یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۱

کاری از کانون گام؛

ششم ژوئن روز جهانی غارها/غارها را بشناسیم و از اهمیت آنها بر محیط زیست آگاه باشیم

روز غار

پریسا نصیری دبیر کانون گردشگری گام دانشگاه علوم پزشکی شهیدصدوقی یزد به مناسبت روز غارها به اهمیت غارها بر زندگی و محیط زیست پرداخت که با هم می خوانیم.

ششم ژوئن به عنوان روز غار نام گذاری شده است. با شنیدن نام غار چه چیزی در ذهن شما تداعی می شود؟ آیا از عظمت و اهمیت غار ها اطلاعاتی داریم؟ در ادامه با این ساختار زمین شناسی آشنا می شویم.

غار ها ساختار هایی حفره مانند درون زمین هستند که حداقل یک دهانه ورودی دارند. تشکیل غار پدیده ای بسیار کند است و ملیون ها سال زمان می برد. غارها به صورت طبیعی یا دست کن ایجاد شده اند و کاربرد های گوناگونی در طول زمان داشته اند. غارها دارای اشکال مختلفی هستند و در محیط های با جنس متفاوت ایجاد می شوند اما اساس تشکیل آن ها برحسب پدیده انحلال سنگ ها توسط آب در طول زمان است. از انواع غار ها: غار آهکی، غار نمکی، غار یخی.

فضای درون غار از راهرو های طولانی، تالار های بزرگ و کوچک، دالان های تنگ و شکاف ها تشکیل شده است. یک غار می تواند به صورت افقی، عمودی یا ترکیبی از هر دو شکل بگیرد. غارهای عمودی دارای چاه های عمیق هستند که برای ورود به آن ها نیاز به دانش تخصصی غارنوردی است. هرچند که غار های افقی نیز می تواند خطرناک باشد.
غارها، پدیده های زمین شناسی بسیار شکننده و ظریفی هستند که اطلاعات بسیاری را در اعماق خود جای داده به همین دلیل نیاز به مراقبت و محافظت جدی دارند و بی دلیل نباید پا به درون غارها گذاشت چرا که به سادگی آسیب می بینند و هیچ چیز را نباید در غار ها رها کنیم چرا که اصلا تجزیه نخواهد شد.

طولانی ترین غار افقی جهان غار ماموت در کشور آمریکا به طول ۵۶۰ کیلومتر! و عمیق ترین غار عمودی جهان، غار ورونیا در کشور گرجستان به عمق ۲۱۹۷ متر!

در ایران به دلیل وجود مناطق کارستیک (انحلالی) پتانسیل بالایی در تشکیل غار وجود دارد که تعداد آن از شمارش خارج است اما غارهای بسیاری برای بازدید عموم وجود دارد. عمیق ترین غار اکتشاف شده ایران، غار جوجار در استان کرمانشاه با عمق ۱۳۱۰متر است.

غار نهشته ها یا غارسنگ ها از تزیینات بسیار زیبا و صد البته آسیب پذیر درون غار ها هستند که تشکیل آن ها بسیار بسیار زمان بر است. از غار نهشته ها: استلاگمیت(چکیده)، استلاگتیت(چکنده)، ستون ها، پاپکورن(گل کلمی ها)، مروارید غار، حوضچه ها، دراپری و...

بعضی از غار ها در گذشته های دور کاربرد مسکونی و نظامی داشته اند و از نظر باستان شناسی اهمیت دارند؛ حتی در کشور خودمان نشانه هایی از حضور انسان ها در غار متعلق به ۵۰ هزار سال پیش رویت شده است. غار ها محل زندگی و زیست گاه حیوانات هم است، برخی از حیوانات به عنوان پناهگاه موقت و بعضی غار ها را منزل اصلی خود می دانند. مانند گونه های مختلف خفاش و گونه های نادر حیوانات غارزی که تنها در اعماق غار ها زندگی. دلیل دیگر برای حفاظت از غار!

غار هارا بشناسیم، نحوه تشکیل آنها را بدانیم، از اهمیت غار ها در زندگیمان و بر محیط زیست آگاه باشیم. و از غار هایی که برای توریست طراحی شده‌اند با دقت بازدید کنیم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.