چهارشنبه ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۷

معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها:

اندیشه‌های امام خمینی(ره) تمدن ساز و تحول‌زا بود

تقوی

معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با تاکید بر اینکه اندیشه‌ها و تفکرات امام خمینی(ره) تمدن‌ساز بود، اظهار کرد: وقتی اندیشه‌های امام راحل را بررسی می‌کنیم، به خوبی به این نکته پی می‌بریم که بنیانگذار انقلاب اسلامی‏، در مسیر تحول و تمدن حرکت می‌کرد.

به گزارش مفدا تهران، حجت‌الاسلام علی تقوی روز سه‌شنبه ۱۱ خرداد در مراسم تجدید میثاق جامعه دانشگاهی کشور با آرمان‌های امام خمینی(ره) در بارگاه ملکوتی بنیانگذار انقلاب اسلامی با بیان این مطلب افزود: در آستانه سالگرد ارتحال ملکوتی امام راحل هستیم، امامی که سرمنشاء تحولات زیادی بودند. ما به نمایندگی از جامعه علمی و مراکز آموزش عالی کشور، امروز در مرقد ملکوتی امام راحل جمع شده‌ایم تا با آرمان‌های بلند خمینی کبیر و همچنین ولی امر مسلمین جهان امام خامنه‌ای تجدید میثاق کنیم.

حجت‌الاسلام تقوی خاطرنشان کرد: وقتی اندیشه‌های امام راحل را مرور می‌کنیم، می‌توانیم دریابیم که نام امام خمینی(ره) منشاء و سرآغاز تمدن و تحولات عظیمی بود. در زمان طاغوت شاید یکی از اختلاف نظرهایی که امام با برخی از بزرگان داشتند، این بود که برخی معتقد بودند که نظام طاغوت را می‌توان با یک نگرش اصلاحی همراه کرد اما مبنای امام راحل این چنین نبود چرا که ماهیت رژیم ستمشاهی طاغوت، ماهیت ولایت شیطان و ولایت کفر بود و امام معتقد بودند که رژیم استبدادی طاغوت، در مسیر حق و حقیقت گام بر نمی‌دارد و به این دلیل، امام خمینی(ره) نگرش اصلاحی به این نظام را قبول نداشتند و نگاه امام به تأسیس یک تمدن بزرگ اسلامی و جهانی بود.

معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با تاکید بر اینکه در نگاه تمدنی امام (ره)، چند کلید واژه مهم وجود داشت، خاطرنشان کرد: یکی از موضوعاتی که امام راحل بسیار به آن تأکید داشت این بود که حکومت اسلامی برای مردم است و مردم ولی نعمتان این حکومت هستند و به همین دلیل، تأسیس نظام مردمسالاری دینی که همان بومی شده و اسلامی شده دموکراسیسم در دنیای غرب است، ترویج یافت اما با نقش ویژه برای مردم و نقش ویژه برای اسلام و دین.

حجت الاسلام تقوی افزود: کلیدواژه‌ دیگری که امام راحل نسبت به آن تاکید فراوانی داشت، « استقلال» بود. امام خمینی(ره) از تشکیل یک جامعه دنبال روی تمدن غرب به شدت پرهیز می‌کرد و آن را انحراف از مسیر انقلاب اسلامی می‌دانست و همواره یک جامعه مستقل، مدنظر ایشان بود.

این مقام مسؤول با اشاره به اینکه « دانشگاه» از دیگر کلید واژه‌های مورد تأکید بنیانگذار جمهوری اسلامی بود، افزود: امام خمینی(ره) بر دانشگاه و تربیت قشر دانشجو تاکید فراوانی داشت و در نگاه تمدنی امام، نقش دانشگاه، یک نقش ویژه و خاص بود. البته دانشگاه با چند شرط و یکی از شرط‌ها این بود که در دانشگاه، استقلال وجود داشته باشد و دانشگاه دنبال روی تمدن غرب نباشد و وابستگی خود را به دیگران قطع کرده و خود مبدا حرکت باشد و مستقل از تمدن غرب ، گام بردارد.

تقوی ادامه داد: موضوع دیگری که امام در مسیر تحول در دانشگاه، نسبت به آن تأکید فراوانی داشت، این بود که در کنار دانشگاه، علم و ایمان هم وجود داشته باشد. از نگاه امام (ره) ، دانشگاه می‌تواند مبدأ همه تحولات باشد و امیدوارم با تلاشی که مسؤولان امر دارند و با اهتمامی که مقام مظم رهبری نسبت به دانشگاه دارند، دانشگاه همواره مبدا تحول باشد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.