سه‌شنبه ۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۲

عضو هیأت علمی گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان کرد;

مصرف ریتالین برای مقابله با اضطراب شب امتحان توجیه علمی ندارد

مصرف ریتالین برای مقابله با اضطراب شب امتحان توجیه علمی ندارد

دکتر فاطمه محرری عضو هیأت علمی گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: از جمله عوارض مصرف خودسرانه ریتالین می‌توان به بی‌خوابی، سردرد، حالت تهوع، درد شکم، افزایش ضربان قلب، افزایش فشارخون، بی‌اشتهایی و تأثیر منفی در رشد اشاره کرد.

گزارش مفدا، اضطراب یکی از شایع‌ترین حالات روحی است که همه انسانها در طول زندگی خود به درجات مختلف تجربه می کنند. اضطراب امتحان با نزدیک شدن زمان امتحانات در فرد نمایان میشود و با کاهش تمرکز و توجه ، علائم جسمانی مانند لرزش، بدخوابی، تپش قلب و افت تحصیلی همراه است.

دکتر فاطمه محرری معاون دانشجویی فرهنگی و عضو هیأت علمی گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در توضیح اضطراب ناشی از امتحان بیان کرد: وقتی دانش آموز یا دانشجو درباره توانمندی ذهنی و کارایی خود در موفقیت امتحان دچار نگرانی شود، این احساس باعث کاهش افت عملکرد او می گردد.

وی افزود: ترس از امتحان در بین همه دانش‌آموزان و دانشجویان شایع است و عمدتا این ترس در مورد نتیجه امتحان است که آیا قبول یا مردود شده یا مورد تشویق یا تنبیه قرار می گیرد.هرچه امتحان از مراتب بالاتر و مهم تری برخوردار باشد در واقع نتیجه آن سرنوشت سازتر باشد اضطراب و ترس از آن بیشتر است،

دکتر محرری در خصوص علل اضطراب ناشی از امتحان گفت: افراد در مورد مسائل مختلف مانند؛ فراموش کردن مطالب خوانده شده، سخت بودن و عدم تسلط بر سوالات، انتظارات غیر واقع بینانه والدین، از دست دادن فرصت و مورد قضاوت قرار گرفتن در صورت کسب نمره پایین دچار اضطراب می شوند.دکتر محرری در خصوص علل اضطراب ناشی از امتحان گفت: افراد در مورد مسائل مختلف مانند؛ فراموش کردن مطالب خوانده شده، سخت بودن و عدم تسلط بر سوالات، انتظارات غیر واقع بینانه والدین، از دست دادن فرصت و مورد قضاوت قرار گرفتن در صورت کسب نمره پایین دچار اضطراب می شوند.

وی همچنین افزود: البته اضطراب در حد طبیعی لازم است و کمک می‌کند که فرد تمامی قوا و نیروهای ذهنی و جسم خود را به کارگیرد تا از موقعیت چالشی بگذرد ولی اگر از حد بگذرد مشکل ساز شده و فرد با وجود داشتن اطلاعات کافی نمی تواند نمره مناسب را کسب کند..

 دکتر محرری برای کاهش اضطراب امتحان توصیه کرد: که خانواده محیطی آرام و به دور از تشنج برای مطالعه فرزندان مهیا کنند،  دانش آموزان مطالعه کافی در طول سال تحصیلی داشته باشند و خواندن همه مطالب را به شب امتحان واگذار نکنند،  خواب و استراحت کافی نیز کمک می‌کند که فرد از لحاظ جسمی و روحی برای امتحان آماده شود. برنامه ریزی صحیح برای مطالعه درسی و استفاده از روشهای صحیح مطالعه، مرور مطالب درسی ،یادداشت برداری از مطالب خوانده شده و مطالعه و استفاده از نمونه سوالات امتحان از دوره قبل ، شرکت مرتب در جلسات کلاس درسی مخصوص جلسات برای جمع بندی و مرور ، کاهش و کنترل برنامه های متفرقه مانند مراسم مهمانی ، دورهمی خانوادگی و غیره ، عدم مصرف خودسرانه بعضی از داروها که به عنوان داروهای افزایش توجه و تمرکز توصیه می‌شوند از سایر عوامل موثر بر کاهش اضطراب می باشند.

عضو هیات علمی گروه روانپزشکی همچنین اظهار کرد: البته یکی از علل مهم اضطراب شب امتحان، سخت گیری بیش از اندازه والدین و عدم حمایت و تشویق فرزندان و نابسامانی های خانوادگی در روز های امتحان و ایجاد رقابت های غیر منطقی بین فرزندان و تهدیدهای والدین است که باید این روش تربیتی در والدین اصلاح شود.

