شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۸

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در جمع دانشجویان؛

خوابگاه محیط بی‌نقاب دانشجویان است/علاوه بر افزایش سالیانه، ۲۰ درصد حق‌الزحمه دستیاران افزایش یافت

خوابگاه

معاون فرهنگی و دانشجویی و سخنگوی وزارت بهداشت در جمع نمایندگان نهادهای دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، در خصوص دغدغه خود برای رفع مشکلات دانشجویان مقطع دستیاری، گفت: در نامه اخیر وزیر بهداشت به رئیس جمهور، درخواست افزایش ۲۰ درصدی حق‌الزحمه دانشجویان مقطع دستیاری، دکترای تخصصی و اینترن‌ها که کمتر از ۴۰ میلیون ریال دریافت می‌کنند، علاوه بر افزایش سالیانه مطرح شد که این پیشنهاد مورد موافقت رئیس جمهور قرار گرفت.

به گزارش مفدا تهران، دکتر سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی و سخنگوی وزارت بهداشت روز سه‌شنبه ۲۵ خرداد  در سفر یک روزه خود به دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز در جمع نمایندگان نهادهای دانشجویی این دانشگاه حاضر و به سؤالات دانشجویان پاسخ داد.

وی در ابتدا بیان داشت: من سالیان سال در دانشگاه فعالیت کردم و با مشکلات دانشجویی آشنایی دارم و هیچ‌گاه خود را در مقام و جایگاه مسؤولیتی ندیده‌ام. در حوزه مسؤولیتی معاونت فرهنگی و دانشجویی همیشه خداوند را شاکر بودم که این توفیق را به من داده است تا در موضوعات مختلف دانشجویی ورود کرده و در حد توانم برای رفع این مشکلات اقدام کنم.

لاری در خصوص مشکلات بودجه‌ای معاونت فرهنگی و دانشجویی در دانشگاه‌های علوم پزشکی، تصریح کرد: ۱۰ درصد بودجه کل وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی متعلق به حوزه‌های آموزشی، پژوهشی و فرهنگی و دانشجویی است و از این میزان یک درصد متعلق به حوزه فرهنگی و دانشجویی، شش درصد حوزه پژوهشی و سه درصد حوزه آموزشی است که در همان یک درصد حوزه فرهنگی و دانشجویی نیز، حقوق کارمندان و پرسنل لحاظ شده است.

معاون وزیر بهداشت با بیان این‌که عملا در وزارت بهداشت حوزه‌های بهداشت و درمان بر آموزش، پژوهش و فرهنگی و دانشجویی سایه انداخته است، بیان داشت: من در حوزه فرهنگی و دانشجویی تلاش کرده‌ام حوزه مالی را ویژه ببینم، زیرا به خوبی می‌دانم، منابع مالی پایه و اساس کار فرهنگی است. بر این اساس در کنار خود پتانسیلی به نام صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت را دیدیم.

وی اضافه کرد: سابق بر این از جانب صندوق رفاه دانشجویان هیچ مبلغی به حوزه خوابگاه‌ها و دانشگاه‌ها تزریق نمی‌شد و ردیف بودجه‌ای در این خصوص وجود نداشت. شاید به نوعی باید گفت نقش صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت در حوزه دانشجوی آن‌گونه که باید دیده نمی‌شد. بر این اساس تلاش‌هایی صورت گرفت تا صندوق رفاه را با خود همراه کرده که به نقش اصلی خود که همراهی و کمک به رفاه حال دانشجویان است نزدیک شود.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه به اتفاقات مثبتی که در حوزه دستیاران، طی دو سال گذشته رخ داده است اشاره کرد و ضمن تاکید بر اهمیت ایجاد نخستین شورای صنفی دستیاری و دانشجویان تحصیلات تکمیلی در سال ۹۸، گفت: وام ودیعه مسکن برای دستیاران در سال ۱۳۹۸ مبلغ ۱۱ میلیون تومان بود، این مبلغ در سال ۹۹ به میزان ۱۸ میلیون تومان افزایش پیدا کرد و اکنون این وام در شهرهای بزرگ به ۶۰ میلیون تومان رسیده است.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، رشد بودجه‌ای این معاونت در ستاد را قابل توجه دانست و یادآور شد: زمانی که من در این جایگاه قرار گرفتم، بودجه ستادی ما ۴۰ میلیارد ریال بود که در ادامه با تلاش و سختی‌های بسیار  و با استفاده از ظرفیت‌های بودجه‌ای که در قانون وجود داشت، توانستیم این بودجه را با رشد قابل توجهی همراه کنیم.

