چهارشنبه ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۷:۴۹

در آستانه ارتحال معمار کبیر انقلاب صورت گرفت

تجدید میثاق جامعه دانشگاهی با آرمان‌های امام (ره)/ قرائت بیانیه میثاق دانشگاهیان با امام راحل توسط نماینده وزارت بهداشت

تجدید میثاق دانشگاهیان با آرمان‌های امام خمینی و مقام معظم رهبری

در آستانه سالگرد ارتحال بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی جمعی از مسؤولان وزارت بهداشت، وزارت علوم و دانشگاهیان با حضور در مرقد امام خمینی (ره) با آرمان‌های انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری(مدظله العالی) تجدید میثاق کردند.

 به گزارش مفدا، دانشجویان، اساتید، کارکنان و مسؤولان آموزش عالی کشور، صبح روز سه‌شنبه یازدهم خردادماه جاری، با حضور گسترده خود در مرقد مطهر امام خمینی (ره) بر همبستگی و پیوند خود با آرمان‌های انقلاب اسلامی تأکیدی دوباره کردند.

مراسم رسمی تجدید میثاق دانشگاهیان با آرمان‌های انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی(ره) و بیعت با مقام معظم رهبری(مدظله العالی) با سرود جمهوری اسلامی آغاز شد. پس از آن سرود انقلابی «خمینی ای امام» در صحن مرقد طنین انداز شد و دانشگاهیان با اهدای دسته گل و قرائت زیارت‌نامه امام خمینی (ره) و فاتحه به مقام پیرجماران ادای احترام کردند.

قرائت بیانیه میثاق دانشگاهیان با آرمان‌های امام راحل توسط مشاور معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت

دکتر سیدعابدین حسینی‌آهنگری مشاور معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در ابتدای این مراسم بیانیه میثاق دانشگاهیان با آرمان‌های امام راحل را قرائت کرد.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

وَقَالُوا الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی هَدَانَا لِهَذَا وَمَا کُنَّا لِنَهْتَدِیَ لَوْلَا أَنْ هَدَانَا اللَّهُ لَقَدْ جَاءَتْ رُسُلُ رَبِّنَا بِالْحَقِّ وَنُودُوا أَنْ تِلْکُمُ الْجَنَّةُ أُورِثْتُمُوهَا بِمَا کُنْتُمْ تَعْمَلُونَ (اعراف/۴۳)

و گویند: ستایش خدای را که ما را بر این مقام راهنمایی کرد، که اگر هدایت و لطف الهی نبود ما خود به این مقام راه نمی‌یافتیم، همانا رسولان خدایمان به حق آمدند (و ما را بر این مقام رهبری کردند). و اهل بهشت را ندا کنند که این است بهشتی که از اعمال صالح شما را به ارث داده‌اند.

سپاس و حمد، خدای بی‌همتا را که بر ما منّت نهاد و نعمت انقلاب اسلامی و رهبری کبیر آن را بر ما ارزانی داشت تا تحت زعامت آن عارف نستوه ظلم وستم جهانخواران و نوکران داخلی آنان را پایان ببخشیم و پرچم با شکوه حاکمیت « الله » را بر بلندای نهضت های مردمی جهان به اهتزار در آوریم .

آنچه مسیر حرکت ملت ایران را دگرگون نمود و زمینه سازی ایجاد نهضت عظیم مردمی و مبتنی بر ارزش های الهی را فراهم آورد و حرکت های آزادی خواهانه جهان را در برابر آن در مقام ستایش قرار داد  رهبری ابر مردی بودکه در همه ابعاد و جهات خیزش و حرکت ملت ایران را تعالی بخشید. امام خمینی (ره) به عنوان فقیهی برجسته، عارفی واصل، فیلسوف و سیاستمدار  در مقام رهبر دینی و الهی نه تنها قلوب ملت ایران و اراده های آنان را مسخر مسیر نهضت اسلامی ساخت بلکه بسیاری از اندیشمندان و متفکران جهان معاصر را متحیر و در برابر درک عظمت و شکوه آن زبون و ناتوان ساخته است.  .

