دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۵۰

مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران:

سهم بانوان در حوزه اهدای خون در کشور کمتر از ۵ درصد است/نیازمند اهدای پلاکت خون از سوی گروه‌های خونی A و B هستیم

سهم بانوان در حوزه اهدای خون در کشور کمتر از ۵ درصد است/نیازمند اهدای پلاکت خون از سوی گروه‌های خونی A و B هستیم

مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران، گفت: نسبت به فرهنگ غلطی که در جامعه رشد کرده است و تاکید دارد که بانوان نباید خون بدهند حساس هستیم، به این دلیل که در حال حاضر درصد اهدای خون بانوان در کشورمان زیر ۵ درصد است و در این شاخص از کل دنیا و حتی کشورهای منطقه در جایگاه پایین‌تری قرار داریم

دکتر پیمان عشقی استاد خون و انکولوژی کودکان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران در گفت‌وگو با مفدا، در خصوص روز جهانی اهدای خون در جهان گفت: دوشنبه ۲۴ خرداد ماه ۱۴۰۰ روز جهانی اهدا کنندگان خون است که در تمام جهان این روز را گرامی می‌دارند. ما نیز در تهران، تمامی شهرهای کشور و ایران این برنامه را داریم که به نوعی به موضوع مهم اهدای خون بپردازیم.

وی در ادامه با تاکید بر حضور دانشجویان در خصوص اهدای خون و اهمیت فرهنگ سازی اهدای خون در فضای دانشگاهی و دانشجویی، ابراز داشت: امسال در خصوص حضور دانشجویان در حوزه اهدای خون، برنامه‌ریزی خوبی صورت گرفته است به نحوی که در کمپین‌ها و اجتماعات دانشجویی در این خصوص فرهنگ سازی مناسبی در حال انجام است.

کاهش ۶۰ تا ۷۰ درصدی اهدای خون در جهان طی هفته‌های ابتدایی شیوع ویروس کرونا

استاد خون و انکولوژی کودکان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این‌که متاسفانه نه تنها در ایران که در جهان موضوع اهدای خون در دوران شیوع ویروس کرونا دچار مشکل شده است، ابراز داشت: در هفته‌های اول شیوع این بیماری که با شوک و نگرانی بسیار بالای مردم جهان همراه شد، در کشورهای مختلف دنیا با کاهش اهدای خون بین ۶۰ تا ۷۰ درصد روبه‌رو شدند.

میانگین کمبود اهدای خون در ایران طی مدت زمان شیوع ویروس کرونا حدود هشت درصد بوده است

عشقی تصریح کرد: البته به لطف خدا و به دلگرمی وجود مردم فداکار در کشور عزیزمان ایران، طی این هفته‌های ابتدایی شیوع ویروس کرونا و در مجموع طی مدت ابتلای کشور به این بیماری ناشناخته، بیشترین درصد کمبود اهدای خون در ایران حدود ۳۰ درصد بوده است و به طور میانگین طی مدت شیوع ویروس کرونا، حدود هشت درصد کمتر از زمان مشابه نسبت به دوران قبل از کرونا با کمبود اهدای خون روبه رو شدیم.

کشورهای منطقه در حال حاضر با کمبود ۲۰ تا ۳۰ درصدی اهدای خون روبه رو هستند

این مقام مسؤول با بیان این‌که در حال حاضر و در همین زمان در کشورهای منطقه حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد اهدای خون با کمبود همراه شده است، خاطر نشان کرد: مهمترین دلیل این کمبود جهانی در حوزه اهدای خون، نگرانی‌های مردم از احتمال ابتلا به بیماری کرونا، حضور در مکان‌های اهدای خون، رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و تجمعات و احتمالات این چنینی است.

وی خطاب به مردم در خصوص رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در مراکز اهدای خون، ابراز داشت: ما در کلیه مراکز اهدای خون در کشور رعایت سختگیرانه دستورالعمل‌های بهداشتی را داریم و به مردم این اطمینان را می‌دهیم که نگرانی از این بابت وجود ندارد.
به واقع در حال حاضر ۶۰ درصد اهداء کنندگان خون در کشور اهداء کنندگان مستمر هستند که در حال افزایش سن بوده و در آینده نزدیک امکان اهدای خون را ندارند پس ما باید به فکر جایگزینانی به جای این عزیزان باشیم

سهم بانوان در حوزه اهدای خون در کشور کمتر از ۵ درصد است

وی اضافه کرد: این تاکید بر این اساس است که نقش زنان در منزل نقش تربیتی و تاثیر گذار است و با حضور زنان در این حوزه، خانواده به سمت اهدای خون خواهد رفت. البته باید نسبت به فرهنگ غلطی که در جامعه رشد کرده است و تاکید دارد که بانوان نباید خون بدهند زیرا برای آنان ضرر دارد نیز حساس شد، به این دلیل که در حال حاضر درصد اهدای خون بانوان در کشور ما زیر ۵ درصد است و در این شاخص از کل دنیا عقب تر هستیم.