لاری افزود: اکنون بودجه ستادی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت حدود ۱۱۰۰ میلیارد ریال است و اگر کمکی به دانشگاه‌ها می‌شود، از محل بودجه ستادی است. به واقع امروز اگر معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی در فضای دانشگاهی توانسته‌اند خود را ارتقاء دهند، به دلیل واریز مبالغی است که از ستاد در حال تزریق به دانشگاه‌ است.

وی به میزان کمک‌های مالی صورت گرفته به دانشگاه علوم پزشکی اهواز اشاره کرد و گفت: در دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، طی دو سال گذشته  ۱۳۰ میلیارد ریال از ستاد پول ترزیق شده است، در واقع طی این دو سال ۴۰۰۰ میلیارد ریال توسط معاونت فرهنگی و دانشجویی و صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت برای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور پول تزریق شده است.

لاری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه در این مدت در حوزه دستیاران نیز ورود جدی پیدا کردیم و ردیفی در صندوق رفاه برای وام دستیاری و دانشجویان تحصیلات تکمیلی دیده‌ایم، اظهار کرد: ما این نکته را به مسؤولان یادآور شدیم که دستیاران، نیروهای خط مقدم جبهه درمان هستند و اگر امروز دیده نشوند، ممکن است از دست ما بروند. در مسیر رفع مشکلات این دانشجویان ردیف وام دستیاری را با مبلغ ۳۰ میلیارد ریال در نظر گرفتیم که در ادامه این مبلغ به ۶۰۰ میلیارد ریال تبدیل شد و اکنون به ۱۵۰۰ میلیارد ریال افزایش پیدا کرده است.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: در این مسیر به دنبال اعطای پاداش برای دستیاران نیز بودیم که بر این اساس، حق الزحمه دستیاران را برای اولین بار تا ۵۰ درصد افزایش دادیم. این موفقیت‌ها به واسطه حمایت‌هایی بود که دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت به عنوان یکی از دغدغه‌های خاص خود از ما داشتند.

وی خاطرنشان کرد: در روزهایی که همه درگیر ویروس کرونا بودند، اتفاقات بسیار خوبی در این معاونت رقم خورد. امروز دانشجویان دستیاری وتحصیلات تکمیلی می‌توانند سالانه ۱۵۰ میلیون ریال وام دریافت کنند. ما این نکته را به خوبی می‌دانیم که این مبلغ قابل توجه نیست، آن  هم در برابر تورمی که اکنون در کشور ایجاد شده است، اما من باید ردیفی در این خصوص ایجاد می‌کردم تا افراد بعد از من بیایند و این ردیف را بزرگ‌تر کنند.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در خصوص مشکلات دستیاران و فوت چند تن از این عزیزان، بیان داشت: ما صدای دستیاران را قبل از این اتفاقات ناگوار شنیده بودیم و بعد از این اتفاقات با مسؤولان حوزه‌های مختلف وزارت بهداشت از جمله درمان، بهداشت، نظام پزشکی، مشاور حقوقی مجلس و وزیر بهداشت جلسات متعددی برگزار کردیم که در نهایت دکتر نمکی در نامه‌ای به رییس جمهور عنوان کردند که اگر امکان داشته باشد ۲۰ درصد به حق‌الزحمه کارورزان، دستیاران و دانشجویان تحصیلات تکمیلی که کمتر از ۴۰ میلیون ریال حق‌الزحمه دریافت می‌کنند، علاوه بر افزایش سالانه‌ افزوده شود.

لاری با بیان این‌که این مهم با پی‌گیری‌های وزیر بهداشت و دغدغه‌ای که نسبت به دستیاران دارند به سرانجام رسید، خاطرنشان کرد: در نهایت پس از بررسی‌های صورت گرفته در نامه ارسالی وزیر بهداشت به رییس جمهور که حدود دو هفته قبل صورت گرفت این درخواست مطرح و با آن موافقت شده است، که این افزایش حق‌الزحمه ۲۰ درصدی از ابتدای فروردین اعمال شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: برای بازسازی پاویون‌ها که از مشکلات دستیاران عزیز است، ۲۰۰ میلیارد ریال توسط معاونت آموزشی تخصیص داده شده است و ۳۰۰ میلیارد ریال دیگر را قول داده‌اند که به این امر اختصاص دهند، که البته از این مبلغ، ۱۰۰ میلیارد ریال به زودی تزریق خواهد شد.

