دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۲

در دانشگاه علوم پزشکی مشهد؛

مشارکت داوطلبانه دانشجویان گروه میکروب شناسی در بحران کرونا

خبرعلمي مفدا مشهد

با توجه به حضور دائم گروه میکروب شناسی در بیمارستانها و مراکز درمانی،  در بحران کرونا علاوه بر ارائه خدمات بموقع به بیماران خوشبختانه در حیطه های آموزشی و پژوهشی  هیچگونه خللی ایجاد نشد.

به گزارش مفدا مشهد، دکتر کیارش قزوینی مدیر گروه میکروب شناسی دانشگاه علوم پزشکی مشهد از مشارکت داوطلبانه دانشجویان گروه میکروب شناسی در بحران کرونا قدردانی کرد و گفت: با نظارت های مستمر و مداوم اساتید گروه میکروب شناسی و همچنین تلاش های بی شائبه مدیران و خدمات  شبانه روزی  تیم های بهداشتی و درمانی از ابتدای بحران کرونا تا کنون خوشبختانه شاهد خدمات گسترده  و توسعه امکانات ازمایشگاهی و تشخیصی در سطح استان خراسان رضوی هستیم.

دکتر کیارش قزوینی ادامه داد: در حال حاضر در آزمایشگاههای پی سی آر استان روزانه  ظرفیت بیش از ۳ هزار تست آزمایشگاهی با قابلیت پاسخگویی سریع وجود دارد که توسعه این امکانات تشخیصی؛ درمان موارد بیماری را سرعت بخشیده است.

مدیر گروه میکروب شناسی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اهمیت برنامه های آموزشی و پژوهشی دانشکده پزشکی یاد آور شد، با توجه به حضور دائم گروه میکروب شناسی در بیمارستانها و مراکز درمانی،  در بحران کرونا علاوه بر ارائه خدمات بموقع به بیماران خوشبختانه در حیطه های آموزشی و پژوهشی  هیچگونه خللی ایجاد نشد و این برنامه ها با تنوع موارد بیماری روند مطلوبی را طی کرده است ویکی از اقدامات مهم گروه ویروس شناسی آموزش بیش از ۳۰ نفر از پرسنل مراکز درمانی در زمینه پژوهش و تشخیص کووید ۱۹ بوده است که  هم کنون در حال ارائه خدمات به بیماران در مراکز بهداشتی و درمانی هستند.

دکتر قزوینی اظهار کرد: در حال حاضر آزمایشگاههای پی سی آر در بیمارستان امام رضا (ع) بعنوان مرجع و بیمارستان شریعتی و بیمارستان قائم (عج) دارای بالاترین میزان ارائه خدمات تشخیصی کووید ۱۹ است و آزمایشگاه های بخش خصوصی نیز در راستای این خدمات با حوزه سلامت استان مشارکت دارند.

وی افزود: با توجه به نیاز کودکان استان در بیمارستان اکبر (ع) از مهر ماه ۹۸ آزمایشگاه مولکولی با قابلیت تشخیص ۱۷ ویروس مختلف راه اندازی گردیده بود که با شروع کرونا فعالیت این آزمایشگاه نیز به سمت  تشخیص کرونا معطوف  گردید.

شایان ذکر است: از ابتدای بحران کرونا تا کنون بیش از ۲۰۰ هزار آزمایش پی سی آر از بیماران مشکوک و مبتلا به کرونا در سطح آزمایشگاههای شهر مشهد گرفته شده است و درسریعترین زمان ممکن در راستای درمان بیماران پاسخ داده شده است.

دکتر قزوینی با اشاره به شکننده بودن وضعیت کرونا از همه مردم عزیز در خواست کرد همچنان به رعایت اصول بهداشتی ماسک زدن، شستن مداوم دست و صورت و رعایت فاصله گذاری و پرهیز از حضور در تجمعات اهتمام ورزند.

خبرنگار: حمید دهقانیان

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.