شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۲

به قلم سارا آقایی؛

زورگویی...

متن

باید به یاد داشته باشیم وجود افراد زورگو و قلدربازی‌هایشان محدود به دوران مدرسه یا کودکی و نوجوانی نیست، این افراد همیشه و همه‌جا حضور دارند؛ در محل کار، در صف نانوایی و … افراد زورگو با روش‌های خود، آزار می‌دهند، آرامش را از بین می‌برند و روی کار و روحیه تأثیر منفی می‌گذارند. اما چگونه باید با افراد زورگو برخورد کنیم؟

زورگویی، به رفتاری پرخاشگرانه اشاره دارد که مقصود از آن، صدمه‌زدن  جسمی یا ارعاب و انداختن ترس به جان فرد است. زورگویی ضرب‌وشتم، اسیب فیزیکی، آسیب روانی، ناسزاگویی، دست‌انداختن، منزوی‌کردن و طرد اجتماعی را در برمی‌گیرد.

دو ویژگی، زورگویی را از سایر اشکال رفتار پرخاشگرانه متمایز می‌سازند. نخستین ویژگی، تکرارشونده و عمل طولانی مدت زورگویی است؛ دومین ویژگی که زورگویی را از سایر اشکال رفتار پرخاشگرانه متمایز می‌کند، نابرابری منزلتی میان زورگو و فرد قربانی است. قربانی، در قیاس با زورگو، از نظر جسمی، روانی و اجتماعی آسیب‌پذیرتر است و این ضعف به زورگو امکان می‌دهد که زورگویی کند، بی‌آنکه نگران تلافی‌جویی قربانی یا پیامدهای دیگر باشد.

افراد زورگو چه رفتارهایی دارند؟

افراد زورگو معمولا در بزرگسالی در جایگاه قدرت، سایرین را آزار می‌دهند. آنها با سوءاستفاده از قدرت و جایگاه‌شان، زیردستان را با قلدری و زورگویی تحت فشار قرار می‌دهند و قربانیان که دست‌شان از حربه‌ی قدرت کوتاه است، محکوم به پذیرش رفتارهای آنها می‌شوند.

این رفتارها فقط محدود به افراد زورگو در محل کار نیست. مثلا بعضی از آشنایان و دوروبَری‌های شما با این بهانه که فکر می‌کنند به شما برنمی‌خورد یا تحمل‌تان زیاد است، فراتر از مرز ادب با شما شوخی می‌کنند یا آن‌طور که باید، رفتارهایشان را در برخورد با شما نمی‌سنجند. اما برخورد درست با این افراد چگونه است؟

نحوه رفتار درست با زورگوها

۱. از آنها فاصله بگیرید:

اکنون دیگر بزرگ شده‌اید و تنها راه‌حل شما در مواجهه با افراد زورگو، صدا زدن معلم و گلایه و شکایت نیست. حالا شما اختیار زمان و معاشرت‌های خود را دارید. لازم نیست قلدری و زورگویی دیگران یا شرایط نامطلوبی را که برای‌تان به‌وجود آمده است، تحمل کنید. تا جای ممکن از آن‌ها فاصله بگیرید و روح و روان خود را دست‌مایه‌ی بازی آن‌ها قرار ندهید.

۲. نقش قربانی را بازی نکنید:

افراد زورگو همواره به‌دنبال افراد ضعیف و آسیب‌پذیر می‌گردند تا با زورگویی بتوانند از آنها سوءاستفاده کنند. مثلا تمایل دارند به‌سراغ کسانی بروند که درباره‌ی ظاهر خودشان اعتماد به نفس کافی ندارند و به نقاط ضعف آنها حمله می‌کنند. یا در مواردی نیز به‌سراغ افراد شاخص می‌روند تا از این طریق برای خود اعتبار و اعتماد به نفس فراهم کنند و در این حین دیگران نیز حساب کار دست‌شان بیاید.

افراد زورگو به‌دنبال قربانی‌هایی می‌گردند که آنها را با ناراحت شدن و آسیب دیدن به هدف می‌رسانند. اگر زخم‌زبان‌ها یا آزارهای افراد زورگو بر شما اثری نداشته باشد، آنها به هدف‌ خود نمی‌رسند و شما از جایگاه قربانی خارج می‌شوید.

۳. گاهی لازم است بمانید و مبارزه کنید:

گاهی‌اوقات، واقعا لازم است در برابر افراد زورگو بایستید و با آنها مقابله کنید. منظور از مقابله، دعوای فیزیکی نیست، می‌توانید با گفتارتان در برابر چنین افرادی مقاومت نشان بدهید. این دسته از افراد معمولا انتظار برخوردهای سرسختانه را ندارند. با آنها گفت‌وگو کنید و به آنها نشان بدهید که آنچه در قبال دیگران انجام می‌دهند، زورگویی است؛ زورگویی در حق کسانی که مرتکب اشتباهی نشده‌اند. با این حرف‌ها سعی کنید آنها را متوجه رفتار زشت‌شان کنید تا در جایگاهی قرار بگیرند که مجبور به دفاع از حرکات و رفتارهای خود بشوند. بیشتر افراد زورگو در مواجهه با این برخورد، جا می‌زنند و عقب‌نشینی می‌کنند.

سارا آقایی/مفدا لرستان

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.