شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۶

جلسه دوم "سبک زندگی ایرانی اسلامی، با محوریت سیره زندگی امام صادق (ع)" برگزار شد

دانشگاه علوم توانبخشی

جلسه دوم " سبک زندگی ایرانی اسلامی با محوریت سیره زندگی امام جعفر صادق (ع) " به صورت مجازی و با شرکت 70 تن از کارکنان برگزار شد.

 به گزارش مفدا علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی؛ حجت الاسلام والمسلمین معتمدی در این نشست گفت: آنچه در سبک زندگی ایرانی اسلامی مورد بحث قرار گرفت، زندگی مسئولانه و مجاهدانه بود و در ایام شهادت امام جعفرصادق (ع) که رئیس مذهب شیعه هستند، با روایاتی از این بزرگوار به زندگی عفیفانه اشاره کردیم.

   وی تصریح کرد: در زندگی فردی و اجتماعی و با توجه به‌ مخاطبان کارمندی باید بگوییم اگر سبک زندگی مسئولانه، مجاهدانه و عفیفانه نقش آفرینی کند، شاهد تعالی خود، خانواده، جامعه و حتی امور کاری و دانشگاه خواهیم بود.

   این استاد حوزه و دانشگاه افزود: در خصوص زندگی عفیفانه که مکمل دو بخش مطرح شده است، باید بدانیم اگر در سبک زندگی پوشش عفیفانه عفت در لباس، عفت در شکم که به لقمه حلال می‌انجامد، عفت در فرهنگ، اقتصاد، تعلیم و تربیت لحاظ شود، بسیاری از آسیب های اجتماعی کاهش می یابد.

   وی اظهار داشت: دین ما مبتنی بر فطرت بشر است و اگر آموزه های دینی به خوبی به کار گرفته شوند، شاهد جریان خوبی خواهیم بود. اما متاسفانه با صدمه به سبک زندگی ایرانی اسلامی لطمات جبران ناپذیری به خانواده ها و از دل آن به عرصه های اجتماعی وارد شده است.

   حجت‌الاسلام والمسلمین معتمدی با توجه به ایام شهادت امام جعفر امام صادق علیه السلام به شرح حدیث عنوان بصری پرداخت و افزود: حدیث عنوان بصری دستور العملی ارزشمند برای پیروان طریق ائمه (ع) است تا با درک مفاهیم و عمل به محتوای آن از هواهای نفسانی پیراسته شوند و به علم و معرفت حقیقی دست یابند، این دستور العمل بازگو کننده داستان مردی است که از علوم متداول زمان خود بهره مند شده و می خواست تا از علوم ائمه (ع) نیز برخوردار شود، ولی با این حقیقت مواجه شد که علم حقیقی، از طریق آموختن حاصل شدنی نیست، بلکه نوری است که خداوند بر قلب انسان اشراق می کند و سرّ نائل شدن به آن را باید در حقیقت عبودیت جست و جو کرد.

   وی با اشاره به این حدیث تصریح کرد: ریشه سبک زندگی ما حقیقت عبودیت است که اگر با توجه به کلام امام صادق (ع) به معرفت بندگی و درونی بپردازیم، شاهد جریانات خوبی خواهیم بود.

   شایان ذکر است، کارگاه مجازی سبک زندگی ایرانی اسلامی، به شرکت کنندگان در دو نشست مربوطه، گواهی پایان دوره اعطا می کند.

انتهای پیام/

تهیه و تنظیم خبر: گلرخ

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.