پنجشنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۳

واکسن زدن یا واکسن نزدن؛ مسأله این است؛

وقوع احتمالی پیک پنجم کرونای هندی/ عوارض خفیف واکسن‌ها طبیعی‌ست

ماجرای خاصیت آهنربایی در ناحیه تزریق واکسن کرونا/وقوع احتمالی پیک پنجم با کرونای هندی

دبیر کمیته‌ی علمی کشوری کووید-۱۹، فوق تخصص ریه و مسؤول آی.سی.یو اورژانس کرونا در بیمارستان مسیح دانشوری ضمن اشاره به پروتکل‌های درمانی بیماران کم‌علامت کرونا و چند ‏توصیه به این بیماران، به مباحثی درباره‌ی خاصیت آهن‌ربایی در ناحیه‌ی تزریق واکسن‌های کرونا ‏پاسخ داد.‏

به گزارش مفدابهشتی به نقل از مفداستاد- دکتر عاطفه عابدینی در نشست خبری خود درباره‌ی مبتلایان غیر شدید به بیماری کرونا، گفت: «بیماران غیر شدید علایم معمول کووید-۱۹ مانند درد بدن، حدود ۲ روز تب، سرفه‌ی غیر شدید دارند. درمانی که در ویرایش دهم پروتکل درمان در نظر گرفتیم، براساس تجربیات خودمان و تحقیقات جهانی بود. ما برای درمان موارد غیر شدید و سرپایی فعلاً درمان خاصی را به جز درمان علامتی توصیه نکردیم. البته یک سری از بیماران در خطر بیش‌تر پیشرفت بیماری هستند و در عرض چند روز پیشرفت شدید بیماری دارند. این گروه شامل کسانی هستند که فشارخون بالا دارند، مسن هستند، دیابتی‌ها، گیرندگان پیوند عضو و... شاید بنابر تجویز پزشک لازم باشد کسی که با علایم خفیف مراجعه کرده اما در معرض خطر بوده است، از داروهای سرپایی خوراکی و با توجه به بیماری زمینه‌ای وی استفاده شود.»

چند توصیه به بیماران کمعلامت کرونا

وی در این باره افزود: «ما درمان خاصی برای موارد سرپایی توصیه نکردیم؛ اما به بیماران می‌گوییم اگر تب شما بیش از ۳ روز طول کشید، مراجعه کنید و رادیولوژی ریه بگیرید. اگر تب قطع شد و دوباره برگشت، یعنی درگیری ریه رخ داده است. اگر علایم سرفه بدتر شد، یا بی اشتهایی رخ داد، بسیار مهم است و باید به‌سرعت به پزشک مراجعه کنند.»

عابدینی با اشاره به تمهیدات انجام‌گرفته برای بستری موقت بیماران در خیز چهارم کرونا در کشور ادامه داد: «موضوع بستری موقت به بیمارانی که ممکن است از نظر روحی سختشان باشد در بیمارستان بستری شوند، بسیار کمک می‌کند؛ البته به شرطی که از نظر بالینی امکان این موضوع وجود داشته باشد و ویزیت روزانه‌ی پزشک هم انجام شود.»

وی در پاسخ به پرسش درباره‌ی زمان ایمنی‌زایی پس از تزریق واکسن کرونا، تأکید کرد: «وقتی می‌توانیم بگوییم جامعه از واکسن سود برده است، که ایمنی‌زایی ایجاد شده باشد و ۷۰ تا ۷۵ درصد مردم واکسینه شده باشند. برای تأثیر واکسن باید به این عدد برسیم. تأمین واکسن از دغدغه‌های اصلی وزارت بهداشت است. واکسن‌ها در پلتفرم‌های مختلف تهیه می‌شود و تأثیر واکسن‌ها در برابر واریانت‌های جدید چندان مشخص نیست.»

پیک پنجم در صورت وقوع، با کرونای هندی خواهد بود

عابدینی گفت: «پیش‌بینی ما این است که در صورت وقوع پیک پنجم کرونا این پیک با نوع هندی خواهد بود. این‌که بگوییم چون واکسن زدم پس ماسک را کنار بگذارم، به هیچ وجه درست نیست؛ چون نه‌تنها ایمنی‌زایی جمعی با واکسن به درصد مورد نظر نرسیده است، بلکه از تأثیر واکسن در برابر ویروس‌های جهش ‌افته اطلاع دقیق نداریم. توصیه‌ی فعلی ما هم‌چنان استفاده از ماسک است.»

