شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۷

مدیر پروژه و توسعه‌ اپلیکیشن رضوان مطرح کرد؛

خدمت مجازی به زائران حرم مطهر رضوی در اپلیکیشن رضوان

اپلیکیشن رضوان

مدیر پروژه و توسعه‌ اپلیکیشن رضوان گفت: رفع جامع نیازهای زائران، مهمترین مزیت طراحی و اجرای اپ رضوان است.

به گزارش مفدا سبزوار، حمید غیورکاظمی در خصوص اپلیکیشن رضوان اظهار کرد: هدف اولیه تشکیل این اپلیکیشن، ارائه خدمات به زائران حرم مطهر امام رضا(ع) بود.

وی ادامه داد: با توجه به کمبود اپلیکیشن‌هایی که در حوزه فرهنگی اعتقادی کار می‌کنند که خود می‌تواند خلاء محتوایی در حوزه فرهنگی ما محسوب شود، یکی از اهداف شکل‌گیری اپلیکیشن رضوان رفع خلاء محتوایی در حوزه فرهنگی بود، اما هدف اولیه طراحی اپلیکیشن رضوان ارائه خدمات به زائران حرم مطهر است.

مدیر پروژه و توسعه اپلیکیشن رضوان در خصوص تعداد و افرادی که در حال استفاده از این اپلیکیشن هستند، خاطرنشان کرد: در وهله اول زائران حرم امام رضا(ع) از این اپ استفاده می‌کنند، از آنجایی که نشر محتوای مذهبی در دستور کار ما قرار دارد، بنا داریم در آینده نسخه چند زبانه‌ای از این اپلیکیشن ارائه کنیم تا در جامعه اسلامی سراسر دنیا مورد استفاده تمام افرادی که قصد دارند از یک محتوای دینی بهره ببرند، قرار گیرد.

غیورکاظمی در مورد خدمات این اپلیکیشن تشریح کرد: از خدماتی که این اپلیکیشن ارائه می‌دهد می‌توان به ثبت غذای مهمانسرای حضرت اشاره کرد که زائران عزیز می‌توانند به راحتی در خواست خود را ثبت و حتی در قرعه‌کشی روزانه مهمانسرا نیز شرکت کنند. زائرانی که برای اولین بار این کار را انجام می‌دهند در اولویت قرار گرفته و می‌توانند از مهمانسرای حضرت رضا(ع) نیز استفاده کنند.

مسیریابی کردن پارکینگ‌های عمومی شهر مشهد

وی اضافه کرد: استفاده از پارکینگ حرم مطهر و مسیریابی کردن پارکینگ‌های عمومی شهر مشهد نیز می‌تواند دومین کارکرد این اپلیکیشن قلمداد شود.

کاربر با ورود به هر یک از صحن‌ها، می‌تواند لوکیشن آن را فعال و در هرجایی از حرم از وجود سرویس بهداشتی، یک رواق، مراسمی که در حال اجراست و ... اطلاع پیدا کندمدیر پروژه و توسعه اپلیکیشن رضوان بیان کرد: در این اپلیکیشن نقشه حرم مطهر قرار داده شده که کاربر با ورود به هر یک از صحن‌ها، می‌تواند لوکیشن آن را فعال و در هرجایی از حرم از وجود سرویس بهداشتی، یک رواق، مراسمی که در حال اجراست و ... اطلاع پیدا کند و کاربر با استفاده از این اپ به نقطه مورد نظر هدایت خواهد شد.

غیورکاظمی افزود: این اپلیکیشن می‌تواند یک راهنمای اطلاعاتی و حرم شناسی برای زائر باشد که حتی ساختار سنتی معماری حرم از جمله ایوان‌های طلا و سقاخانه به طور کامل در آن قابلیت رهگیری دارد.

وی تصریح کرد: برنامه‌ها و مراسم حرم مطهر رضوی اعم از نماز جماعت، سخنرانی و حتی دعاها از جمله دعای کمیل و توسل در این اپ به صورت برنامه‌های در حال اجرا و برنامه‌های آتی برای استفاده کاربر قرار داده شده است؛ در همین راستا هر فردی می‌تواند برنامه‌های مختلف یک هفته‌ حرم مطهر را پیگیری کند.

