یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۶

به مناسبت دهه کرامت:

گفتگوی اختصاصی مفدا شیراز با مدیر امور فرهنگی و فعالیت های فوق برنامه دانشگاه

دکتر تقوا

گفتگوی زیر، حاصل گپ و گفت مفدا شیراز با خانم دکتر مریم تقوا، مدیر امور فرهنگی و فعالیت های فوق برنامه دانشگاه علوم پزشکی شیراز می باشد که به مناسبت فرا رسیدن دهه مبارک کرامت انجام شده.

از نظر شما دهه کرامت چه میزان می تواند در معرفی سیره اهل بیت (ع) به ویژه حضرت امام رضا (ع)، حضرت شاهچراغ (ع) و حضرت معصومه (س) به مردم، موفق باشد؟

اصولا نامگذاری ایام و تعیین مناسبت های مذهبی و ملی نه برای تزیین تقویم و خالی نبودن عریضه بلکه برای تعظیم، بزرگداشت و معرفی دلیل و شخصت های پدید آورنده آن مناسبت می باشد، اینکه ما بیائیم و ده روز را به مناسبت زادروز حضرت معصومه(س)، احمدبن موسی(ع) و امام رضا(ع) به عنوان دهه کرامت بنامیم، برای روزهای آن نامگذاری نمائیم و شعار سال تنظیم کنیم، به هبچوجه کافی نیست، الان بیش از ۱۰ سال است که این دهه در تقویم رسمی کشور جای گرفته، البته کارهای خوبی هم در این چند سال صورت گرفته که نباید نادیده گرفته شود، اما آنچه که انجام گرفته در مقابل آنچه که می باید انجام بگیرد، بسیار ناچیز و کم است و طبیعتا با آنچه که در ذهن پدید آورندگان این دهه بوده فاصله دارد.

سالهاست که شیراز و فارس به عنوان «سومین حرم اهل بیت (ع)» توسط رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) نامگذاری شده است، دهه کرامت چگونه می تواند عنوان «سومین حرم اهل بیت (ع)» را در ایران اسلامی، بیش از پیش مشخص و نهادینه کند؟

آنچه که می تواند شهر شیراز و فرهنگ جاری و کهن در این شهر و دیار را به عنوان قطب مذهبی و سومین ماوای تشیع در سطح ملی و بین المللی مطرح نماید، در نظر گرفتن تمامی پتانسیل های نهفته در این شهر می باشد، اینکه شیراز، مدفن حضرت شاهچراغ(ع) و چند شخصیت بزرگوار مذهبی دیگر می باشد، به تنهایی جوابگوی معرفی جامع و کامل این شهر در سطح وسیع نخواهد بود، زمانی      می توانیم شیراز را به عنوان سومین حرم اهل بیت(ع) در سطح ملی و فرا ملی مطرح نمائیم که از تمامی ظرفیت های فرهنگی، مذهبی، هنری، صنعتی، پزشکی، معماری، طبیعی، گردشگری و امثال آن در این شهر و زیر نظر گروهی از کارشناسان متخصص و دلسوز و به شکل هدفمند استفاده نمائیم، گردشگر داخلی و خارجی را با هر ایده، تخصص و سلیقه ای که دارد جذب نمائیم و پای او را به این شهر باز کنیم و سپس با برنامه های هدفمند و هدف دار، جایگاه مذهبی این شهر باستانی چند هزار ساله را به عنوان سومین شهر و حرم اهل بیت(ع) معرفی نمائیم.

توقع شما پیرامون دهه کرامت و معرفی حضرت شاهچراغ (ع) چیست؟ جامعه، فرهنگوران و مسئولین چه نقشی در این توقع دارند.

طی سال های گذشته آنچه که در زمینه معرفی حضرت شاهچراغ(ع) انجام گرفته و البته تا آنجا که من دیده ام، منحصر به زمان های محدود مناسبتی و آن هم صرفا در حیطه زندگی نامه و شرح حال و شهادت آن حضرت بوده است، در صورتی که سیره و شیوه زندگی و حیات آن حضرت در کنار افکار و تحلیل و تفسیر تصمیمات ایشان، توکل بر قدرت لایزال الهی، ولایتمداری و تعهد به امام زمان خویش و مانند اینها، موارد و محورهایی هستند که می توانند در معرفی، بزرگداشت و ارائه الگو از شخصیت آن حضرت گام بلندی برداشته و هم حضرت شاهچراغ(ع) و هم شهر شیراز را بهتر و بیشتر در سطح جهانی معرفی نمایند.

