سه‌شنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۷

مددکار اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی مشهد:

مددکاری اجتماعی به نیازهای دانشجو، خانواده و سایر سیستم‌های موجود در حوزه فرهنگی دانشجویی پاسخ می‌دهد

زینلی

مددکار اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: متاسفانه کار مددکاران در مراکز درمانی آموزشی محدود به رسیدگی به امور مالی بیماران نیازمند شده است، در صورتی که کار مددکاری، تخصص است. مددکاری اجتماعی در حوزه دانشجویی نقش محوری در پیشگیری و مداخله در مشکلات دانشجویی از جمله مسائل آموزشی، اقتصادی و بحران های فردی، خانوادگی و اجتماعی ایفا می کند. در حال حاضر نیازهای ویژه جمعیت دانشجویی شامل مشکلات روانشناختی، ارتباطی، آموزشی، خانوادگی، اقتصادی، انضباطی، جسمی است.

به گزارش مفدامشهد، مددکار اداره مشاوره و سلامت روان از اقدامات این واحد در حوزه مددکاری با خبرنگار مفدا مشهد گفتگویی داشت، در این گفتگوی دوستانه در مورد نحوه فعالیت ها و اهمیت آنها پرداخته خواهد شد.

خبرنگار مفدا مشهد: مددکاری اجتماعی را برای ما توضیح دهید؟

سعید اعلم زینلی، مددکار اداره مشاوره: مددکاری اجتماعی کار حرفه ای است که به افراد، خانواده ها، گروه ها و جوامع کمک می کند تا رفاه فردی و اجتماعی خود را ارتقاء بخشند و هدف آن کمک به افراد در توسعه مهارت های خود و توانایی آنها در استفاده از منابع خود و جامعه برای حل مشکلات است. مددکاری اجتماعی علاوه بر بررسی، کاهش و رفع مشکلات فردی و شخصی، به مسائل اجتماعی گسترده تر مانند فقر، بیکاری و خشونت های خانگی و… نیز می پردازد. مددکاری اجتماعی علاوه بر بررسی، کاهش و رفع مشکلات فردی و شخصی، به مسائل اجتماعی گسترده تر مانند فقر، بیکاری و خشونت های خانگی و… نیز می پردازد.  منظور از حرفه این است که دانستن دانش های مختلف کافی نیست بلکه توانایی بکار بردن آن نیز لازم است. ممکن است شخصی درباره یک موضوعی دانش زیادی داشته باشد اما در بکارگیری این دانش در انجام وظایف مورد نظر استعداد نداشته باشد. مددکاری اجتماعی حرفه ای است که با وام گرفتن علوم انسانی و اجتماعی از قبیل: جامعه شناسی، روانشناسی، علوم سیاسی، بهداشت عمومی، حقوق و اقتصاد، برای تعامل با نظام مراجع، انجام ارزیابی ها، مداخلات برای حل مشکل کاربرد دارد همچنین اطلاعات جامع درباره انسان به دست می آورد و با استفاده از آن اطلاعات به جنبه های مختلف انسان توجه می کند. مددکاری اجتماعی از جمله حرفه های یاورانه است که در کنار سایر تخصص های یاورانه درحوزه های گوناگون ارائه خدمات می‌نماید.

خبرنگار مفدا مشهد: عملکرد مددکاری اجتماعی در حوزه معاونت فرهنگی دانشجویی را برای ما توضیح دهید؟

سعید اعلم زینلی، مددکار اداره مشاوره: متاسفانه کار مددکاران در مراکز درمانی - آموزشی محدود به رسیدگی به امور مالی بیماران نیازمند شده است، در صورتی که کار مددکاری، تخصص است. مددکاری اجتماعی در حوزه دانشجویی نقش محوری در پیشگیری ومداخله در مشکلات دانشجویی از جمله مسائل آموزشی، اقتصادی و بحران های فردی، خانوادگی و اجتماعی ایفا می کند. درحال حاضر نیازهای ویژه جمعیت دانشجویی شامل: مشکلات روانشناختی، ارتباطی، آموزشی، خانوادگی، اقتصادی، انضباطی، جسمی می باشد.

خبرنگار مفدا مشهد: با توجه به توضیحات شما مددکاری اجتماعی به صورت تخصصی وظایفی بر عهده دارد؟ شامل چه نقش هایی می شود؟

سعید اعلم زینلی، مددکار اداره مشاوره: مددکار اجتماعی درنقش های گوناگون شامل نقش ارزیابی کننده ،مشاور،آموزش دهنده(در راستای توانمند سازی )تسهیل گر، میانجیگری، سازمان دهنده درحوزه دانشجویی ایفای نقش دارد. ما در مددکاری در حوزه دانشجویی به دنبال آن هستیم که روابط رضایت بخش بین دانشجو و محیط دانشگاه شکل بگیرد، که از فعالیت هایش در سطح فردی به: ارتباط با خانواده دانشجو، ارجاع، غربالگری، پیگیری مراقبتی، خدمات حمایتی در همان نقش حمایت گر و تسهیل گر پیوند های لازم را بین دانشجو واجزای گوناگون سیستم اعم از آموزشی، اداری، خوابگاهی ومانند آن برقرار کرد. درواقع مددکاری اجتماعی با حمایت های لازم سبب می شودبه طور موثر به نیازهای دانشجو، خانواده و سایر سیستم های موجود درحوزه های دانشجویی پاسخ داده شود.درواقع مددکاری اجتماعی با حمایت های لازم سبب می شودبه طور موثر به نیازهای دانشجو، خانواده و سایر سیستم های موجود درحوزه های دانشجویی پاسخ داده شود. از دیگر موارد مهم به منظور انجام حمایت های مادی از منابع درونی وبیرونی مرکز مشاوره بهره می گیریم واغلب به عنوان "کارگزار" منابع گوناگون بیرونی را جهت ارجاع شناسایی می شود. اگر بخواهیم از نقش «مدیر مورد» در مددکاری اشاره ای داشته باشیم ؛ تلاش درجهت توانمند سازی دانشجویان جهت بهره گیری از منابع و نقاط قوت شان جهت غلبه برمحدودیت ها و نقاط ضعف دارد. مثلا وضعیت دانشجو یا کارکرد اصلی دانشجو که همان وضعیت آموزشی وی می باشد که اغلب حول محور نیازهای روانشناختی -اجتماعی -آموزشی است حفظ وارتقا یابد. 

خبرنگار مفدا مشهد: از اینکه وقت خود را در اختیار مفدا مشهد قرار دادید سپاسگزاریم و در پایان اگر سخنی دارید، بفرمایید.

سعید اعلم زینلی، مددکار اداره مشاوره: هدف از خدمات مددکاری اجتماعی این است که با بهره گیری از دانش، ارزش و مهارت های مددکاری اجتماعی و مشارکت دانشجو، خانواه و دانشگاه بازدارنده های گوناگون اعم از فردی، خانوادگی، اقتصادی، اجتماعی ،آموزشی و مانند آن را که سدی جهت تحقق اعتلای آموزش،علمی و انسانی دانشجوست تسهیل نماییم تا زمینه برای خودشکوفایی دانشجویان فراهم شود ودانشجویان با بدست آوردن شرایط بهتر به عنوان مهمترین سرمایه انسانی جامعه نقش اساسی در توسعه پایدار ایفا کنند وزمینه برای اعتلای کارکرد های دانشجو و دانشگاه فراهم شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.