دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۸

از فواید اهدای خون ، نجات زندگی انسان ها و آگاهی از سلامت جسمانی است.

از فواید اهدای خون ، نجات زندگی انسان ها و آگاهی از سلامت جسمانی است.

عدم وجود جایگزین مناسب برای خون، محدود بودن مدت زمان نگه داری خون و همیشگی بودن نیاز به آن سبب شده تا اهدای خون از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار شود.

به مناسبت روز جهانی اهدای خون ، مفدا کردستان با سیلان محمدی ، رئیس گروه آموزش و پژوهش انتقال خون استان کردستان گفتگویی داشته داشته است که در ادامه شاهد آن خواهید بود.
 لطفا خودتان را معرفی کنید.
سیلان محمدی هستم ، رئیس گروه آموزش و پژوهش انتقال خون استان کردستان
 توضیحات کلی در مورد اهمیت اهدای خون در جامعه بفرمایید؟
خون سالم، نجات دهنده زندگی است. همه روزه، در سراسر جهان بسیاری از افراد به خون و فرآورده های خونی نیاز دارند که از مثال های آن می توان به نیاز به خون در حوادث و سوانح گوناگون و اعمال جراحی اشاره کرد. بعضی افراد نیز برای ادامه زندگی عادی خود به دریافت منظم خون  نیازمندند؛ مانند بیماران تالاسمی ماژور یا هموفیلی. 
عدم وجود جایگزین مناسب برای خون، محدود بودن مدت زمان نگه داری خون و فرآورده های خونی و همیشگی بودن نیاز به آنها سبب شده تا اهدای خون از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار شود.
 شرایط اهدای خون مطرح کنید. 
· حداقل سن 18 سال تمام و حداکثر 60 سال( اهدا کنندگان مستمر تا سن 65 ) 
· حداقل وزن 50 کیلوگرم 
· فواصل اهدا خون هر 8 هفته یکبار مشروط به آنکه تعداد دفعات آن در طول یکسال برای آقایان از 4 بار و برای خانم ها از 3بار تجاوز ننماید. 
· همراه داشتن اصل کارت شناسایی (شناسنامه، گواهینامه، گذرنامه و برای اهداکنندگان بار اول کارت ملی الزامی می باشد. )
درصورت وجود سابقه موارد زیر حتماً پزشک انتقال خون را در جریان قرار دهید: 
· آلرژیها، تب یونجه ، مصرف دارو، سابقه بیماریهای (قلبی و عروقی ـ ریوی ـ کلیوی ـ کبدی) ، سابقه تزریق خون و فرآورده های آن، سابقه (غش ـ صرع ـ تشنج) ، سابقه اعتیاد به مواد مخدر تزریقی ، سابقه اعمال جراحی ، سابقه رفتارهای پر خطر (تماس جنسی خارج از چارچوب خانواده)، سابقه (خالکوبی ـ حجامت ـ تاتو) ، سابقه زردی یا یرقان در خود و خانواده و مسافرت به مناطق آندمیک مالاریا
 در اهدای خون چه مقدار خون گرفته میشود؟
سلام. در حال حاضر در همه ی مراکز اهدای خون کشور از کیسه های خون با گنجایش 450 سی سی استفاده می شود. اما با احتساب خون مورد نیاز برای انجام آزمایشات غربالگری ممکن است تا نزدیک به 500 سی سی خون از اهداکننده دریافت شود.
 وضعیت اهدای خون در سطح کشوری را گونه ارزیابی می کنید؟
 اهدای خون به صورت 100% داوطلبانه بوده و پاسخگویی به مراکز درمانی 100% می باشد.
 وضعیت اهدای خون و میزان شایع شدن آن در بین مردم چطور است؟
اهدای خون در کشور به صورت 100% داوطلبانه می باشد. و با توجه به اینکه خانم ها بیش از 50 درصد ازجمعیت کشور را تشکیل می دهند اما سهم آنها از اهدای خون حدود 5 درصد می باشد.  با فرهنگ سازی، بالا بردن سطح آگاهی  
