جمعه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۸:۲۲

گفتگو به بهانه فرارسیدن ۳۰ اردیبهشت روز ایرانگردی و ایرانشناسی؛

مروری بر برگزاری اردوهای دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد قبل از شیوع بیماری کرونا

کاظمی

مهدی کاظمی رییس اداره فوق برنامه دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: وقتی صحبت از گردشگری در ایران می‌شود همه ذهن‌ها به سوی میراث فرهنگی-تاریخی اصفهان و شیراز و یزد می‌رود، غافل از آنکه این سرزمین سرشار از جاذبه‌های پنهان گردشگری است که اگر به درستی شناسایی شده و برای آن برنامه‌ریزی شود.

ه گزارش مفدا مشهد، از آنجایی که براساس دیدگاه سازمان جهانی جهانگردی وابسته سازمان ملل متحد و ضوابط یونسکو، کشور عزیزمان ایران با داشتن انواع جاذبه های طبیعی، فرهنگی، تاریخی، مذهبی و مانند آن در رتبهِ دهم جهانی از نظر جاذبه های تاریخی و فرهنگی و رتبهِ پنجم جهانی از نظر جاذبه های طبیعی قرار دارد، به بهانه فرارسیدن ۳۰ اردیبهشت سالروز ایرانگردی و ایرانشناسی خبرنگار مفدا مشهد، به سراغ مهدی کاظمی رییس اداره فوق برنامه و مرجع برگزاری اردوهای فرهنگی تفریحی دانشجویان که در دو سال اخیر بدلیل شیوع کرونا متوقف شده است رفته تا گفتگویی کوتاه در باب اردوها و سفرهای دانشجویی داشته باشیم.

خبرنگار مفدا مشهد: در سال های گذشته معیار انتخاب مقصد اردوهای دانشجویی چه بوده است؟

کاظمی رییس اداره فوق برنامه: وقتی صحبت از گردشگری در ایران می‌شود همه ذهن‌ها به سوی میراث فرهنگی-تاریخی اصفهان و شیراز و یزد می‌رود، غافل از آنکه این سرزمین سرشار از جاذبه‌های پنهان گردشگری است که اگر به درستی شناسایی شده و برای آن برنامه‌ریزی شود، بسیاری از شهرها و روستاهای ایران می‌توانند در تمام ماه‌های سال میزبان گردشگران داخلی و خارجی باشند.ما در مدیریت امور فرهنگی و فوق برنامه مقصد اردوهای دانشجویی را با توجه به نظرسنجی از مخاطبان و امنیت گردشگری آن منطقه و جاذبه های طبیعی و فرهنگی انتخاب می نمودیم.

خبرنگار مفدا مشهد: آیا در برگزاری اردوهای دانشجویی سعی در انتخاب مکان های پرطرفدار و شناخته شده داشتید یا از جاذبه های بکر با معروفیت کمتر استفاده می کردید؟

کاظمی رییس اداره فوق برنامه: ایران سرشار از جاذبه‌های گردشگری طبیعی و زیست‌محیطی است که می‌تواند در هر ماهی از سال میزبان گردشگرانی داخل و خارج کشور باشد، اما به‌دلیل نبود زیرساخت‌های مناسب گردشگری از دید توریست‌ها پنهان مانده است.ایران سرشار از جاذبه‌های گردشگری طبیعی و زیست‌محیطی است که می‌تواند در هر ماهی از سال میزبان گردشگرانی داخل و خارج کشور باشد، اما به‌دلیل نبود زیرساخت‌های مناسب گردشگری از دید توریست‌ها پنهان مانده است.در اداره فوق برنامه سعی بر این بود که مکان هایی که هم از جنبه زیباشناختی و شرایط محیطی و هم از جنبه فرهنگی و تاریخی دارای نکات آموزشی و تفریحی بودند استفاده کنیم.

خبرنگار مفدا مشهد: با توجه به پندمی کرونا و تعطیلی اردوهای دانشجویی به نظر شما چگونه می توان دانشجویانمان را با جاذبه های طبیعی استان و کشورمان آشنا کنیم؟

کاظمی رییس اداره فوق برنامه: روز ایرانگردی و ایرانشناسی فرصت خوبی است تا اقدامات صورت گرفته در سال های گذشته به دانشجویان گزارش شود و از آنان دعوت شود با ارائه پیشنهادات خود ما در برنامه ریزی پربارتر برای دوره بعد از کرونا همراهی کنند. چرا که تجربه نشان داده است که مردم شهرها و روستاهای دارای جاذبهِ گردشگری می توانند مکان هایی را معرفی کنند که شاید تا کنون از وجود آنها بی خبر بوده ایم.

خبرنگار مفدا مشهد: در برگزاری اردوهای دانشجویی از همراهی و مشارکت دانشجویان بهره می گرفتید؟

کاظمی رییس اداره فوق برنامه: از آنجایی که مخاطب این اردوها دانشجویان بودند سعی بر این بود که با مشارکت و نظرسنجی از آنها مکان ها انتخاب و در برگزاری اردوها بخشی از مسئولیت های اجرایی بر عهده دانشجویان بود.از آنجایی که مخاطب این اردوها دانشجویان بودند سعی بر این بود که با مشارکت و نظرسنجی از آنها مکان ها انتخاب و در برگزاری اردوها بخشی از مسئولیت های اجرایی بر عهده دانشجویان بود. بطوریکه در سال های اخیر تعدادی از اردوهای فرهنگی توسط کانونها و تشکل های دانشجویی برگزار می شد ولی گفتنی است که تیم اجرایی اداره فوق برنامه دوشادوش دانشجویان در برگزاری اردو مشارکت داشتند.

خبرنگار مفدا مشهد: در مورد نحوه برگزاری اردوهای دانشجویی توضیحاتی بفرمایید؟

کاظمی رییس اداره فوق برنامه: اردوها بصورت سفرهای نیمه روزه و چند روزه به مقاصد داخل استانی و خارج استانی و بصورت مجزا میان گروه های دانشجویی دختر و پسر برگزار میشد. همچنین اردوهای راهیان نور و اردوهای جهادی به مناطق محروم از جمله سایر برنامه های سفرهای دانشجویی بوده است.

خبرنگار مفدا مشهد: در پایان اگر سخنی دارید بفرمایید؟

کاظمی رییس اداره فوق برنامه: امیدوارم به زودی شاهد پایان یافتن بیماری کرونا بوده و بتوانیم بار دیگر با برگزاری سفرهای دانشجویی شور و نشاط را به عزیزان خود هدیه دهیم و بتوانیم دوباره میزبان دانشجویان در سرزمین غنی خراسان و کشور عزیزمان ایران باشیم.


خبرنگار: حمید دهقانیان

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.