چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۳

با امضای تفاهم نامه انجام شد؛

همکاری دو نهاد علمی برای آموزش‌ فلسفه به دانشجویان علوم پزشکی

آزمون÷

تفاهم‌نامه همکاری علمی «مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش پزشکی» و «مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران» به منظور آموزش‌های حکمت و فلسفه در حوزه سلامت و علوم پزشکی امضا شد.

به گزارش مفدا تهران، مرکز ملی تحققیقات راهبردی آموزش پزشکی، در راستای توسعه همگرائی بین علوم و به منظور ارتقای سطح تعاملات و همکاری‌های فعال و مؤثر علمی، «مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش پزشکی» و «مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران» تفاهم‌نامه همکاری علمی امضاء کردند.

این تفاهم‌نامه میان دکتر علی‌اکبر حق‌دوست معاون آموزشی وزارت بهداشت و دکتر غلامرضا زکیانی رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران، با هدف استفاده بهینه از توانمندی، امکانات و ظرفیت‌های موجود در جهت گسترش پژوهش و آموزش‌های حکمت و فلسفه در حوزه سلامت و علوم مرتبط با آن و تعامل بیشتر اساتید و پژوهشگران، منعقد شد.

دکتر حقدوست در این نشست گفت: مدل شش وجهی تعالی دانشگاه ها طراحی شده است که یکی از این خروجی های مهم آن «حکمت بنیان بودن دانشگاه ها» است. دانشگاه حکمت بنیان، دانشگاهی است که فضایل اخلاقی در مجموعه وجود داشته باشد. در این دانشگاه سعی می کنیم رذایل اخلاقی را از یک فضای زیبای علمی دور کنیم.

وی افزود: در این دانشگاه باید به دنبال نهادینه کردن سلامت معنوی و ابعاد اخلاقی باشیم که یکی از شش وجه مدل تعالی است.

معاون وزیر بهداشت یادآور شد: به دلیل جدایی وزارت بهداشت از وزارت علوم تلاش می کنیم تا از همکارانی در وزارت علوم، که تخصص و تبحر در تبیین این مفاهیم دارند بهره ببریم و هم افزایی خوبی شکل بگیرد. این تفاهم نامه باعث می شود تا سوالاتی که در ذهن علمی ما شکل می گیرد را به شما ارائه و با درایت و تخصص شما بهترین جواب را بگیریم.

دکتر شهرام یزدانی رئیس مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش پزشکی با اشاره به ویژگی‌های کلان پروژه «دانشگاه حکمت بنیان» در مرکز نصر گفت: برای اجرای این پروژه‌ها به نظر می رسد خیلی از نظرات کارشناسی و انجام کارشناسی ها در مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران تجمیع شده باشد؛ لذا برقراری ارتباط رسمی با این موسسه بسیار مهم است.

وی افزود: مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش پزشکی نیز در پروژه در دست اجرای مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران با عنوان «فلسفه طب» کمک کننده خواهند بود؛ و از بضاعت کمیسیون های نظریه پردازی در فرهنگستان علوم پزشکی استفاده خواهیم کرد تا پروژه های متقابل با کیفیت بیشتری جلو روند.

دکتر غلامرضا ذکیانی رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران گفت: در حوزه علوم انسانی به طور اعم و در حوزه علوم عقلی به طور اخص، شاید این مقدار ناظر بودن بر نیازهای جامعه و واقع بینانه حرکت کردن وجود ندارد. یعنی به دلایل مختلف تاریخی، دانشگاه ها در علوم عقلی خیلی عرشی کار می کنند و کارها ناظر بر نیازهای واقعی جامعه نیست. هر چند به واسطه علایق فردی و جمعی برخی تلاش کرده اند که ورود پیدا کنند.

وی خاطرنشان کرد: برای پیشبرد کلان پروژه «دانشگاه حکمت بنیان» هر کمکی لازم است انجام می شود و با پتانسیل علمی موجود در موسسه و ارتباطاتی که با سایر مجموعه های علمی داخل و خارج کشور می توان انتظارات مرکز ملی تحقیقات راهبردی اموزش پزشکی را برآورده کرد.

زمینه‌های همکاری این تفاهم نامه شامل: استفاده از ظرفیت‌های علمی همدیگر برای گسترش و تعمیق مفهوم دانشگاه حکمت بنیان و مفاهیم مرتبط با سلامت، حکمت و معنویت در حوزه علوم پزشکی و آموزش علوم پزشکی، طراحی و اجرای مشترک پروژه‌های تحقیقاتی در حوزه فلسفه سلامت، فلسفه تعلیم و تربیت، حکمت و معنویت در حوزه علوم پزشکی و آموزش علوم پزشکی و سایر حیطه‌های مرتبط و استفاده از توانمندی‌های دو طرف برای تألیف و انتشار کتاب و نشریات مشترک است.مهر

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.