جهان معاصر شاهد آن است که امروز با گذشت سه دهه و در آستانه سی وسومین سالگرد رحلت امام عظیم الشان انقلاب اسلامی ایران و آن پیر سفر کرده انقلاب اسلامی و گفتمان حاکم برآن سرنوشت بسیاری از ملت ها را در جهت سعادت و در دست گیری سرنوشت خویش و تعبیر آیه «نَّ اللَّهَ لا یُغَیِّرُ ما بِقَومٍ حَتّی یُغَیِّروا ما بِأَنفُسِهِم»دگرگون ساخته است و روحیه عزت و خود باوری را در کالبد این ملت ها دمیده است و امروز بسیاری از انان مشعوف از سرنوشت خویش و در طی مسیر استقلال، آزادی و بازیابی ارزش‌های الهی قرار داده است . 

امام خمینی با طرح اسلام ناب محمدی(ص)،همانا،  تفکر اسلام آمریکایی و وجوه تفریطی سکولار و افراطی اسلام داعشی راه را بر سلطه و ستم جهانخواران بر ملت های مستضعف جهان سَد کرد و با ارائه الگوی بی‌بدیل مردم‌سالاری باطل السحر زیاده خواهی‌ها و چنگ‌اندازی دشمنان اسلام و مسلمانان جهان را فراهم آورد و انشاالله با ظهور حضرت حجت و برقراری حکومت مهدوی در سراسر گیتی سرنوشت همه ظالمان محکوم به فنا خواهد بود. لذا عهد می‌بندیم که در این مسیر مبارک تمام قوای خود را برای پی‌ریزی زمینه‌های علمی و نرم افزاری تمدن نوین اسلامی به کار گیریم و از هدایت و راهنمایی رهبر فرزانه انقلاب که پرچمدار حکمت، آزاد اندیشی و مجاهدت در مسیر نیل به مقاصد عالی انقلاب و بنای تمدن نوین اسلامی است تبعیت محض داشته باشیم.

در جهان امروز جنگ واقعی، جنگ اراده‌هاست و هر کس بتواند در دستگاه محاسباتی طرف مقابل خللی وارد آورد و اراده طرف مقابل را سست کند، پیروز است .دشمنان با استفاده از همه ظرفیت‌ها به ویژه ظرفیت‌های رسانه‌ای و مجازی تلاش می‌کنند، در آستانه مهیا شدن مردم برای خلق حماسه‌ای دیگر در مشارکت حداکثری در انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا، روح ناامیدی و یأس را در جامعه تزریق نمایند و با ایجاد شائبه در فضای انتخابات زمینه بهره‌وری دشمنان ایران اسلامی را فراهم آوردند.  اما ملت ایران در طول چهاردهه از پیروزی انقلاب اسلامی همه نقشه‌های دشمنان این مرز وبوم را بی‌اثر ساخته است و در حماسه ۲۸ خرداد بار دیگر اثبات خواهد کرد که بر آن عهدی که بسته ست باقی است. 

امروزه کشور در همه عرصه‌ها آرایش جهاد و تلاش و کوشش مجّدانه را برگزیده است و این انگیزه و روحیه از شروع پیروزی انقلاب اسلامی با راهبری امام (ره) چه در عرصه دفاع مقدس و رشادت های شهدای والا مقام هشت سال جنگ تحمیلی، چه در دفاع از حرم اهل بیت پیامبر عظیم‌الشان اسلام و غیرت زینبی شهید سردار قاسم سلیمانی و یاران والا مقامش و چه امروز در میانه گسترش و فراگیری ویروس منحوس کرونا و به خطر افتادن جان و سلامتی آحاد مردم و تلاش مجاهدانه و بی‌وقفه مدافعان سلامت کشور متبلور گردیده است. امروز کادر درمان کشور در حال دفاع از مردم و  مبارزه با ویروسی است که ملت ایران را به مشقت انداخته است و استمرار طولانی آن جان بسیاری از هموطنانمان را گرفته است و تنها روحیه و انگیزه و تلاش خستگی ناپذیرمدافعان سلامت کشور و ایثار آنان تاکنون توانسته است این ویروس را زمین گیرکند.بسیاری از این عزیزان درد و رنج ناشی از ابتلاء به بیماری را به جان خریدند و عده‌ای دیگر جان خود را در التیام بخشی بیماران از دست دادند که نام این عزیزان به عنوان شهدای سلامت بر تاریک این مرز وبوم نقش بسته است.  با درود به روح شهدای گرانقدر سرزمین از دفاع مقدس تا دفاع از حریم سلامت امروز بر این باورهستیم که ایران اسلامی با رهبری داهیانه خلف صالح آن امام  راحل به مسیر پرافتخار خود ادامه خواهد داد و لذا در این لحظه و در جوار این مرقد مطهر و در محضر آن روح مطهر ضمن میثاق با آرمان‌های امام عظیم‌الشان انقلاب اسلامی، تجدید بیعت خود را نسبت به جانشین شایسته و استوار ایشان حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای، اعلام می‌داریم.

