چهارشنبه ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۴

در اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی مشهد معرفی می شود ؛

هفته های همراه با کتاب های روانشناختی

کتاب

در پی هفته های همراه با کتاب ، مطالعه کتاب "یک مکان امن برای نوجوانان" پیشنهاد می شود: دوران ‌نوجوانی یکی ‌از مراحل مهم در رشد شخصیت انسان است؛ دوره‌ای که فرد از دوران کودکی خارج شده و با نقش‌ها و مسئولیت‌های جدید در خانواده و جامعه روبرو می‌شود.

به گزارش مفدامشهد، فاطمه مرادی کارشناس ادراه مشاوره و سلامت روان دانشگاه در پی هفته های همراه با کتاب ، مطالعه کتاب "یک مکان امن برای نوجوانان" را پیشنهاد می دهد . وی نوشت ‌در فاصله بین بلوغ جسمی‌ و روانی، جسم بیشتر از روان رشد می‌کند لذا جسم بر روان تسلط داشته و به همین علت صاحب نظران سن بلوغ و دوران نوجوانی را دوران بحران می‌دانند. نوجوان در این دوره شدیدا دچار نگرانی و اضطراب می‌شود، به طوری که نمی‌تواند جنبه‌های مختلف شخصیت خود را به‌گونه‌ای صحیح هماهنگ و قابل قبول سامان دهد.

فرد در دوران نوجوانی در مورد بسیاری از مسائل پیرامون خود دچار شک و تردید می‌شود و گاهی اوقات برای رسیدن به اهداف و خواسته‌های خود با دیگران و حتی والدین خود مخالفت می‌کند. در واقع فرد در این دوران می‌خواهد از دوران وابستگی کودکانه به سمت استقلال حرکت کند و در محیط خانواده و مدرسه استقلال بیشتری داشته باشد وخودش برای خودش تصمیم بگیرد.

این خواسته در نوجوان و نپذیرفتن این واقعیت توسط والدین منجر به ایجاد تنش و دوگانگی می‌شود به همین دلیل این دوران یکی از پر تنش ترین دوره‌های زندگی هر فرد محسوب می‌شود.

محیط و فضای خانواده و نحوه ارتباط والدین با نوجوان در این دوره در تکامل و شکل گیری شخصیت نوجوان نقش مهمی دارد.

 امروزه برای ما نوجوانانی که با فشارهای روزمرۀ زندگی از قبیل نصیحت خانواده، روابط با دوستان، قبولی در دانشگاه یا امتحان‌ها که باعث اضطراب و افسردگی می‌شوند، سروکار داریم، یادگیری مهارت‌هایی که باعث کاهش این فشارها شود، اهمیت بسزایی دارد. دورۀ نوجوانی با استرس و فشار همراه است و مقوله‌ای به‌شدت حساس و مهم است. اگر نوجوان باشید، احتمالاً استرس را تجربه کرده‌اید. گاهی نیاز دارید در این دنیای پرمشغله با تحولات سریع، در مکانی امن و ساکت به خودتان بپردازید. «یک مکان آرام برای نوجوانان» می‌تواند آن مکان باشد تا شما را از استرس و فشارهای روزمرۀ زندگی رها سازد. شما با انتخاب این کتاب به‌زودی از مشکل‌های ناشی از استرس و احساسات ناخوشایند رهایی پیدا می‌کنید!! امیدواریم باپشتکار، بدون قضاوت و با مهربانی و کنجکاوی تمرین‌های این کتاب را که ساده، مداد_کاغذی و مبتنی بر ذهن‌آگاهی است در هشت هفته انجام دهید و مهارت‌های موردنیاز را کسب کنید تا بتوانید به‌جای پرداختن به گذشته و آینده، به اتفاقاتی که در لحظه رخ می‌دهد، توجه کنید و با رهایی از استرس و احساسات دشوار، با آرامش از لحظه حال لذت ببرید..

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.