وی درباره‌ی نتایج کلینیکال ترایال واکسن کووایران برکت، اظهار کرد: «کمیته‌ی علمی در تمام این جلسات، نماینده‌ی مردم و متخصصان است. ما هم در جلسه‌ی اعلام نتایج بودیم که به‌زودی اعلام خواهد شد. نظر همه این است که باید با مردم صادق بود؛ اما به نظر منِ متخصص، این واکسن نتایج بسیار خوبی دارد و تصمیمات درباره‌ی زمان تزریق آن به اطلاع خواهد رسید.»

تداخل داروهای رقیقکنندهی خون با واکسنهای کرونا؛ آری یا خیر؟

عابدینی در ادامه‌ی صحبت‌هایش درمورد تداخل‌های دارویی با واکسن‌های کرونا تأکید کرد: «داروهای رقیق‌کننده‌ی خون مثل وارفارین و آسپیرین هیچ تداخلی با واکسن ندارد و بر اساس دستورالعمل ترومبوز پس از تزریق واکسن حتی اگر کسی سابقه‌ی آمبولی ریه، لخته‌ی ریه و لخته در پا داشته باشد، اصلاً نمی‌گوییم واکسن نزند و احتمال چند در میلیون بروز لخته به داروهای رقیق‌کننده‌ی خون و سابقه در آمبولی ربطی ندارد و احتیاج به قطع داروها نیست.»

قارچ سیاه ربطی به کرونا ندارد

وی درباره‌ی مباحث مطرح‌شده در زمینه‌ی شیوع قارچ سیاه نیز توضیح داد: «بیماری قارچ سیاه یا موکورمایکوزیس بیماری جدیدی نیست که از هند آمده باشد. این بیماری همواره وجود داشته است و ربطی به کووید-۱۹ ندارد و در همه‌ی کشورها وجود دارد. بیماران دچار نقص ایمنی و به‌ویژه مبتلایان به دیابت کنترل‌نشده در معرض خطر قارچ سیاه هستند. این بیماری قارچی در ریه، سینوس یا چشم بیمار دچار نقص سیستم ایمنی، و کسی که مدت طولانی کورتون مصرف کرده و دیابتی‌های کنترل‌نشده گسترش می‌یابد. این بیماری درمان مشخص خود را دارد و موضوع جدیدی نیست. باید بدانیم تجویز کورتون بی‌رویه در درمان کرونا به هیچ وجه لازم نیست و این موضوع را در ویرایش دهم پروتکل درمان اصلاح و توصیه کردیم مصرف داوهایی که سیستم ایمنی را تحلیل می‌دهد، باید به حداقل برسد.»

ماجرای خاصیت آهنربایی در ناحیهی تزریق واکسن کرونا

دبیر کمیته‌ی علمی کشوری کووید-۱۹، هم‌چنین در پاسخ به پرسش درباره‌ی کلیپ‌های منتشرشده در فضای مجازی که نشان می‌دهد در محل تزریق واکسن خاصیت آهن‌ربایی ایجاد شده است، نیز گفت: «این شایعه در فضای مجازی با توضیحات و توجیهات غیر علمی شنیده می‌شود و به هیچ وجه مبنای علمی ندارد. این عارضه فقط در ایران رخ نداده است؛ فرض ما این است که هیدروکسید آلومینیوم یا جیوه در این واکسن شاید توجیه این موضوع باشد. برخی پژوهشگران وجود ماده ای به نام تیومرسال را که باید به واکسن برای جلوگیری از ایجاد عفونت افزوده شود، سبب جذب فلزات در محل تزریق دانسته اند، و برخی هم معتقد این موضوع احتمال دارد ربطی به واکسن نداشته باشد. درکل، موضوع خطرناکی نیست و موقت خواهد بود.»

وی هم‌چنین در پاسخ به پرسش درباره‌ی واکسیناسیون زنان باردار گفت: «درباره تزریق واکسن‌های موجود به زنان باردار فعلا توصیه‌ای نداریم؛ اما باید تحقیقات کامل شود. به هر حال، در برخی کشورها که زنان باردار واکسینه شدند، به نظر می‌رسد خطری به وجود نیامده البته به انتشار دستورالعمل جداگانه نیاز است.»

بروز دیابت در برخی بهبودیافتگان کرونا

دبیر کمیته‌ی علمی ستاد کرونا  با اشاره به جریان واکسن‌هراسی نیز گفت: «این امر برای ما نگران‌کننده است. برخی عقیده دارند واکسن امر جدیدی‌ست که انسان‌ها را با آن کنترل می‌کنند. این که چه واکسنی بزنیم و چه واکسنی بهتر است، همیشه گفته می‌شود بهترین واکسن چیزی‌ست که در اختیار شماست. عوارض کرونا بالاست و حتی به‌تازگی دریافتیم برخی بعد از بهبود کرونا به دیابت مبتلا شده‌اند؛ زیرا ممکن است کرونا بر سلول پانکراس اثر بگذارد و تولید انسولین مختل شود. هم‌چنین گاهی التهابات موجب سکته قلبی و مغزی می‌شود. پس وقتی با چنین بیماری‌ای طرف هستیم که ابعاد ناشناخته دارد، هر عقل سالمی بین عوارض کرونا و عوارض تزریق واکسن، ترجیح می‌دهد واکسن دریافت کند.»

