پنجشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۷

برخی استاتین‌ها خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش می‌دهند

آلزایمر

یک مطالعه مقدماتی کوچک نشان می‌دهد که برخی از داروهای کاهش دهنده کلسترول موسوم به استاتین ممکن است در برخی از افراد مسن که حافظه آنها از بین می‌رود، زوال عقل را سرعت بخشند.

به گزارش مفدا، محققان دریافتند از بین ۳۰۰ فرد مسن مبتلا به اختلال خفیف فکری و حافظه، کسانی که از استاتین های "لیپوفیلیک" استفاده می‌کردند در طی هشت سال آینده بیشتر دچار زوال عقل شده بودند.

استاتین های لیپوفیلیک شامل طیف وسیعی از داروها مانند سیمواستاتین (Zocor) ، آتورواستاتین (لیپیتور) و لوواستاتین (Altoprev) هستند.

آنها لیپوفیلیک قلمداد می‌شوند زیرا جذب چربی شده و می‌توانند به بسیاری از بافتهای بدن از جمله مغز وارد شوند. درحالیکه استاتین های هیدروفیلیک مانند روزوواستاتین (کرستور) و پرواواستاتین (Pravachol) عمدتاً در کبد عمل می‌کنند.

در این مطالعه، هیچ ارتباطی بین استاتین های هیدروفیلیک و افزایش خطر زوال عقل مشخص نشد.

این نظریه مطرح شده است که در برخی افراد، استاتین های لیپوفیلیک ممکن است سطح کلسترول را در مغز به زیر آستانه مورد نیاز برای شناخت طبیعی کاهش دهند.

محققان دانشگاه کالیفرنیا در مطالعه ۳۰۳ فرد مسن مشاهده کردند ۲۴٪ از مصرف کنندگان استاتین لیپوفیلیک طی هشت سال آینده به زوال عقل مبتلا شدند، در مقابل ۱۰٪ از افرادی که از هیچ استاتینی استفاده نمی‌کردند و ۱۱٪ از مصرف کنندگان استاتین هیدروفیلیک دچار زوال عقل شده بودند.

همچنین محققان پی بردند اسکن‌های مغزی تغییرات مشخصی را در ارتباط با زوال عقل در بین کاربران استاتین لیپوفیلیک، و نه افراد مصرف کننده استاتین های هیدروفیلیک، نشان داد.

محققان تاکید دارند افراد نباید مصرف داروی خود را متوقف نمایند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.