دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۸

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی:

هدف از شرکت در انتخابات عمل به وظیفه شهروندی و قانونی است

دانشگاه علوم توانبخشی

در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، با دکتر " حسن شاکری " معاون فرهنگی - دانشجویی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی به گفت وگو نشستیم تا علاوه بر کسب نقطه نظرهای ایشان در این خصوص، بیش از پیش به اهمیت انتخابات ریاست جمهوری پی ببریم، که حاصل این گفت وگو از نظر می گذرد. به اعتقاد وی هدف از شرکت در انتخابات عمل به وظیفه شهروندی و قانونی است. همان گونه که مقام معظم رهبری قبلا تاکید کرده اند، شرکت در انتخابات هم حق است و هم وظیفه.

به گزارش مفدا علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی؛خبرنگار مفدای دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی در ابتدای این گفت وگو و به عنوان اولین سئوال از دکتر شاکری پرسید: از نظر جنابعالی، شرکت در انتخابات با چه هدفی انجام می شود؟

   معاون فرهنگی – دانشجویی دانشگاه در پاسخ گفت: هدف از شرکت در انتخابات عمل به وظیفه شهروندی و قانونی است. همان گونه که مقام معظم رهبری قبلا تاکید کرده اند، شرکت در انتخابات هم حق است و هم وظیفه. اینک که دشمنان داخلی و خارجی تاکید بر عدم شرکت در انتخابات دارند، بنظر بنده اهمیت شرکت ما دو چندان شده و لازم است همه آحاد جامعه با عمل به این تکلیف، نقش خود را در ایجاد امنیت و ثبات برای کشور اسلامی ایران انجام دهیم.

   از دکتر شاکری، ویژگی های رئیس جمهوری منتخب سئوال شد که وی در پاسخ، اظهار داشت: رئیس جمهوری باید اولا فردی با تقوا و مدیر و مدبر باشد و در نهایت از خود گذشتگی، به ترمیم فاصله طبقاتی در جامعه و رفع مشکلات اقتصادی و سیاسی در کشور اهتمام داشته باشد. رییس جمهوری باید فردی پرتلاش و خستگی ناپذیر باشد و در انتخاب تیم مدیریتی خود شایسته سالاری را حکمفرما کند، برای غلبه بر مشکلات برنامه داشته باشد و ضمن حفظ و ایجاد روابط حسنه با سایر کشورها، عزت و استقلال کشورمان را نیز پاسداری کند.

   " بعنوان یکی از مدیران نظام سلامت، چه انتظاراتی از رئیس جمهوری آینده دارید؟ "، سئوال سومی بود که برای دکتر شاکری مطرح شد.

   وی نیز در پاسخ به این سئوال گفت: آنچه که در نظام سلامت اولویت دارد، پرداختن به مساله پیشگیری از انواع بیماریها و توسعه بهداشت در سراسر کشور و تمرکز زدایی از امکانات نظام سلامت است. در جهت تقویت همه استانها و شهرها باید برنامه ریزی شود و برای کاهش هزینه های درمان و توانبخشی که بار عظیمی بر دوش بیماران به ویژه محرومین می گذارد، تلاش شود.

   از معاون دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی سئوال شد که آیا به نظر جنابعالی، رئیس جمهوری می تواند در به حداقل رساندن تاثیرات تحریم ها و سیاست های پولی و ارزی بر سیاست های بهداشت و درمان، نقش داشته باشد؟

دکتر شاکری پاسخ داد: با رعایت اصل تنش زدایی و گسترش روابط با سایر کشورها می توان کشور را از انزوا خارج کرده و آثار تحریم را بر اقتصاد و به تبع آن، بر بهداشت و درمان و کلا سلامت خنثی کرد. همه این اتفاقات در گرو تصمیمات و اقدامات رییس جمهوری بعنوان شخص اول بخش اجرایی کشور است.

   اقداماتی را که رئیس جمهوری می تواند در حمایت مادی و معنوی از کادر درمانی کشور، داشته باشد، را از وی جویا شدیم.

    دکتر شاکری در این خصوص گفت: اهمیت تلاش کادر درمان در همه گیری کرونا بر همگان روشن شد. و ملاحظه کردیم که چگونه با از خودگذشتگی و ایثار جملگی به امر مراقبت و درمان هموطنان پرداختند. رییس جمهوری با حمایت مادی و معنوی از کادر درمان باید این ظرفیت را حفظ کرده و در ارتقای کمیت و کیفیت آن بکوشد. پیامبر فرمودند: دو نعمت هست که مجهول هستند و وقتی از دست بدهیم، قدر آن را میدانیم، یکی "امنیت" و دیگری "سلامت" . در صورت برخورد نامناسب با کادر درمان قطعا همه خسران خواهند کرد، نظام ما که داعیه بسط عدل و رفع محرومیت دارد، با حمایت مادی و معنوی از کادر درمان باید در کاهش آلام فرد بیمار و اطرافیان او با ارائه خدمات سلامت در هر سه سطح پیشگیری (بهداشت)، درمان و توانبخشی اقدامات لازم را مبذول دارد.

    معاون فرهنگی – دانشجویی دانشگاه همچنین در پاسخ به این سئوال که رئیس جمهوری چگونه می تواند در تقویت شبکه بهداشتی کشور و ادغام خدمات توانبخشی در این شبکه، و ارتقای سلامت اجتماعی و روانی جامعه نقش داشته باشد؟، گفت: رییس جمهوری باید از تجربیات و کارهای کارشناسی که متخصصان قبل از او انجام داده اند، بدون حب و بغض استفاده کند.

   وی افزود: در مورد " خدمات توانبخشی " هم جمیع عقلای این حیطه از نظام سلامت به این نتیجه رسیده اند که تنها راه فراگیر شدن خدمات توانبخشی در جامعه، ادغام آن در شبکه بهداشتی کشور است که در گوشه گوشه کشور فعال است و ضمن صرفه جویی از ایجاد ساختار جدید با استفاده از امکانات موجود می توان خدمات توانبخشی را در اقصی نقاط کشور برده و ضمن ثبت رویدادهای مربوط به معلولیت، اقدام موثر در زمینه پیشگیری و توانبخشی ناتوانی در کل کشور را پیاده سازی نمود.

    وی همچنین در پاسخ به این سئوال خبرنگار وبدای دانشگاه که نقش رئیس جمهوری در تقویت بخش های آموزشی و پژوهشی دانشگاه ها و شرکت های دانش بنیان را پرسید، اظهار داشت: حضرت علی (ع) فرمود علم مایه تسلط است، و اگر خواهان استقلال و عزت و خودکفایی و توسعه پایدار در کشور هستیم باید به آموزش و پژوهش و شرکت های دانش بنیان اهمیت بدهیم.

    دکتر شاکری تصریح کرد: توسعه پایدار راه دوم یا میانبر دیگری به جز آموزش و پژوهش و فناوری ندارد و بخاطر تجربیات سایر کشورها و استدلال منطقی وقتی این امر به دست افراد با استعداد و توانمند در قالب شرکت های دانش بنیان سپرده شود، موفقیت تضمین شده است. بسیاری از موفقیت های کشورمان در سالهای اخیر در ارتباط با نظام سلامت از جمله خودکفایی در دارو و واکسن و ... بخاطر اهمیت دادن و توسعه شرکت های دانش بنیان اتفاق افتاده و لازم  است تا با حمایت از این امر، سرعت خودمان را در این زمینه بیشتر کنیم.

انتهای پیام/

تنظیم خبر: نعیمی پور

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.