همچنین عوامل مرتبط با مدرسه و اولیای مدرسه مانند انتظارات بالای معلمین، محیط نامناسب امتحان، مقررات خشک و سخت جلسات امتحان، نوع سوالات و پرسش های امتحانی و ایجاد رقابت ناسالم بیش از حد دانش‌آموزان و توجیه نکردن دانش آموزان درباره نحوه امتحان گرفتن که باید در مدارس مورد توجه قرار گرفته و اصلاح شود .

معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ادامه در خصوص مصرف ریتالین براهش کاهش اضطراب امتحان اظهار کرد: مصرف داروی ریتالین به بهانه موفقیت در امتحان نه تنها توجیه علمی ندارد، بلکه می‌تواند منجر به عوارض و آسیب‌های جسمی و روحی در فرد مصرف‌کننده بشود.معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ادامه در خصوص مصرف ریتالین براهش کاهش اضطراب امتحان اظهار کرد: مصرف داروی ریتالین به بهانه موفقیت در امتحان نه تنها توجیه علمی ندارد، بلکه می‌تواند منجر به عوارض و آسیب‌های جسمی و روحی در فرد مصرف‌کننده بشود.

دکتر فاطمه محرری در گفت‌وگو با خبرنگار مفدا مشهد، اظهار کرد: اضطراب یکی از شایع‌ترین اختلالات روانپزشکی بوده که همه انسان‌ها آن را به‌گونه‌های مختلف تجربه می‌کنند و اضطراب دارای انواع مختلف و در درجات خفیف تا شدید می‌باشد.

عضو هیات علمی گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد همچنین اضافه کرد: اضطراب امتحان نوعی مشغولیت ذهنی دانش‌آموز و دانشجو در زمان امتحان و توانایی ارزیابی خود بوده، اما لزوماً تمامی اضطراب‌های ایام امتحانات مشکل‌ساز نیستند.

وی با بیان اینکه اضطراب سازنده نوعی اضطراب است که شخص را برای مطالعه درسی برنامه‌ریزی منظم وا می‌دارد و معمولاً آن فرد را توانمند می‌سازد تا بتواند نتیجه بهتری از مطالعات خود به دست آورد، خاطرنشان کرد: این افراد علاوه بر نحوه درس‌خواندن درست، در ورزش، تفریح، ارتباط با دوستان و خانواده، رعایت زمان خواب و تغذیه و غیره نیز توجه دارند؛ همچنین این نوع افراد مطالعه‌ای همراه با آرامش و اطمینان دارند و هر آنچه را مطالعه می‌کنند به‌راحتی در ذهن و حافظه خود نگه‌می‌دارند.

دکتر محرری تصریح کرد: نوع دیگر اضطراب، اضطراب بیمارگونه است که با تشویش و دلهره همراه بوده و ضمن ایجاد درگیری ذهنی در آن فرد، موجب ایجاد تصورات غلط بابت عدم موفقیت در امتحانات می‌شود، اینگونه افراد بیش از حد درس می‌خوانند و دچار وسواس در مطالعه‌کردن و مشکلات در خواب و اشتها می‌شوند.

وی با ذکر این نکته که در اضطراب بیمارگونه افراد بیشتر به‌جای اینکه به فکر یادگیری باشند به فکر نتیجه امتحان هستند، تأکید کرد: در این نوع اضطراب فرد احساس دلشوره و تشویش دارد و در مورد توانمندی خود مطمئن نیست و به همین جهت گاهاٌ دچار حالت تهوع، سرگیجه، درد شکم، کم‌خوابی و استفراغ می‌شود، با تشدیدشدن وضعیت گریه می‌کند و رفتارهای بهانه‌جویی و لجبازی بروز می‌دهد و حاضر به حضور در سر جلسه امتحان نیست.

متخصص روانپزشکی ادامه داد: اینگونه رفتارها هم برای آن فرد و هم برای خانواده‌اش ایجاد مشکل می‌کند و روی عملکرد درسی آن فرد  تأثیر منفی می‌گذارد و در چنین شرایطی به خانواده‌ها توصیه می‌شود که انتظار واقع‌بینانه از فرزندشان داشته باشند و فضای درون خانه را هم برای او آرام نگه‌دارند تا بی‌دغدغه به مطالعه دروس خود بپردازد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه تغذیه مناسب، خواب استاندارد و پرهیز از بیدار و خوابی‌ها باید مورد توجه باشد، بیان کرد: بعضاً مشاهده شده که دانش‌آموزان و دانشجویان برای تمرکز خواب اقدام به مصرف داروهای مختلف از جمله ریتالین می‌کنند، مصرف این دارو به بهانه موفقیت در امتحان نه تنها توجیه علمی ندارد، بلکه می‌تواند منجر به عوارض و آسیب‌های جسمی و روحی در فرد مصرف‌کننده بشود.مصرف ریتالین به بهانه موفقیت در امتحان نه تنها توجیه علمی ندارد، بلکه می‌تواند منجر به عوارض و آسیب‌های جسمی و روحی در فرد مصرف‌کننده بشود.