حضور بانوان در حوزه اهدای خون نسبت به یک سال قبل به صورت تقریبی حدود یک درصد رشد داشته است

این مقام مسؤول یادآور شد: حضور زنان در حوزه اهدای خون نسبت به یک سال قبل به صورت تقریبی حدود یک درصد رشد داشته است، این رشد در دوران کرونا به واسطه تلاش‌هایی بوده است که در حوزه زنان در اجتماعات مختلف خصوصا در اجتماعات دانشجویی صورت گرفته است. این عدم اقبال بانوان به اهدای خون به دلیل باور غلطی است که در کشور وجود دارد، این در حالی است که در کشورهای حوزه خلیج فارس بانوان بیش از بانوان ایران اسلامی به نقش زنان در اهدای خون تاکید دارند.

مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران با بیان این‌که در حال حاضر به لطف خدا، با وجود ویروس کرونا و شرایط کشور با کمبود خون روبه رو نیستیم، یادآور شد: یکی از دلایل این اتفاق مثبت، علاوه بر اهدای خون مردم عزیزمان، کمبود نیازهای بیمارستانی است، زیرا هر گاه پیک‌های کرونا در اوج است، نیاز به خون کمتر و بعد از فروکش کردن هر پیک، نیاز مراکز درمانی به خون بیشتر می‌شود.

عشقی بهار و تابستان را فصل اهدای خون دانست و گفت: از جوانان دانشجویان و مردم عزیز تقاضا دارم نه تنها در اهدای خون توجه و اهتمام بیشتری از خود نشان دهند، بلکه جهت فرهنگ سازی اهدای حون در جامعه پیرانمونی خود و در کشور تلاش کنند.

مردم با اهدای خون آشنا هستند نیاز ما در این حوزه، برای افزایش و ارتقای خدماتی که به بیماران اونکولوژی و هماتولوژی داده می‌شود، اهدای پلاکت خون است. کسی اگر در سال بتواند بین ۳ تا ۴ بار اهدای خون داشته باشد، ۲۰ الی ۲۴ بار می‌تواند پلاکت اهداء کنند.تهران یک پنجم خون کشور را تامین می‌کند

استاد خون و انکولوژی کودکان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این‌که تهران به واقع ایران است و بسیاری از مردم برای اعمال جراحی خود به تهران مراجعه می‌کنند، ابراز داشت: تهران اگرچه بیشترین تولید کننده خون در کشور به شمار می‌رود، اما از سوی دیگر بیشترین مصرف کننده خون نیز به حساب می‌آید و با این وجود وارد کننده خون از دیگر استان‌ها نیز به شمار می‌رود.

عشقی بیان داشت: ما در کشور شبکه خون‌رسانی داریم و این گونه نیست هر شهری برای خود خونگیری داشته باشد به واقع هر شهری که نیاز خونی داشته باشد از طریق این شبکه مشکل خونی او را رفع می‌کنیم. در این شبکه تهران حدود یک پنجم از خون مورد نیاز کشور را تامین کرده و با این وجود ۱۰ درصد از نیاز خونی خود را نیز از بیرون استان تهیه می‌کند. در شبکه ملی خون‌رسانی هشت استان به عنوان معین استان تهران بوده و موظف هستند به صورت هفتگی میزان خونی که از قبل پیش بینی شده است را برای تامین خون تهران به این استان ارسال کنند. همین کار را برای استان سیستان و بلوچشستان و هرمزگان نیز در حال انجام است.

نیازمند اهدای پلاکت خون از سوی گروه‌های خونی A و B هستیم

وی در پایان در خصوص نیازهای سازمان انتقال خون ایران، ابراز داشت: مردم با اهدای خون آشنا هستند نیاز ما در این حوزه، برای افزایش و ارتقای خدماتی که به بیماران اونکولوژی و هماتولوژی داده می‌شود، اهدای پلاکت خون است. کسی اگر در سال بتواند بین ۳ تا ۴ بار اهدای خون داشته باشد، ۲۰ الی ۲۴ بار می‌تواند پلاکت اهداء کنند. بر این اساس از همه اهداء کنندگان به خصوص گروه‌های خونی مانند A و B خواهش داریم برای اهدای پلاکت اهتمام ویژه داشته باشند. اگر ما برای اهدای خون به گروه‌های خونی O نیاز بیشتری داریم، برای اهدای پلاکت نیازمند حضور پررنگ گروه‌های خونی A و B هستیم./انتهای پیام

کدخبرنگار: ۱۰۵۳۰

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.