دانشگاهیان بر این باورند که انقلاب اسلامی نوید بخش صبح دولت حضرت ولی عصر (عج) است و  در این زمانه پرچالش تدبیر و راهبری آن رهبر فرزانه تنها راهکار عبور از گردنه‌های حساس این دوران است  و برای تحقق  تمدن نوین اسلامی در محیط علمی دانشگاه از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم کرد.

معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها: امام راحل سرمنشاء تحولات زیادی بودند

همچنین در ادامه این مراسم، حجت‌الاسلام علی تقوی معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در جمع حاضران گفت: در آستانه سالگرد ارتحال ملکوتی امام راحل هستیم، امامی که سرمنشاء تحولات زیادی بودند. ما به نمایندگی از جامعه علمی و مراکز آموزش عالی کشور، امروز در مرقد ملکوتی امام راحل جمع شده‌ایم تا با آرمان‌های بلند خمینی کبیر و همچنین ولی امر مسلمین جهان امام خامنه‌ای تجدید میثاق کنیم.

حجت‌الاسلام تقوی خاطرنشان کرد: وقتی اندیشه‌های امام راحل را مرور می‌کنیم، می‌توانیم دریابیم که نام امام خمینی(ره) منشاء و سرآغاز تمدن و تحولات عظیمی بود. در زمان طاغوت شاید یکی از اختلاف نظرهایی که امام با برخی از بزرگان داشتند، این بود که برخی معتقد بودند که نظام طاغوت را می‌توان با یک نگرش اصلاحی همراه کرد اما مبنای امام راحل این چنین نبود چرا که ماهیت رژیم ستمشاهی طاغوت، ماهیت ولایت شیطان و ولایت کفر بود و امام معتقد بودند که رژیم استبدادی طاغوت، در مسیر حق و حقیقت گام بر نمی‌دارد و به این دلیل، امام خمینی(ره) نگرش اصلاحی به این نظام را قبول نداشتند و نگاه امام به تأسیس یک تمدن بزرگ اسلامی و جهانی بود.

معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با تاکید بر اینکه در نگاه تمدنی امام (ره)، چند کلید واژه مهم وجود داشت، خاطرنشان کرد: یکی از موضوعاتی که امام راحل بسیار به آن تأکید داشت این بود که حکومت اسلامی برای مردم است و مردم ولی نعمتان این حکومت هستند و به همین دلیل، تأسیس نظام مردمسالاری دینی که همان بومی شده و اسلامی شده دموکراسیسم در دنیای غرب است، ترویج یافت اما با نقش ویژه برای مردم و نقش ویژه برای اسلام و دین.

حجت الاسلام تقوی افزود: کلیدواژه‌ دیگری که امام راحل نسبت به آن تاکید فراوانی داشت، « استقلال» بود. امام خمینی(ره) از تشکیل یک جامعه دنبال روی تمدن غرب به شدت پرهیز می‌کرد و آن را انحراف از مسیر انقلاب اسلامی می‌دانست و همواره یک جامعه مستقل، مدنظر ایشان بود.

این مقام مسؤول با اشاره به اینکه « دانشگاه» از دیگر کلید واژه‌های مورد تأکید بنیانگذار جمهوری اسلامی بود، افزود: امام خمینی(ره) بر دانشگاه و تربیت قشر دانشجو تاکید فراوانی داشت و در نگاه تمدنی امام، نقش دانشگاه، یک نقش ویژه و خاص بود. البته دانشگاه با چند شرط و یکی از شرط‌ها این بود که در دانشگاه، استقلال وجود داشته باشد و دانشگاه دنبال روی تمدن غرب نباشد و وابستگی خود را به دیگران قطع کرده و خود مبدا حرکت باشد و مستقل از تمدن غرب ، گام بردارد.

