوطلبان این حوزه بار دیگر در عرصه مقابله با ویروس کرونا وارد میدان شدند و با توجه به زمینه‌ها و ظرفیت‌های  مغتنم خود اقدام کردند. بر اساس گزارش‌هایی که از دانشگاه‌ها و ادارات متناظر به ما رسیده است از ابتدای سال ۹۹ تا کنون بیش از یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان مشارکت آحاد جامعه را در امور خیریه داشتیم که بسیار قابل توجه است.

صادقی در پایان اشاره کرد: مشارکت عنصر اساسی برای توسعه پایدار و عدالت و کاهش فقر است. ما باید به جایی برسیم که مشارکت پایدار جامعه در حوزه سلامت محقق شود تا بتوانیم علاوه بر افزایش بینش و تجربه در طراحی پروژه‌های سلامت محور و متعهدانه نقش ایفا کنیم./ 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.