آیا دهه کرامت که بیش از یک دهه از عمرش می گذرد توانسته انتظارات برای معرفی حضرات به ویژه حضرت شاهچراغ (ع) را برآورده کند، اگر نتوانسته چه راهکارهایی وجود دارد؟

طبیعتا کارهای بسیار زیادی هست که می بایست انجام گیرد تا به اهداف و رسالت های اولیه تعیین شده در نامگذاری دهه مبارک کرامت نزدیک شویم، یکی از این برنامه ها، وسعت دید نسبت به مباحث مذهبی و نگاه نو و امروزی به شیوه های آموزش فرهنگ و مذهب است. بیشتر آنچه که امروز صورت می گیرد، هنوز هم حال و هوای آموزش سنتی دارد در حالیکه روزگار امروز، زمان آموزش های تکنولوژیک و استفاده از تکنیک های بسیار مدرن آموزشی بوده و تلفیق این موارد یعنی معرفی دین و مذهب و شخصیت های دینی با استفاده از تکنیک های روز و پیشرفته آموزشی هیچ تقابل و تضادی با یک دیگر نداشته و اتفاقا در ایجاد اقبال عمومی بویژه در نسل جوان بسیار تاثیرگذارتر از روش ها و شیوه های سنتی    می باشد و مباحث اینچنینی را بسیار تاثیرگذارتر و قابل پذیرش تر می نماید.

آیا به نظر شما برنامه ریزی صحیح برای این دهه می تواند در توسعه گردشگری مذهبی در شیراز، یاری رسان باشد؟

از دیرباز، شهرهای مذهبی- فارع از نوع مذهب- در تمامی قرون گذشته دارای یک بعد گردشگری و زیارتی نیز بوده اند، وجود یک جاذبه و قطب دینی و معنوی، خواه و ناخواه باعث رفت و آمد معتقدین و متدینین به آن مکتب و یا علاقمندان به آن شخصیت مذهبی می گردد و همین زائرپذیری و حضور زیارت کنندگان، علاوه بر تقدس و اعتبار بخشی به آن منطقه، بطور مستقیم و غیر مستقیم نیز بر اقتصاد و معیشت آن شهر تاثیر می گذارد. در مورد رونق گردشگری در شیراز نیز همانگونه که در پاسخ به یکی از سوالات قبلی شما توضیح دادم، در صورت پرداختن به همه ظرفیت های آشکار و نهان این شهر می توان گردشگری بویژه گردشگری مذهبی را تقویت نموده و از این راه باعث تاثیر و رونق همه ابعاد سومین حرم اهل بیت(ع) گردید.

کانون های فرهنگی و هنری مساجد چه اثری در دهه کرامت داشته اند؟

کانون های فرهنگی و هنری مساجد، همان نهادهای مردمی و بسیار تاثیرگذاری هستند که علیرغم ضریب نفوذ و توانایی اثرگذاری بسیار بالای خود، بویژه در چند سال گذشته مورد بی مهری  قرار گرفته و مغفول باقی مانده اند، آنهایی که    سال های دهه ۶۰ و ۷۰ را به یاد می آورند، می دانند که این نهادهای محلی و مردمی چقدر در هدایت و حمایت از حرکت های مثبت اجتماعی و همگام سازی جامعه با سیاست های کلان نظام، اثرگذار بوده اند، تاثیر این کانون ها در پشتیبانی از جبهه های نبرد حق علیه باطل، چه از بعد نیروی انسانی و چه تامین ارزاق و کالا و نیز تولید محتوای انگیزشی، فرهنگی و هنری هرگز فراموش نخواهد شد. طبیعتا امروزه و با تغییرات شگرف در زمینه ارتباطات و تکنولوژی ارتباطی، تفاوت های بسیار زیادی با آن روزگار وجود دارد و این کانون ها برای تاثیرگذاری در بسیاری از مناسبات و رویدادها از جمله دهه کرامت، نیازمند به بروزرسانی و همگامی با شرایط و ذائقه روز جوانان دارند و ناگفته پیداست که یک چنین بروزآوری گسترده و وسیع، نیازمند به حمایت های مالی و معنوی از سوی بسیار از نهادهای دولتی، خصوصی و حاکمیتی می باشد.

سخن پایانی شما پیرامون دهه کرامت چیست؟

بیائیم دهه کرامت را بسیار وسیع تر و با دیدی گسترده تر و جهانی تر ببینیم، چه ایرادی دارد تا در کنار معرفی شخصیت و سیره حضرت احمدبن موسی(ع)، معماری ویژه و خاص و آئینه کاری های منحصر بفرد این حرم نورانی را به علاقمندان رشته های معماری و هنر معرفی نمائیم؟ چه اشکالی دارد تا در کنار شرح تاریخ حیات آن سید بزرگوار(ع)، عادات و اعتقادات و رسوم کهن مردم شیراز نسبت به این بقعه متبرکه را به جامعه شناسان و علاقمندان به پژوهش های اجتماعی معرفی نمائیم؟ اعتقاد دارم که اگر بخواهیم شیراز را به عنوان سومین حرم اهل بیت در کشور ایران معرفی نمائیم، باید فرا منطقه ای، جهانی و بسیار وسیع بیندیشیم و صرفا با لحاظ نمودن همه پتانسیل ها و ظرفیت های بسیار بالای این شهر کهن بوم می توان به اهداف اصلی و فرعی دهه کرامت پرداخت.

از شما بابت حضور در این گفتگو بی نهایت متشکریم.

من هم از مفدا شیراز بابت تلاش های فرهنگی و رسانه تشکر می کنم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.