دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۷

پوستر/ ۲۴ خردادماه به عنوان «روز جهانی اهدای خون» گرامی باد

پوستر/ روز اهدای خون

۲۴ خرداد هر سال ۱۴ ژوئن به نام روز جهانی اهدای خون روز جهانی تقدیر از اهدا کنندگان خون انتخاب شده‌ است. در این روز از همت والا و فعالیت انسان دوستانه تمام کسانی که در زمینه اهدا و انتقال خون و نجات جان انسان‌ها تلاش می‌کنند، قدردانی می‌شود.

در این روز از همت والا و فعالیت انسان دوستانه تمام کسانی که در زمینه اهدا و نجات انسانها تلاش می‌کنند، قدردانی می‌شود.

در صورت رعایت توصیه های سازمان انتقال خون نه تنها می توان  از جمع آوری بسیاری از خون های آلوده پیشگیری نمود بلکه می توان سبب ایجاد آگاهی بیشتر به خصوص به اهداء کنندگان شد کسانیکه از داشتن بیماری هایی که هنوز در ایشان علامتی ندارد ولی حامل این بیماری ها هستندگردد .   

آنچه مهم است این است که نیاز به خون همیشگی است و نیازمندان به خون همیشه در همه جوامع حیاتشان وابسته به خون و فرآورده های خونی است و انسان هایی با حس همدلی و بی هیچ چشم داشتی و فقط به امید نجات جان همنوع خود، اقدام به اهدای خون می کنند.


آیا شما تا بحال به یک پایگاه انتقال خون مراجعه کرده اید؟     

پایگاه انتقال خون جایی است که افراد برای اهدای خون خود به آنجا مراجعه می کنند .

 در آنجا خون های اهدا شده پس از جمع آوری و آماده سازی، در شرایط خاصی نگهداری می شوند تا به موقع برای استفاده بیماران به بیمارستانها و مراکز درمانی ارسال شوند.                                     

 ۱) ورود به یک پایگاه انتقال خون

در بدو ورود به یک پایگاه انتقال خون، اولین چیزی که جلب نظر می کند ، تابلوها و پوسترهای متعدد آموزشی است که بر در و دیوار پایگاه نصب شده اند تا به شما اطلاعات کافی بدهند .                             

۲) و احد پذیرش

ابتدا شما به پذیرش راهنمائی می شوید. در این بخش معمولاً پس از خوش آمد گویی ممکنست بروشورهایی به شما ارائه شده و از شما خواسته شود آنها را مطالعه نمائید. با مطاالعه این بروشورها شما اطلاعاتی درباره شرایط اهدای خون و موارد معافیت از اهدای خون بدست می آورید . بنابر این درصورت نداشتن هریک ازشرایط اهدای خون (قسمت شرایط اهدای خون را ببینید) و یا داشتن یکی از موارد معافیت ( قسمت موارد معافیت از اهدای خون را ببینید)، از اهدای خون خود صرف نظرکنید و درصورت لزوم با پزشک اهداکنندگان مشورت نمایید. اما درصورتی که خود را واجد شرایط دانسته و بخواهید خون اهدا نمائید ضمن درخواست ارائه کارت شناسایی معتبر، مشخصات شما پرسیده شده و این مشخصات ثبت می شوند.                                                                                                                               

  ۳) مصاحبه و معاینه پزشک اهدا کنندگان

 در این مرحله پزشک پرسشهایی را در زمینه سوابق پزشکی ، وضعیت فعلی و رفتارهای شخصی شما مطرح می نماید و معاینه مختصری از شما بعمل می آورد آنگاه برای تعیین میزان هموگلوبین ، یک قطره خون از نوک یکی از انگشتان دست شما می گیرد.