معاون وزیر بهداشت به قابل توجه نبودن سرانه فرهنگی و دانشجویی به عنوان یکی دیگر از معضلات مالی در حوزه فرهنگی و دانشجویی اشاره کرد و گفت: سابق بر این، مبلغ سرانه فرهنگی و دانشجویی ۲۰ میلیون ریال بود که اکنون به ازای هر دانشجو ۸۰ میلیون ریال دیده شده است که رشدی چهار برابری را نشان می‌دهد. این رشد به دنبال حضور مستمر در سازمان برنامه و بودجه بود که نسبت به شرایط دانشجویان ما در دانشگاه‌های علوم پزشکی در حوزه فرهنگی و دانشجویی اظهار بی‌اطلاعی می‌کردند.

سخنگوی وزارت بهداشت به شرایط دانشگاه علوم پزشکی اهواز اشاره کرد و گفت: در اهواز در مجموع نسبت به دانشگاه‌های بزرگ کشور، اتفاقات خوبی افتاده است، اما به لحاظ وضعیت خوابگاهی در این دانشگاه رسیدگی‌های لازم دیده نشده است؛ این در حالی است که وضعیت ورزشی این دانشگاه بسیار خوب است و غذا در این دانشگاه به صورت صنعتی طبخ می‌شود.

برای مشاهده گزارش تصویری(۱) بازدید معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت از اماکن ورزشی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز روی متن کلیک کنید.

وی در خصوص جایگاه نشریات دانشجویی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، گفت: در بحث رتبه‌بندی نشریات دانشجویی اتفاقات خوبی طی سال‌های گذشته رقم خورده است. موضوع رتبه بندی نشریات دانشجویی، برنامه‌ای بود که در زمان دکتر فراهانی، معاون فرهنگی و دانشجویی سابق کلید خورد و در نهایت در این دوره به سرانجام رسید. همچنین طی سال‌های گذشته تلاش کردیم تا جایگاه انجمن‌های علمی دانشجویی را در کنار کمیته تحقیقات دانشجویی و استعدادهای درخشان ببینیم. در این مسیر برای اولین بار سه معاونت فرهنگی و دانشجویی، آموزشی و پژوهشی در کنار هم به تصمیمات خوبی در حوزه‌های مختلف از جمله این حوزه رسیدند که ماحصل آن موفقیت در ارتقا و رشد جایگاه انجمن‌های علمی بود.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به اهمیت موضوع همتایاران سلامت و موضوع مشاوره و سلامت روان، گفت: خوشحال هستیم که سامانه مشاوره آنلاین را راه‌اندازی کردیم، در این راستا بیش از ۱۰ میلیارد ریال به دانشکده مجازی پرداخت شده است. طرح‌ها و پروژه‌های خوبی نیز در حوزه مشاوره و سلامت روان انجام گرفته است که می‌توان به طرح سبک زندگی که پایش آن انجام شده است، اشاره کرد.

وی به رتبه‌بندی رعد اشاره کرد و گفت: در این رتبه‌بندی در حوزه فرهنگی ۱۴۳ شاخص ارایه و تمامی فعالیت فرهنگی و دانشجویی دیده شده است.

لاری به موفقیت‌های معاونت فرهنگی و دانشجویی در انجام برنامه‌های خود با قوت در ایام کرونا اشاره کرد و افزود: طی دوران کرونا اولین «باشگاه مجازی ورزش‌های همگانی و قهرمانی وزارت بهداشت» در کشور را وزارت بهداشت راه اندازی کرد و اگر نبود محدودیت‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا، قطعا می‌توانستیم برنامه‌های مختلف خود را با قدرت و قوت بیشتری برگزار کنیم. با این وجود همزمان با شیوع ویروس کرونا در کشور، اجازه ندادیم هیچ برنامه فرهنگی و دانشجویی تعطیل شود و برنامه‌های خود در فضای مجازی را نیز با قوت دنبال کردیم.

سخنگوی وزارت بهداشت در خصوص زیرساخت‌های خوابگاهی، رفاهی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی، ابراز داشت: متاسفانه معاونت فرهنگی و دانشجویی در شورای گسترش دیده نشده است تا بگوید که زیرساخت لازم را برای افزایش ظرفیت دانشجویان دارد یا خیر؟. این در حالی است که برای ما وضعیت خوابگاه‌های دانشجویی بسیار مهم است زیرا خوابگاه محیط بی‌نقاب دانشجویان است و کار فرهنگی در این فضا تاثیر گذار خواهد بود.

