دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۸

دکتر ناجی به چند پرسش رایج درمورد واکسن کرونا پاسخ می‌دهد/ از نگرانی درباره‌ی تغییر دی.ان.ا (DNA) تا گروه‌های سنی مجاز برای تزریق واکسن

نگرانی تغییر DNA

با آغاز واکسیناسیون علیه همه گیری کووید ۱۹، ممکن است سوالات متعددی برای شهروندان در این باره ایجاد شود، از نگرانی درباره اثر واکسن ها بر روی DNAگرفته؛ تا حد مجاز برای فاصله بین تزریق دوز اول و دوز دوم واکسن کرونا.

به گزارش مفدا بهشتی به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی -  دکتر علی‌رضا ناجی عضو هیأت علمی دانشگاه و رییس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این گفت‌وگو به بسیاری از پرسش‌های این چنینی پاسخ داده است.

آیا واکسن کرونا می‌تواند دی.ان.ا را تغییر دهد؟

خیر. هیچ کدام از واکسن‌ها نمی‌توانند دی.ان.ا را تغییر دهند و واکسن هیچ مکانیسمی برای تغییر در ژنومی انسان ندارد و نخواهد داشت. این موضوع با اطمینان ثابت شده است.

آیا سنجش آنتی‌بادی‌ها بعد از تزریق واکسن توصیه می‌شود؟

 سنجش سطح آنتی‌بادی بعد از تزریق واکسن توصیه نمی‌شود. اطمینان از این که واکسن‌ها میزان آنتی بادی لازم را برای کفایت می‌دهند درکارآزمایی‌های بالینی تأیید شده است و نیازی به بررسی این مهم نیست.

کسانی که پیش‌تر تحت پلاسما درمانی قرار گرفته‌اند می‌توانند واکسن بزنند؟

فاصله انداختن بعد از دوره‌ی بیماری با زمان واکسیناسیون لازم است؛ چرا که هیچ گونه توصیه‌ی مدونی نداریم و افراد می‌توانند بعد از دوره‌ی درمان واکسن بزنند، اما واکسیناسیون برای کسانی که پلاسماتراپی شده‌اند از دوره‌ی بیماری تا تزریق باید سه ماه فاصله داشته باشد.

کسانی که واکسن زده‌اند می‌توانند ماسک نزنند؟

 ایمنی بعد از واکسن اگر چنان‌چه واکسن‌ها دو دزی باشد حدود ۲۱ روز بعد از تزریق دز دوم است و ماسک زدن یا نزدن به پوشش واکسیناسیون در جامعه بستگی دارد، هرچه قدر پوشش واکسیناسیون بالاتر برود ما می‌توانیم محدودیت‌های اجتماعی را کمتر کنیم. دلیل این که می‌گوییم بعد از واکسیناسیون هم ماسک بزنیم، این است که حتی بعد از واکسیناسیون هم ممکن است برای دیگران خطرناک باشد؛ زیرا هدف اصلی واکسن‌ها، جلوگیری از بیماری‌های علامت‌دار است و این دلیل نمی‌شود کسانی که واکسن زده‌اند عفونت را نگیرند و به دیگران منتقل نکنند. برای رعایت حال دیگران واکسینه‌شده‌ها باید به سطحی از واکسیناسیون عمومی برسیم تا بتوانیم راحت‌تر محدودیت‌ها را کاهش دهیم.

آیا واکسینه‌شده‌ها باید قرنطینه شود؟

 اصلاً این طور نیست؛ با توجه به پلتفرم‌هایی که وجود دارد و با توجه به این‌که تا کنون هیچ واکسنی با ویروس زنده ضعیف شده برای بیماری کووید مجوز نگرفته است؛ هیچ یک از واکسن‌هایی که افراد می‌زنند اعم از واکسن‌های ژنومی، وکتوری، غیرفعال شده یا پروتئینی به تولید ویروس در بدن منجر نمی‌شود و به همین علت نیز هیچ احتیاجی به قرنطینه کردن واکسینه‌شده‌ها وجود ندارد.

حد مجاز برای فاصله‌ی بین تزریق دز اول و دز دوم واکسن کرونا چهقدر است؟

مؤسسه‌ی گامالیا که تولیدکننده‌ی واکسن اسپوتنیک وی است، درباره‌ی فاصله‌ی بین تزریق دز اول و دوم این واکسن می‌گوید اگرچه فاصله استاندارد برای تزریق این واکسن ۲۱ روز است (که در ایران با ۲۸ روز فاصله تزریق می‌شود)، اما این فاصله می‌تواند تا ۶۰ روز نیز ادامه داشته باشد.

درباره‌ی واکسن آسترازنکا نیز در تمام دنیا بین ۱۰ تا ۱۲ هفته بین تزریق دز اول و دوم فاصله وجود دارد و این مسأله باعث می‌شود تولید آنتی بادی در بدن بیش‌تر شود و به ۲,۵ برابر برسد؛ یعنی مجاز هستیم که بین تزریق دز اول و تزریق دز دوم واکسن سه ماه فاصله بگذاریم.

