پنجشنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۱

به مناسبت سال‌روز درگذشت استاد علی‌اصغر بهاری؛

کمانچه‌ی بهاری در بیستم ماه آخر بهار خاموش شد

سالروز درگذشت استاد علی اصغر بهاری

استاد کمانچه‌نواز، علی‌اصغر بهاری اهل شهرستان بهار استان همدان، و زاده‌ی تهران در خانواده‌یی به دنیا آمد ‏که از طایفه‌ی مادری اغلب نوازنده بودند. به شوق و پشتیبانی مادر کمانچه‌نواز خود از همان کودکی با این ‏ساز اخت شد و تا 90 سالگی (20 خرداد 1474) دمی آن را رها نکرد. ‏

به گزارش مفدابهشتی- پس از آموزش ابتدایی، ادامه‌ی مشق موسیقی را نزد دایی‌هایش، رضاخان، اکبرخان و حسن‌خان (از هنرمندان نامی آن دوران) پی گرفت. 18ساله بود که همراه ارکستر ابراهیم‌خان منصوری در کنسرتی شرکت کرد و از همین حضور، برایش چنان آوازه‌یی ساخت که بسیاری از موسیقی‌دانان مشهور آن با او همکاری کردند. چندی بعد، نواختن ویلون را نیز نزد رضا محجوبی آموخت.

روح‌الله خالقی او را برای تدریس به‌ مدرسه‌ی موسیقی دعوت کرد. هم‌زمان در رادیو نیز فعالیت داشت. هرچند در آن دوران بیش‌تر او را ویولون‌نواز می‌شناختند، اما سرانجام در سال ۱۳۳۲ دوباره به کمانچه‌نوازی روی آورد. پس از اجراهای وی در رادیو، دانشگاه تهران از وی دعوت کرد تا به آموزش هنرجویان این دانشگاه بپردازد و سال ۱۳۴۶ با دعوت رادیو فرانسه در سالن دلاویل با حضور سه هزار بیننده به اجرا پرداخت.

هم‌چنین در جشن هنر شیراز (1346 تا 1356) همراه خوانندگانی چون محمدرضا شجریان، و در جشن هنر توس همراه خوانندگانی چون: شهرام ناظری نوای کمانچه‌اش غوغا می‌کرد.

در دهه‌ی 60 نیز با استادانی چون: فرامرز پایور، جلیل شهناز، محمد اسماعیلی، سید محمد موسوی همکاری داشت.

وی در همکاری با مرکز حفظ و اشاعه موسیقی ایران، شاگردان خوبی را تربیت کرد که هرکدام هم‌اکنون از بهترین کمانچه‌نوازان کشور هستند. او علاوه برساختن قطعه‌های ضربی از قبیل پیش درآمد و رِنگ، بر ردیف موسیقی ایرانی و ضربی‌های روایت شده از متقدمان تسلط کامل داشت.

استاد علی‌اصغر بهاری نقش مهمی در روایت تصانیف و نغمه‌های فراموش‌شده و مهجور موسیقی ایرانی دارد. چنانچه بسیاری از تصنیف‌ها و نغمه‌هایی که اکنون موجود است، مدیون حافظه‌ی اوست. تک نوازی کمانچه ی او را از لینک زیر بشنوید:

http://www.mefda.ir/d/2021/06/10/0/659992.mp4

انتهای خبر

کد خبرنگار: 110215

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.