دکتر محرری با ذکر این نکته که مصرف داروهای مختلف همچون ریتالین باید با تجویز پزشک باشد و هیچکس جز پزشک صلاحیت تجویز انواع داروها را ندارد، تأکید کرد: ریتالین هم مانند سایر داروها فواید و عوارض دارد و این دارو به کسانی که دچار نقص در تمرکز و اختلال بیش فعالی هستند تجویز می‌گردد و  دانش‌آموز یا دانشجویی  که در تمرکز و یادگیری ضعف دارد بهتر است ، به‌جای مصرف مستقیم ریتالین از روش‌ها و تکنیک‌های صحیح مطالعه استفاده کند.

وی تصریح کرد: ریتالین از جمله داروهای محرک سیستم عصبی بوده و علاوه بر درمان پیش فعالی، کم‌توجهی در اختلالات افسردگی، رفتاری و چاقی هم موثر است، البته بازهم تکرار می‌کنیم مصرف هیچ نوع دارویی از جمله ریتالین بدون دستور پزشک توصیه نمی‌گردد و از جمله عوارض مصرف خودسرانه آن می‌توان به بی‌خوابی، سردرد، حالت تهوع، درد شکم، افزایش ضربان قلب، افزایش فشارخون، بی‌اشتهایی و تأثیر منفی در رشد اشاره کرد.

متخصص روانپزشکی با تأکید بر اینکه مصرف خودسرانه ریتالین با دوزهای بالا باعث مسمومیت فرد مصرف‌کننده می‌شود، افزود: بعضاً در فضای مجازی تبلیغ می‌شود که این دارو هیچگونه تأثیر و عارضه منفی ندارد و منجر به کنترل خواب و مطالعه، یادگیری و کسب نمره بهتر می‌شود، تعریفی که کاملاً اشتباه است، زیرا کم‌خوابی به واسطه مصرف ریتالین موجب پرخاشگر شدن فرد مصرف‌کننده و ایجاد اضطراب و استرس شدید در آن فرد می‌شود.

دکتر محرری خاطرنشان کرد: اگر دانش‌آموز یا دانشجو بخواهد در شب امتحان برای موفقیت در امتحان ریتالین بخورد این دارو نه تنها در مغز خسته آن فرد اثر مثبت ندارد، بلکه امکان پردازش اطلاعات در مغز خسته وجود ندارد، ضمن اینکه تأثیر مثبت در گذراندن موفقیت ایام امتحانات و کسب نمره دلخواه هم ندارد.اگر دانش‌آموز یا دانشجو بخواهد در شب امتحان برای موفقیت در امتحان ریتالین بخورد این دارو نه تنها در مغز خسته آن فرد اثر مثبت ندارد، بلکه امکان پردازش اطلاعات در مغز خسته وجود ندارد، ضمن اینکه تأثیر مثبت در گذراندن موفقیت ایام امتحانات و کسب نمره دلخواه هم ندارد.

وی اضافه کرد: مصرف ریتالین در شب‌ به هیچ وجه توصیه نمی‌شود و زمان مناسب مصرف این دارو صبح و پس از صرف صبحانه و ساعت ۴ عصر بوده و مجدد تأکید می‌شود که زمان‌بندی فقط ویژه کسانی است که این دارو را طبق دستور پزشک مصرف می‌کنند و مصرف خودسرانه آن که بسیار خطرناک است به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه مصرف هیچ نوع دارویی بدون دستور پزشک به هیچ وجه توصیه نمی‌شود، گفت: بسیاری از دانش‌آموزان و دانشجویان نسبت به عوارض ناخوشایند مصرف خودسرانه ریتالین پی بردند و این دارو را مصرف نمی‌کنند، اما متأسفانه عده‌ای دیگر از این دو گروه که هنوز به آسیب‌های ناشی از مصرف داروی ریتالین پی نبرده‌اند و انتظار دارند که یک شبه همه مطالب را به خاطر بسپارند اقدام به مصرف این دارو می‌کنند، این افراد نه تنها نتیجه لازم را در امتحان پایان ترم نگرفته‌اند، بلکه خود و خانواده‌شان را با مشکلات جدید و بعضاً غیرقابل جبران مواجه کرده‌اند.

دکتر محرری بیان کرد: با برنامه‌ریزی صحیح و استفاده از زمان مناسب برای مطالعه در طول سال تحصیلی می‌توانیم نتیجه مناسب را در امتحانات کسب کرده و از مصرف هرنوع دارویی خودداری کنیم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.