وی تأکید کرد: «مگر می‌شود واکسن بدون عارضه باشد؟! عارضه از تب خفیف، درد بدن تا عوارض شدید غیر شایع را شامل می‌شود. نمی‌گوییم واکسن‌ها عارضه ندارند؛ اما بیش از ۹۰ درصد عوارض خفیف و درمان‌شدنی هستند. درباره‌ی عوارض شدید هم در صورت آگاهی بسیاری از آن‌ها درمان می‌شوند. اگر به اطمینان واکسیناسیون ۷۰ یا ۵۰ درصد جامعه نرسیم، نمی‌توانیم امنیت کسانی را که واکسن زده‌اند هم فراهم کنیم. پس تزریق واکسن برای سلامت خودمان و هم‌وطنان‌مان ضروری‌ست.»

عابدینی افزود: «از بروز و شیوع کووید-19 یک سال و اندی می‌گذرد و پیش‌گیری از شیوع بیماری با واکسن از نظر علمی و اجتماعی ضروری‌ست. ما باید بتوانیم مدرسه‌ها و دانشگاه‌ها را باز کنیم. ماسک‌ها را برداریم و به زندگی عادی بازگردیم.»

عوارض احتمالی واکسنها

عابدینی درباره‌ی عوارض احتمالی واکسن‌ها نیز بیان کرد: «عوارض بر اساس این‌که تکه‌ای از ویروس یا ویروس کشته‌شده به بدن تزریق شود، متفاوت است. از طرف دیگر، سیستم ایمنی هر انسانی پیچیدگی خاص خود را دارد و نمی‌توان گفت تزریق یک واکسن مشترک به دو نفر، عوارض کاملاً مشترک خواهد داد. اگر کسی داروهایی مصرف می‌کند که سیستم ایمنی‌اش را سرکوب می‌کند، بی‌شک به وی توصیه  می‌کنیم واکسن با پلتفرم کشته‌شده تزریق کند؛ اما این به معنای آن نیست که اگر سایر واکسن‌ها را تزریق کند، اتفاق بدی برایش می‌افتد.»

وی افزود: «پلتفرم‌های ساخت واکسن‌های داخلی هم متفاوت است و این باعث غرور هر ایرانی‌ست. بر همین اساس عوارض و تأثیر واکسن‌های داخلی هم متفاوت است. درباره‌ی تأثیر آن‌ها بر موتاسیون‌ها نمی‌توان قاطع نظر داد؛ اما به هر حال هر واکسن کرونایی با هر پلتفرمی با هر برندی در مقابل مرگ ناشی از کووید-۱۹ بسیار مؤثر است و دغدغه‌ی ما هم همین است که مرگ را کاهش دهیم. اما درباره‌ی ابتلا به بیماری، هر واکسن ممکن است پاسخ‌های متفاوتی بدهند.» 

وی در ادامه در پاسخ به پرسش مبنی بر این‌که آیا وزارت بهداشت در توزیع واکسن‌های وارداتی تفاوتی قائل می‌شود یا خیر، اظهار کرد: «بی‌گمان ساختار واکسن‌ها با یکدیگر تفاوت دارد و توصیه ما این است که برای کسانی که دچار نقص ایمنی هستند و از داروهای نقص ایمنی استفاده می‌کنند، واکسن کشته‌شده استفاده شود. اما هیچ گاه در توزیع واکسن‌ها به لحاظ برند، اولویت قائل نمی‌شویم.»

عابدینی افزود: «هیچ اندیکاسیونی برای واکسن نداریم که بگوییم مطلقاً نباید واکسن تزریق شود؛ مگر این‌که نوبت اول دریافت واکسن واکنش شدید یا لخته در بدن ایجاد شده باشد. البته برای اغلب مصرف‌کنندگان برخی داروهای ایجادکننده‌ی نقص سیستم ایمنی معتقدیم بهتر است دُز دارو را برای تزریق واکسن به مدت چند روز کاهش دهند. درمورد واکسیناسیون کودکان نیز به‌تازگی برخی برندها در قالب کلینیکال ترایال تزریقاتی انجام داده‌اند؛ اما با توجه به این‌که کرونا در اطفال خفیف‌تر است، نیاز به حساسیت بیش‌تری داریم.» /انتهای پیام

کدخبرنگار: ۱۰۶۳۰

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.