امکان پرداخت خیرات و نذورات در اپلیکیشن رضوان

مدیر پروژه وتوسعه اپلیکیشن رضوان اظهار کرد: پرداخت خیرات و نظورات زائران از کاربردهای دیگر این اپلیکیشن بوده که کاربران می‌توانند نیات و هدایای خود را به حساب آستان قدس رضوی منتقل کنند که البته با توجه به نوع نیت آن‌ها دسته‌بندی انواع نیت‌ها در اپ رضوان قرار داده شده که به ‌عنوان مثال می‌توان به نظر عام، نظر بچه‌های یتیم و انواع دیگر اشاره کرد.

غیورکاظمی ادامه داد: از کارکردهای دیگر این اپلیکیشن می‌توان به عکس‌ها و کلیپ‌های حرم مطهر اشاره کرد که محتوای دینی مذهبی دارند، از تمام مراسم‌هایی که در حرم اجرا می‌شود کلیپی چند دقیقه‌ای تهیه شده و قابل استفاده برای کاربر خواهد بود، همچنین عکس‌های حرم مطهر با محتوا و موضوعات مختلف که می‌تواند برای تولید یک محتوای مذهبی کاربردی باشد در این اپلیکیشن قرار گرفته است.

وی خاطر نشان کرد: دسته‌بندی و اشاره به موضوعات مختلف از جمله سبک زندگی، خانواده و حوزه موضوعات قرآنی چه به صورت ویدئو و چه مکتوب، از دیگر کارکردهای این اپ است.

مدیر پروژه و توسعه اپلیکیشن رضوان گفت: بحث روی آیات و احادیث قرآن کریم  نیز از مزایای دیگر این اپ است. جستجوی دعاهای مختلف، متن کامل قرآن کریم و همچنین زیارت امام رضا(ع) در اپ رضوان به ‌طور کامل قرار داده شده است.

غیورکاظمی تصریح کرد: پاسخ به سوالات شرعی و اعتقادی برای زائران نیز در اپ قرار داده شده است که پاسخگویان و اساتید مربوط به مسائل دینی به صورت ۲۴ ساعته پاسخگوی سوالات دینی کاربران این اپ از سراسر دنیا هستند.

پخش زنده حرم مطهر رضوی در اپلیکیشن رضوان

وی اضافه کرد: مورد دیگری که در حال حاضر در اپ رضوان فعال است پخش زنده حرم مطهر امام رضا(ع) است. کاربران می‌توانند با انتخاب دوربین‌های صحن‌ها، ضریح و گنبد مطهر که شامل ۸ دوربین می‌شود به طور زنده به تماشای حرم بنشینند.

کاربران می‌توانند با انتخاب دوربین‌های صحن‌ها، ضریح و گنبد مطهر که شامل ۸ دوربین می‌شود به طور زنده به تماشای حرم بنشینند.مدیر پروژه و توسعه اپلیکیشن رضوان در خصوص زمان شروع این پروژه تشریح کرد: در سال ۹۶ این کار شروع شد و رونمایی و انتشار اولیه آن در سال ۹۷ صورت گرفت و به‌ مرور امکانات ذکرشده در اپ به‌ آن اضافه شد.

غیورکاظمی ادامه داد: نسخه‌های قدیمی که در سال‌های ۹۷ و ۹۸ عرضه شدند اکثر ابزارها و امکانات حال حاضر اپ را نداشتند و موارد ذکر شده تنها مربوط به نسخه‌ جدید این اپلیکیشن است.

وی خاطر نشان کرد: قبل از شروع و به کارگیری اپ رضوان، اپ دیگری به نام «رضوی کلیپ» وجود داشت که تنها قابلیت دسترسی به دوربین‌ها در آن موجود بود و البته بعضی از مجموعه‌های آستان قدس اپلیکیشن‌های موبایلی داشتند که به عنوان مثال می‌توان به کتابخانه مرکزی آستان قدس اشاره کرد که در یک اپ جداگانه دسترسی به بعضی صفحات کتاب‌های خود را درآن قرار داده بود اما در مجموع اپی به جامعیت رضوان و خدمات آن وجود نداشت.

مدیر پروژه وتوسعه اپلیکیشن رضوان در خصوص رونمایی این اپلیکیشن تشریح کرد: در سال ۹۷ این کار رونمایی شد و بسیار محدود بود، اما این اپ در طی زمان به سمت محتوای فرهنگی- دینی و رفع جامع نیازهای زائر حرم مطهر امام‌رضا(ع) حرکت کرد که در ابتداء سال ۹۹ امکانات جدید به آن اضافه شد./ایسنا

کد خبرنگار: ۳۶۰۶۰۱

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.