چهارشنبه ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۷

به مناسبت زادروز ابراهیم یونسی؛

«آرزوهای بزرگ» در «دفتر یادداشت‌های روزانه‌ی یک نویسنده» 12 خرداد به رنگ ترجمه‌ی تاریخ‌نگار کردستان درآمده است

زادروز ابراهیم یونسی

ابراهیم یونسی در خاطراتش نوشته‌است: «سال 1305 در شهر بانه ـ قصبه‌ی آن روزـ متولد شده‌ام که بر نوار مرزی‌ست. اما این تاریخ گویا درست نیست! شناس‌نامه دیر به کردستان آمد؛ سال 1310 یا 1311 بود که شناس‌نامه برای من گرفتند. یادم هست بر سر سن من بین پدرم و مادربزرگم اختلاف بود. مادربزرگ می‌گفت سنّش را زیاد نوشتی و پدرم می‌گفت درست نوشته. مادربزرگ از نظام اجباری می‌ترسید و می‌خواست تا می‌تواند جریان رفتنم را به سربازی به تعویق بیندازد؛ بنابراین سعی می‌کرد مرا کوچک‌تر جلوه دهد. خودم با توجه به وقایعی که به یاد دارم، خیال می‌کنم دو سه سالی بزرگ‌تر از این سنّی باشم که در شناس‌نامه آمده است.»

به گزارش مفدابهشتی- ابراهیم یونسی نخستین استان‌دار کردستان پس از انقلاب، در دولت بازرگان بود.

او یکی از مترجمان، پژوهشگران و نویسندگان بزرگ خطه‌ی کردستان به شمار می‌رود که بیش از ده‌ها کتاب به نام او در بازار کتاب ایران به چاپ‌های چندین ده‌باره رسیده‌است. او جزو غول‌های ترجمه‌ی آثار به فارسی‌ست که در انتقال تجربیات و اندیشه‌ی غرب به فرهنگ و زبان ایران‌زمین نقش بسیار برجسته‌ای را ایفا کرده‌است.

ابراهیم یونسی از افسران ارتش بود یک پای خود را در ارتش از دست داد؛ و چون جزو افسران بازمانده‌ی شبک‌ی نظامی حزب توده بود، سال‌ها در زندان ماند و با وجود داشتن حکم اعدام، با یک درجه تخفیف، به‌حبس ابد محکوم شد.

 از وی ۸۰ کتاب ترجمه از زبان انگلیسی و یک کتاب ترجمه از زبان فرانسوی به‌فارسی باقی مانده‌است.

ابراهیم یونسی از سال ۱۳۸۸ به بیماری آلزایمر مبتلا شد، و سرانجام ۱۹ بهمن ۱۳۹۰ خورشیدی بر اثر آلزایمر، چشم از جهان فروبست. به خواست خودش در زادگاهش بانه به خاک سپرده شد. در روز خاک‌سپاری او هزاران فرهنگ‌دوست و ادیب حضور داشتند. ترجمه‌ی رمان‌های «آرزوهای بزرگ» نوشته‌ی چارلز دیکنز، «آسیاب کنار فلوس» نوشته‌ی جورج الیوت، «اسپارتاکوس» نوشته‌ی هوارد فاست، «خانه‌ی قانون‌زده» نوشته‌ی چارلز دیکنز، «داستان دوشهر» نوشته‌ی چارلز دیکنز، «در ستایش فراغت» نوشته‌ی برتراند راسل، و کتاب‌های «صهیونیسم» نوشته‌ی یوری ایوانف و «کردها و کردستان» نوشته‌ی درک کینان و تألیفات «زمستان بی‌بهار» (خاطرات یونسی، کودکی تا آزادی از زندان )، فرهنگ کوچک انگلیسی- فارسی،  ( ۱۳۴۵ انتشارات امیرکبیر) از آثار اوست

انتهای پیام

کدخبرنگار ۱۱۰۲۱۴

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.