تقوی ادامه داد: موضوع دیگری که امام در مسیر تحول در دانشگاه، نسبت به آن تأکید فراوانی داشت، این بود که در کنار دانشگاه، علم و ایمان هم وجود داشته باشد. از نگاه امام (ره) ، دانشگاه می‌تواند مبدأ همه تحولات باشد و امیدوارم با تلاشی که مسؤولان امر دارند و با اهتمامی که مقام مظم رهبری نسبت به دانشگاه دارند، دانشگاه همواره مبدا تحول باشد.

در حاشیه این مراسم، دکتر غلامرضا غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، در گفت وگو با مفدا اظهار کرد: نقش دانشـگاه‌ها و مراکز آموزشـی و پژوهشی در تبیین و ترویج افکار و اندیشه‌های امام راحل نقشـی عمیق، ماندگار و اثرگذار است. اگر چه انجام این وظیفه برای همه ایام سال یک وظیفه مستمر و دائمی است، اما ایام سالگرد آن عزیز سفرکرده فرصت مغتنمی است که این مهم با جدیت بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: در شرایط موجود باید  تلاش شود با استفاده حـداکثری از امکانات فضای مجازی و رسانه‌ای در تحقق این هـدف والا به نحو شایسـته‌ای استفاده شود. چرا که در طلیعه گام دوم انقلاب اسلامی، بدون شک تبیین افکار و اندیشه‌های آن انسان وارسته با استفاده از آثار گرانبار ایشان و نیز تشویق و ترغیب استادان و دانشجویان برای انجام پژوهش‌ها، نشـست‌ها و همایش‌های مجازی می‌توانـد از جمله این برنامه‌ها باشد.

غفاری تصریح کرد: رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی، فرصتی است که دوباره نسبت به آرمانهای امام خمینی(ره) اهتمام خاصی بورزیم. باید همواره در فضاها و محیط‌های دانشگاهی، اندیشه‌ها و تفکرات امام خمینی (ره) ساری و جاری باشد و دانشگاه بهترین بستر برای انتقال این تفکرات و اندیشه‌هاست.

وی با اشاره به قرائت بیانیه میثاق دانشگاهیان با آرمان‌های امام راحل توسط مشاور معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، خاطرنشان کرد: در این بیانیه، تاکید بر آرمان‌ها و آموزه‌های حضرت امام(ره) از اهمیتخاصی برخوردار است. به هرحال نقش و سهم دانشگاهیان در تحقق این آرمانها، بسیار تاثیرگذار خواهد بود و دانشگاه‌ها طبیعتا می‌توانند نقش آفرینی بی‌بدیلی در این مسیر داشته باشند.

غفاری با اشاره به اینکه دانشگاه‌ها باید همواره در مسیر تولید دانش و مهارت، از هیچ تلاشی دریغ نکنند، اظهار کرد: استقلال، توسعه و بالندگی کشور در گروی آن است که بتوانیم در راستای تحول و توسعه کشور، متکی بر توان داخلی باشیم و با استفاده از همه ظرفیت‌ها و توانایی‌هایی که درنهادهای علمی در کشور وجود دارد، می‌توان به این مهم دست یافت. قطعا باهم‌افزایی و اهتمامی که در نهادهای علمی کشور و همچنین دانشگاه‌ها وجود دارد، شاهد دستاوردهای بهتر و بیشتری در راستای تحقق آرمان‌های انقلاب اسلامی خواهیم بود.

در مراسم تجدید میثاق با آرمان‌های حضرت امام، امروز دکتر سیدعابدین حسینی آهنگری مشاور معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، دکتر حسن زائری‌لطف مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت، مهندس رحمان خدابنده لو مدیر کل دانشجویی، دکتر غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، حجت‌الاسلام علی تقوی معاون سیاسی فرهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و  جمعی از مدیران حوزه‌های فرهنگی و آموزشی و پژوهشی جهاد دانشگاهی به همراه رؤسا و معاونان برخی دانشگاه‌های زیر مجموعه وزارتخانه‌های بهداشت و علوم و دانشگاه آزاد اسلامی به همراه جمعی از دانشگاهیان در مرقد مطهر امام خمینی (ره) حضور داشتند؛ حاضران ضمن نثار گل به مرقد امام با آرمان‌های معمار انقلاب اسلامی تجدید میثاق کردند.انتهای پیام

کدخبرنگار:۱۰۱۲۰

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.