یکشنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۱

مروری بر زندگی صادق آل محمد(ص)

شهادت امام جعفر صادق(ع)

جعفر بن محمد بن علی بن حسین بن علی بن ابی‌طالب، ششمین امام مذهب شیعه امامی و پنجمین امام مذهب اسماعیلیه است. پدر او امام محمد باقر(ع) و مادرش ام فروه دختر قاسم پسر محمد بن ابوبکربود.

به گزارش مفدا آباده- آغاز امامت امام صادق (ع) با حکومت هشام پسر عبدالملک و پایان آن با دوازدهمین سال از حکومت ابوجعفر منصور (المنصور بالله ) مشهور به دوانیقی مصادف بوده است.

امام ششم از آن جهت، ˈصادقˈ لقب گرفتند که محدثان معاصر آن حضرت که شیعه نیز نبودند، ایشان را به درستی حدیث و راستگویی در نقل روایات ستوده اند.

ششمین امام شیعیان و پنجمین امام از نسل امیرالمومنین(ع) که کنیه او ابوعبدالله و لقب مشهورش صادق است، القاب دیگری نیز از جمله صابر، طاهر و فاضل دارد.

ولادت این امام همام هفدهم ربیع الاول سال ۸۳ هجری بود، اما برخی مورخان ولادت آن حضرت را در سال ۸۰ نوشته اند و در شوال سال ۱۴۸هجری که به دیدار پروردگار شتافتند، مدت زندگانی ایشان ۶۵ سال بوده است.

از آغاز ولادت تا هنگام رحلت این امام بزرگوار، ۱۰ نفر از امویان به نام های عبدالملک پسر مروان، ولید پسر عبدالملک (ولید اول )، سلیمان پسر عبدالملک، عمر پسر عبدالعزیز، یزید پسر عبدالملک (یزید دوم )، هشام پسر عبدالملک، ولید پسر یزید(ولید دوم )، یزید پسر ولید (یزید سوم )، ابراهیم پسر ولید و مروان پسر محمد و دو تن از عباسیان بر حوزه اسلامی حکومت داشته اند.

آغاز امامت امام صادق (ع) با حکومت هشام پسر عبدالملک و پایان آن با دوازدهمین سال از حکومت ابوجعفر منصور (المنصور بالله ) مشهور به دوانیقی مصادف بوده است.

مدفن آن امام بزرگوار قبرستان بقیع است، آنجا که پدر و جد او به خاک سپرده شده اند. نام مادر او، فاطمه یا قریبه دختر قاسم بن محمد بن ابی بکر است و ام فروه کنیه اوست و مادر ام فروه، اسماء دختر عبدالرحمان ابن ابی بکر است.

امام صادق (ع) درباره مادرش فرموده است: مادرم مومن، متقی و نیکوکار بود و خدا نیکوکاران را دوست دارد.

چنان که مشهور است، فرزندان امام جعفر صادق ۱۰ تن بوده اند، هفت پسر به نام های اسماعیل، عبدالله، موسی، اسحاق، محمد، عباس و علی و سه دختر به نام های ام فروه، اسماء و فاطمه.

اسماعیل پسر بزرگتر آن امام است و پدر، وی را دوست می داشت. گمان بعضی از شیعیان این بود که اسماعیل بعد از پدرش به امامت خواهد رسید اما او در روزگار زندگانی پدر درگذشت و امام وی را در گورستان بقیع به خاک سپرد و بر مردن او سخت گریان شد.

پیش از به خاک سپردن، روی او را گشود تا مردم ببینند اسماعیل مرده است اما پس از مرگ اسماعیل، برخی مردن او را باورنکردند و پس از امام صادق (ع) او را امام دانستند.

امام صادق (ع) ۳۱ سال و به روایتی ۳۴ سال در کنار پدرش امام باقر(ع) بوده است. روایت های رسیده از امام صادق(ع) در مسایل مختلف فقهی و کلامی، مجموعه ای گسترده و متنوعی است و برای همین است که مذهب شیعه را مذهب جعفری خوانده اند.

گشایشی که در آغاز دهه سوم سده دوم هجری پدید آمد موجب شد مردم آزادانه تر به امام صادق (ع) روی آورند و گشودن مشکلات فقهی و غیر فقهی را از او بخواهند.

شاگردان امام صادق (ع) را تا چهار هزار تن نوشته اند و مقصود، کسانی است که در مدت افاضه آن حضرت به تناوب از ایشان علم فرا گرفته اند.

برگرفته از: کتاب آشنایی با زندگی امام صادق (ع) 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.