معاون وزیر بهداشت به طرح پیمایش سرمایه فرهنگی نیز اشاره کرد و افزود: در این طرح که از اهمیت خاصی برخوردار است از ۲۳ هزار دانشجو سؤال و تجزیه و تحلیل‌های لازم در این مسیر انجام شده است که نتایج این طرح نیز ارایه خواهد شد تا در آینده بدانیم دانشجویانمان در چه وضعیتی قرار دارند.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در ادامه به اهمیت جایگاه رسانه و روابط عمومی اشاره کرد و بیان داشت: من اعتقاد دارم مسؤولان ما در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی باید روابط عمومی‌های خود را توسعه داده و قوی کنند. در این خصوص بودجه جداگانه‌ای برای شعب دانشگاهی مفدا که روابط عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی در دانشگاه‌ها است دیده‌ایم. ما معتقدیم  روابط عمومی‌ها، انعکاس دهنده فعالیت‌های فرهنگی و دانشجویی هستند و از این رو باید حمایت‌های لازم از سوی ستاد وزارتخانه نسبت به روابط عمومی‌ها انجام گیرد.

وی در ادامه با اشاره به ارایه فضای فیزیکی مناسب به فعالان نهادهای دانشجویی، ابراز داشت: این فرهنگ در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور نهادینه شده است که فضای فرهنگی مناسب در اختیار دانشجویان فعال در نهادهای دانشجویی داده شود. در این خصوص برخی دانشگاه‌ها باشگاه فرهنگی ایجاد کرده‌اند تا فضای لازم را در اختیار دانشجویان قرار دهند.

لاری در پایان به اهمیت مطالبه‌گر بودن دانشجو اشاره کرد و گفت: دانشجویان عزیز ما مطالبه گر هستند و این خیال ما را با آرامش همراه می‌سازد.

در ادامه دکتر حسن زائری لطف، مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت در خصوص سؤال یکی از دانشجویان در مورد تاخیر در برگزاری جشنواره تیتر، بیان داشت: در برگزاری جشنواره تیتر تاخیری وجود ندارد و این جشنواره بر اساس زمانبندی دیده شده در حال برگزاری است. در خصوص دعوت اساتید برای برگزاری کارگاه در حوزه نشریات دانشجویی باید گفت به هیچ دانشگاهی بدون هماهنگی با ستاد، مجور دعوت استاد داده نخواهد شد.

وی با اشاره به دستورالعمل‌های اجرای اردوهای جهادی و موضوع عدم شب مانی در این اردوها، ابراز داشت: وزارت بهداشت نمی تواند دستورالعمل و شیوه نامه‌ای برای کل کشور در این خصوص ارایه دهد. ما خواسته‌ایم تا شب مانی‌ها در اردوهای جهادی حذف شود و فضای اردوهای جهادی را به سمت آموزش و بهداشت حرکت دهیم که در آینده نزدیک این موضوع اعلام خواهد شد.

 زائری لطف در خصوص صدورگواهی برای کارگاه‌های برگزار شده از سوی انجمن‌های علمی، بیان داشت:  هر انجمن علمی کشوری که کارگاه برگزار کند، هزینه مدرس و صدورگواهی‌ها را بدون استثناء توسط وزارت بهداشت دریافت خواهد کرد و منعی در این خصوص وجود ندارد.

مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت در خصوص آیین‌نامه انجمن‌های علمی، بیان داشت: این آیین نامه در حال بازبینی است. بر این اساس طرح استاد مشاور را نوشته شده است و در کمیسیون ماده یک بحث همکاری اساتید را نیز دیده‌ایم.

این مقام مسؤول بیان داشت: در مدت زمان حضور این تیم در معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت مجوز شش مجمع تخصصی کانون‌های فرهنگی ارایه شد و این در جای خود کار بزرگی است.

در ادامه مهندس رحمان خدابنده‌لو مدیر کل دانشجویی وزارت بهداشت، بیان داشت: یکی از بهترین برنامه‌های حضور ما در دانشگاه‌های علوم پزشکی، نشست با نمایندگان نهادهای دانشجویی است که از این بابت خداوند را شاکرم.