نسبت به اهدای خون در جامعه، شاهد افزایش آمار اهدای خون بانوان در کشور باشیم.
 در استان کردستان این امر مهم در چه سطحی قرار دارد ؟
در حال حاضر در سطح مطلوبی قرار دارد و بهتر است به صورت مستمر و آگاهانه اهدای خون مدنظر قرار گیرد.
 نقش رسانه و آموزش های جمعی در اطالع رسانی به مردم در این باره چگونه است؟
در مقاطعی با کمبود خون و فراورده های خونی مواجه می شویم و شاهد کاهش مراجعه اهداکنندگان به مراکز انتقال خون می شویم.
در این زمان رسانه ها با اطلاع رسانی و فرهنگ سازی نقش بسیار تاثیرگذاری در این خصوص دارند. 
همچنین فعالیتهای آموزشی به طور مستمر توسط سازمانهای مردم نهاد , صدا و سیما و سازمان انتقال خون میتواند نقش بسزایی در افزایش آمار اهدای خون  داشته باشد.
 توضیحاتی در مورد فواید این امر بر سالمت فرد اهدا کننده و گیرنده ی خون بفرمایید.
مهمترین فایده اهدای خون، نجات زندگی انسانها و آگاهی از سلامت جسمانی است. یکی از فواید اهدای خون این است که پیش از هر بار اهدای خون، میزان فشار خون، ضربان قلب، میزان هموگلوبین خون فرد اهدا کننده بررسی شده و سپس اجازه اهدا به فرد داده می شود. به این ترتیب بسیاری از بیماری های فرد مانند فشار خون بالا، کم خونی با همین آزمایش های به ظاهر ساده اما مهم شناسایی می شود.
 اکنون چه نوع گروه خونی هایی بیشتر مورد نیاز این مراکز است؟
با توجه به عدم وجود جایگزین مناسب برای خون، محدود بودن مدت زمان نگه داری خون و فرآورده های خونی نیاز به آنها همیشگی است و به تمام گروه های خونی در طول سال نیاز است. اهداکنندگان محترم سعی کنند که در تمام فصول سال خون اهدا کنند و اهدای خون خود را به زمان بخصوصی موکول نکنند
مراقبت های بهداشتی و تغذیه ای بعد از اهدای خون چگونه است؟
- پس از اتمام خونگیری بازوی خود را چند دقیقه بالا نگه داشته و محل خونگیری را فشار دهید.
- چند دقیقه در حالت درازکش و سپس نشسته استراحت کنید، بدن شما به این زمان نیاز دارد تا خود را با حجم خون اهدایی تطبیق دهد.
- چسب محل ورود سوزن را تا 4 ساعت برندارید. 
- تا 24 ساعت پس از اهدای خون ورزش و فعالیتهای بدنی سنگین انجام ندهید (پیاده روی مانعی ندارد) و مصرف اضافی مواد غذایی و مکمل ها ضرورت ندارد.
- حجم مایع خون اهدایی شما در طی 24 ساعت و تعداد گلبولهای قرمز خون شما نیز حداکثر در عرض 4-2 هفته توسط بدن شما جبران می شود.
 به عنوان سخن پایانی اگر توصیه ای برای مردم دارید، بفرمایید.
پیش بینی می شود در چند سال آینده با کمبود خون مواجه شویم بنابراین از دانشجویان که یکی از بالاترین شاخص های سلامت خون را در جمعیت اهدا کنندگان دارند، دعوت می شود تا در عرصه اهدای مستمر خون و ترویج فرهنگ آن حضور پیوسته داشته باشند.
 و در پایان یادآوری می گردد که نیاز به خون همیشگی است و بیماران نیازمند به خون را که حیات شان وابسته به اهدای خون شماست را فراموش نکنید.
تنظیم: سینا فتاحی و سینا سجادی/خبرنگاران سرویس فرهنگی مفدا کردستان

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.