جمعه ۱۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۹

مدیر مرکز آزمون دانشگاه علوم پزشکی کرمان در مصاحبه با مفدا مطرح کرد:

در صورت راستی آزمایی مشکلات اینترنتی و اختلال در امتحانات آنلاین، آزمون مجدد گرفته می‌شود

شجاعی پور

مدیر مرکز آزمون دانشگاه علوم پزشکی کرمان، در مصاحبه با مفدا درباره برخی سوالات و اعتراضات دانشجویان درخصوص آئین نامه اجرایی آزمون‌های آنلاین، توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش مفدا کرمان، صحبت هایی در خصوص  امتحانات مجازی از سوی دانشجویان مطرح است و برخی اعتراضات آنان درباره قوانین آزمون‌های مجازی ادامه دارد.

اعتراضات ابتدا از فعال شدن آیکون نظارت تصویری آغاز شد.

در حال حاضر نیز در بازه امتحانات ترم جاری هستیم و همچنان دانشجویان درباره برخی موارد از جمله زمان توقف روی هر سوال  اعتراضاتی دارند.

تعدادی از دانشجویان نیز در خصوص اختلالات اینترنتی حین آزمون که در عملکرد آن ها تاثیر منفی می‌گذارد.

در این رابطه، رضا شجاعی‌پور، مدیر مرکز آزمون و مدیر مرکز سنجش منطقه هشت آمایشی در گفتگو با خبرنگار مفدا کرمان درباره رفع این مشکلات توضیحاتی ارائه داد.

وی درباره آئین نامه جدید وزارت بهداشت و بحث توقف بر روی هر سوال و چگونگی تعیین زمان کلی آزمون گفت : سال گذشته با ابتکار عمل و همفکری مدیران آموزشی دانشگاه، برای آزمون‌های آنلاین آیین نامه‌ای طراحی شد و در خصوص تعیین زمان آزمون مقرر گردید زمان کلی آزمون حداقل با تعداد سوالات آزمون ضرب‌در زمان ۴۰ ثانیه برابر باشد.

بدیهی است زمان کلی آزمون می‌توانست از این عدد بیشتر هم باشد.

زمان توقف بر روی هر سوال نیز بدین صورت تعیین می‌شد که زمان کلی آزمون تقسیم بر تعداد سوالات آزمون شده؛ دو برابر حاصل این تقسیم به عنوان زمان توقف بر روی هر سوال در نظر گرفته می‌شد.

وی افزود : حدود چند هفته پیش،  دکتر حقدوست، معاون آموزشی وزارت بهداشت با ارسال نامه ای به دانشگاه‌ها جزئیاتی در خصوص تعیین زمان کلی آزمون و زمان توقف بر روی هر سوال را درقالب یک آئین نامه بیان کرد.

روزهای ابتدایی آزمون‌های امسال نیز با این آئین نامه وزارت بهداشت سپری شد.

اما ابهاماتی که درباره برخی بند های این آئین نامه برای دانشجویان و مسئولان آموزشی دانشگا ها به وجود آمد،  باعث ابلاغ نامه دیگری از سوی دکتر سلام زاده، رئیس مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت،  برای شفاف سازی درباره نامه اول شد.

در این نامه به طور شفاف قید شده است که زمان کلی آزمون معادل است با تعداد سوالات ضرب‌در حداکثر ۵۰ ثانیه. در واقع زمان ۵۰ ثانیه، سقف زمان اختصاص یافته برای هر سوال است. البته معمولا زمان اختصاص یافته برای هر سوال کمتر از ۴۰ ثانیه تعیین نمی‌شود.

مدیر مرکز آزمون ادامه داد : این قانون به نفع دانشجویان است؛ چرا که در حال حاضر اکثر اساتید همان زمان ۵۰ ثانیه را برای هر سوال درنظر می‌گیرند، در حالی که پیش از این، اکثرا زمان ۴۰ ثانیه را به عنوان زمان اختصاص یافته برای هر سوال تعیین می‌کردند.

 شجاعی بیان کرد : همچنین در نامه دکتر سلام‌زاده قید شده است که حداکثر ۵۰ ثانیه مازاد بر زمان اختصاص یافته به هر سوال می‌تواند به عنوان زمان توقف روی هر سوال درنظر گرفته شود؛ یعنی  حداکثر ۱۰۰ ثانیه زماتن توقف بر روی هر سوال. البته در آئین نامه قبلی نیز اساتید مجاز بودند زمان توقف روی هر سوال را ۸۰ ثانیه درنظر بگیرند.  

تعیین ۸۰ تا ۱۰۰ ثانیه نیز بسته به نوع آزمون، میزان دشواری سوالات آزمون، قالب سوالات و معیارهای دیگر تعیین می‌شود

وی در پاسخ به ادعای برخی دانشجویان نسبت به عدم آگاهی اساتید درخصوص محدودیت‌های تعیین شده برای زمان آزمون نیز عنوان کرد : اطلاع رسانی به اساتید درباره قانون‌های آئین نامه آزمون‌های آنلاین وزارت بهداشت، برعهده مدیران آموزشی دانشگاه است؛ البته علیرغم این موضوع سه تن از کارشناسان مرکز آزمون از حدود یک هفته قبل از آزمون با همکاری مسئولان آموزشی دانشگاه و دانشکده‌ها،  ساختار زمانی ذکرشده در آئین نامه را برای اساتید تشریح و ابهامات انان را برطرف می‌کنند تا مشکلی در این زمینه پیش نیاید.

شجاعی‌پور در رابطه با راهکار اندیشیده شده در خصوص اختلالات اینترنتی نیز تصریح کرد : به در حال حاضر با قطعی برق و خاموشی ‌هایی از طرف شرکت‌های موبوط به تامین برق مواجه هستیم که ممکن است در ارتباط دانشجو با سامانه مرکز آزمون تاثیر گذار باشد.

به طور کلی اختلال اینترنتی برای هر فردی ممکن است رخ دهد.

در آئین نامه وزارت بهداشت ذکر شده چنانچه دانشجو در خصوص قطعی برق ادعایی نمود و پس از انجام راستی آزمایی ازسوی مراجع ذی‌صلاح،  این موضوع به اثبات رسید، در آن صورت از دانشجو آزمون مجددی گرفته می‌شود و این آزمون مجدد یا به صورت حضوری (حتی اگر دانشجو در یک شهرستان با فاصله نسبتا دور از محل انجام آزمون حضوری سکونت داشته باشد) یا به صورت مجازی برگزار می شود.

بدیهی است که ممکن است سطح دشواری سوالات آزمون مجدد، بالاتر از آزمون اول باشد.

 مرجع بررسی این راستی آزمایی نیز شورای آموزشی دانشکده است.

خبرنگار : علی حسین نخعی

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.