وی در خصوص برگزاری انتخابات شوراهای صنفی دانشجویان، دستیاران و دانشجویان تحصیلات تکمیلی، بیان داشت: انتخابات شورای صنفی سال قبل برگزار نشد و ما کار را با همان افراد سابق ادامه دادیم، این در حالی بود که بیش از ۷۰ درصد شوراهای صنفی به دلیل فارغ‌التحصیل شدن دانشجویان، از رسمیت افتاده بود که طی جلسات متعدد با شورای مرکزی صنفی دانشجویان و شورای صنفی دستیاران و دانشجویان تحصیلات تکمیلی، بنا شد نرم افزاری مشترک برای همه دانشگاه جهت برگزاری انتخابات شوراهای صنفی داشته باشیم که در نهایت با بررسی‌های انجام شده، تصمیم گرفته شد که با توجه به سامانه‌های قوی که در هر دانشگاهی به تناوب وجود دارد، انتخابات شوراهای صنفی به صورت مجازی برگزار شود.

خدابنده‌لو افزود: در حال حاضر حدود ۵۸ دانشگاه انتخابات خود را برگزار کرده‌اند که بعد از برگزاری کامل انتخابات در چند دانشگاه باقی مانده، جلسه مجمع مرکزی دبیران شورای صنفی دانشجویان، دستیاران و دانشجویان تحصیلات تکمیلی برگزار خواهد شد. تلاش ما این است بعد از دو سال این نشست به صورت حضوری در انتهای تیر یا اوایل مردادماه جاری برگزار شود.

در ابتدای این نشست دانشجویان در خصوص مشکلات خوابگاهی و نبود امکانات مناسب در فضای خوابگاه، جایگاه نشریات دانشجویی، اهمیت حوزه فرهنگی، مشکلات دستیاران در حوزه‌های مختلف، نیاز به تجهیزات در حوزه روابط عمومی مفدا، مشکلات دانشجویان اقماری، وضعیت همتایاران، انتخابات شوراهای صنفی دانشجویان، دستیاران و دانشجویان تحصیلات تکمیلی، اردوهای جهادی، تجهیزات ورزشی در فضای سالن‌های ورزشی خوابگاهی، غذای دانشجویی و ...موضوعاتی را بیان کردند.

برای مشاهده گزارش تصویری(۲) نشست معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با نمایندگان نهادهای دانشجویی و بازدید از خوابگاه‌ها و پاویون‌های دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز روی متن کلیک کنید.

رونمایی از کتاب مجموعه آثار برگزیده جشنواره کشوری خاطره نویسی عهدجانانه یکی دیگر از برنامه‌های این نشست دانشجویی بود.

در ادامه معاون فرهنگی و دانشجویی و سخنگوی وزارت بهداشت در جلسه هیأت رییسه دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز حضور به هم رسانید و موضوعات مختلف حوزه فرهنگی و دانشجویی را در این نشست مورد بررسی قرار داد.

 در این نشست با حضور دکتر سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی و سخنگوی وزارت بهداشت از دکتر مهدی احمدی مقدم در مرتبه استادی در رشته بهداشت محیط، دکتر فاخر رحیم در مرتبه استادیار در رشته بیوانفورماتیک، دکتر حسین صفری در مرتبه استادیار  در رشته جراحی اعصاب و دکتر مرتضی خفایی در مرتبه دانشیار در رشته بهداشت عمومی به عنوان "پژوهشگران یک درصد پر استناد برتر در گزارش May 2021 نظام رتبه‌بندی جهانی" با اهدای لوح، تقدیر شد.

لاری با حضور بر مزار ۵ شهید گمنام دانشگاه علوم پزشکی اهواز نسبت به جایگاه رفیع شهدای اسلام ادای احترام کرد.

بازدید از خوابگاه‌های دانشجویی پسرانه صدف و مجموعه خوابگاهی دخترانه گلستان، آخرین برنامه سفر یک روزه معاون وزیر بهداشت به دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز بود.

 در این بازدید معاون وزیر بهداشت وضعیت اتاق‌های خوابگاهی پسران را نامناسب دانست و با انتقاد از عدم رسیدگی به وضعیت خوابگاه‌های دانشگاه علوم پزشکی اهواز این شرایط را مناسب دانشجویان ندانست.

لاری در بازدید از خوابگاه دختران، بر خرید تجهیزات اتاق‌های خوابگاهی دانشجویان دختر دانشگاه علوم پزشکی اهواز نظارت و تجهیزات خریداری شده را مناسب دانست.

معاون وزیر بهداشت همچنین از پاویون دستیاران سال اول و سوم و چهارم اورژانس بیمارستان گلستان اهواز نیز بازدید کرد و در خصوص رفع مشکلات این پاویون‌ها دستوراتی را اعلام کرد.

گزارش خبری از مریم کردستانی

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.