این مرحله از اهدای خون از جهت حفظ سلامت شما و گیرنده خون شما ارزش بسیاری دارد بنابر این دقت و صداقت در پاسخ به این سوالات ضروری است.                                                                                   

۴)خود حذفی محرمانه

تمامی اطلاعاتی که از شما دریافت می شود و پاسخ هایی که شما می دهید ، کاملاً محرمانه خواهند ماند . با این وجود ممکنست شما به هر دلیلی، از گفتن بعضی از حقایق یا رفتارهای خود , خودداری کنید  به همین دلیل در این مرحله ، پرسشنامه ای به شما داده می شود که در آن از شما پرسیده می شود: آیا فکرمی کنید بهتر است پس از انجام خونگیری از خون شما برای بیماران مصرف شود یا خیر؟            

  این بار شما هیچ معذوریتی ندارید . در صورتی که بدانید بخاطر انجام رفتارهای پر خطر ( قسمت رفتارهای پر خطر را ببینید)  ممکنست خون شما سالم نباشد، در کمال اطمینان و با خاطری آسوده پاسخ " مصرف نشود " را انتخاب و برگه را به درون صندوق ویژه ای بیندازید. به این ترتیب خون دریافت شده از شما، از چرخه مصرف حذف می گردد.

درصورتی که از پاسخ هایی که به پزشک داده اید مطمئن هستید و طی ۱۲ماه گذشته مرتکب هیچ یک از رفتارهای پر خطر (قسمت رفتارهای پرخطر را ببینید) نشده اید، پاسخ "مصرف شود" را انتخاب وبرگه را به درون صندوق ویژه بیندازید. این راهکار که تاثیر به سزایی در افزایش ضریب ایمنی خون های گرد آوری شده دارد، را به اصطلاح " خود حذفی محرمانه " می نامند.

                                                                                                                   

۵) خونگیری

 ۱ ) درصورت داشتن شرایط اهدای خون، شما به اتاق خونگیری راهنمایی می شوید .                                     

۲ ) یکی ازکارکنان به شما کمک می کند تا به راحت ترین حالت ممکن بر روی تخت خونگیری قرارگیرید

 ۳ ) یک خونگیر آموزش دیده ناحیه داخل آرنج تان را با محلول های پاک کننده تمیز وضد عفونی می نماید .   

۴) خونگیر آموزش دیده با دستکش استریل، سوزن استریل را که به یک کیسه مخصوص متصل است وارد ورید ( رگ ) شما می نماید. همه وسایل مورد استفاده استریل و یکبار مصرف است،

۵ ) یک واحد خون (  ۳۵۰یا ۴۵۰میلی لیتر ) از شما دریافت می شود . مدت زمان جمع آوری خون  یعنی   از زمانی که سوزن وارد دست فرد می شود تا زمانی که کیسه خون به اندازه کافی پر شود  حدود ۵ تا ۱۰دقیقه طول می کشد.

                                                                     

۶) استراحت و پذیرایی

پس از پایان خونگیری لازم است به مدت ۱۵دقیقه همچنان روی تخت استراحت نمایید. در این مدت خونگیر از شما مراقبت کرده و با آب میوه و شیرینی از شما پذیرایی می شود.

 کل زمان اهدای خون ( خونگیری و استراحت ) حدود ۲۰ تا ۲۵دقیقه طول می کشد.

آیا اهدای خون خطری برای اهداکننده دارد ؟

  

کلیه داوطلبین پیش از اهدای خون مورد مشاوره و معاینه پزشکی قرار می گیرند و تنها از کسانی خون در یافت می شود که همه شرایط اهدای خون را داشته و اهدای خون هیچ ضرری برای آنها نداشته باشد. ممکنست پس از اهدای خون برخی از اهداکنندگان دچار اندکی بیحالی شوند که با کمی استراحت و مصرف مایعات این حالت به سرعت برطرف خواهد شد. همچنین استفاده از وسایل و سوزن های استریل و یکبار مصرف و رعایت نکات ایمنی و بهداشتی باعث اطمینان از عدم امکان آلودگی و انتقال بیماریها ی عفونی به اهداکنندگان می گردد. حجم خون اهدایی به سرعت جبران شده و وضعیت سلولهای خونی نیز ظرف کمتر از یک ماه کاملا به وضعیت طبیعی خود بر خواهد گشت .       

                      

                    

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.