در مورد واکسن سینوفارم نیز طبق استعلامی‌که از کارخانه‌ی سازنده این واکسن گرفته شده، ۲۸ روز فاصله بین تزریق دز اول و دز دوم را تا شش هفته نیز می‌توان افزایش داد.

در واقع این میزان فاصله حد اطمینانی‌ست که در طول آن واکسن می‌تواند بهترین عمل‌کرد را داشته باشد. اما اگر کسی دز دوم واکسن را در مدت زمانی بیش از زمان مجاز دریافت کند، دلیل بر این نمی‌شود که واکسن کاملاً بی‌اثر شده باشد؛ یعنی کفایت واکسن و اثربخشی آن کمتر می‌شود. بنابر این در وضعیت کنونی پیش از این‌که زمان طلایی به سر برسد، درباره‌ی واردات واکسن یا پیدا کردن واکسن‌های جایگزین که البته می‌تواند بسیار بحث‌برانگیز باشد، باید تصمیم‌گیری مناسب انجام شود.

آیا منعی برای تزریق واکسن به گروه‌های سنی مختلف وجود دارد؟

اکثر واکسن‌های موجود مجوز تزریق به بیش از ۱۶ و ۱۷ سال‌ها را دارد. منع مصرف برای گروه‌های سنی پایین‌تر از این سنین است که البته واکسن فایزر و مدرنا این مجوز را نیز دارند؛ واکسن چینی در کشور چین نیز مجوز تزریق به افراد بین سه تا ۱۷ سال را دارد.

جز محدودیت سن نیز، دومین محدودیت به زنان باردار و شیرده مربوط می‌شود؛ در دوران شیردهی هیچ‌گونه منعی برای استفاده از واکسن وجود ندارد و برای انتقال آنتی بادی از شیر به کودک نیز می‌توان فواید فراوانی یافت.

اما درباره‌ی واکسیناسیون زنان باردار برایشواهدی در دست نیست که واکسن‌های فعلی بتوانند ناهنجاری‌هایی در جنین پدید آورند. در کشورهای مختلف، برای دوران بارداری واکسن‌های فایزر و مدرنا وجود دارد.

آیا واکسن کرونا می‌تواند باعث مرگ شود؟

هرگز. تمام واکسن‌هایی که تا کنون مجوز گرفته‌اند در کارآزمایی‌های بالینی بررسی شده‌اند که آیا زدن واکسن می‌تواند باعث به خطر افتادن جان یا تظاهرات و عوارض مرگ‌آمیز شود. اگر چنین بود هیچ وقت مجوز نمی‌گرفتند.

رخ‌دادهای هم‌زمان مرگ و میر با زدن واکسن می‌تواند به صورت تصادفی صورت بگیرد؛ البته با توجه به این‌که واکسن‌هایی که هم‌اکنون از آن‌ها استفاده می‌کنیم مجوز اورژانسی گرفته‌اند، ما هم‌چنان به دنبال این هستیم که درصورت مشاهده‌ی مرگ در واکسینه‌شده‌ها علت بررسی شود. اما واقعیت این است که تا کنون چنین موردی اتفاق نیفتاده، مگر درمورد عارضه‌ی لخته شدن خون با تزریق واکسن‌های وکتوری، که توصیه‌های لازم برای سنین خاصی در مورد آن وجود دارد. به طوری که در تمام کشورها اغلب در سنین بالای ۵۵ سال این واکسن‌ها استفاده می‌شود تا کمترین ریسک را داشته باشند؛ البته در کشور انگلستان با تحلیل‌هایی که انجام داده این واکسن‌ها در افراد بالای ۴۰ سال استفاده می‌شوند.

پرسش آخر؛ واکسن بزنیم یا نزنیم؟

برای پاسخ به این پرسش، شما را به تمام دیتاهایی که در دنیا وجود دارد، به اثرات خارق العاده‌ی واکسیناسیون در کشورهای دیگر، به‌ویژه کشور انگلستان که با وجود واریانت‌های بسیاری که در این کشور وارد می‌شود، اما تأثیری روی افزایش روند بستری شدن و مرگ و میرها ندارد، ارجاع می‌دهم. هم‌اکنون مشاهده می‌کنیم که در انگلستان آی.سی.یوها خالی شده‌اند و بعضی از روزها مرگ و میر بر اثر کرونا به صفر رسیده است.

در کشوری مانند آمریکا حتی با شیوع بالای ویروس و جمعیت بسیار که باید آن‌ها را با تلاش بسیار تشویق به زدن واکسن کرد، پوشش بالای واکسیناسیون باعث شده است که مرگ و میر از روزی چندین هزار نفر به چند صدنفر کاهش پیدا کند.

پس واکسن زدن تنها راه خلاصی ما از پاندمی کروناست و جز این راه دیگری وجود ندارد و از شما خواهش می‌کنم که حتماً واکسن بزنید.

انتهای پیام/

کدخبرنگار: ۷۷۰۱س.ق

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.