سه‌شنبه ۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۹

در یادداشتی به مفدا یزد بررسی شد؛

راه کارهای ایجاد انگیزه و نشاط علمی در بین دانشجویان

دکتر دهقانی یزد

دکتر علی دهقانی معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهیدصدوقی یزد در یادداشتی به مفدا یزد به بررسی «راه کارهای ایجاد انگیزه و نشاط علمی در بین دانشجویان» پرداخت که با هم می خوانیم.

یادگیری یک موهبت الهی است. در میان همه عوامل مؤثر بر یادگیری، انگیزه بسیار مهم است و یکی از عوامل تعیین کننده انگیزه تحصیلی در دانشجویان نقش استادان است.

همه می دانند برای یادگیری، داشتن انگیزه شرط اصلی است. دانشجویان با انگیزه، بهتر یاد می گیرند، بیشتر در فعالیت های درسی شرکت می کنند و نمرات بالاتری کسب می کنند اما سوال اینجاست که چگونه باید انگیزه یادگیری را در دانشجویان افزایش داد؟

راه های ایجاد انگیزه برای درس خواندن دانشجویان:

۱.ارتباط داشتن با افراد مثبت نگر، فعال، بانشاط و درس خوان

یکی از راه های ایجاد انگیزه برای درس خواندن دانشجویان، رقابت سالم است. این رقابت در کنار افراد درس خوان و موفق امکان پذیر است.

۲.ورزش

برای رهایی از افکار منفی که تاثیر بسیاری در کاهش انگیزه دارد ورزش کنید.

۳.داشتن یک برنامه مدون و جدیت در اجرای آن

۴.تنوع داشتن در سبک زندگی و درس خواندن

از یکنواختی در زندگی و درس خواندن بپرهیزید. همواره راه های مختلف را برای کسب موفقیت امتحان کنید.

۵.پس زدن افکار منفی نسبت به توانایی های خود

همیشه این افکار که من انگیزه درس خواندن ندارم یا من حال درس خواندن ندارم را از ذهنتان دور کنید. انگیزه خود به خود بدست نمی آید بلکه با استفاده از افکار مثبت و تلقین آن به خود، به مرور انگیزه تان افزایش پیدا می کند.

۶.داشتن اوقات فراغت و مسافرت رفتن و ..

۷.فکر کردن به اهداف خود یکی از راه های ایجاد انگیزه برای درس خواندن دانشجویان است.

همیشه به اهداف و اینکه می خواهید پس از تحصیل چکاره شوید فکر کنید. اینکار خود به خود انگیزه تان را بالا می برد.

۸.در نظر گرفتن اهداف کوتاه مدت در درس خواندن خود

برای درس خواندن خود اهداف کوتاه مدت در نظر بگیرید و بعد از رسیدن به اهداف خود، پاداش و تشویق خود را فراموش نکنید. رسیدن به اهداف کوتاه مدت و پاداش دادن به خود باعث بالا رفتن انگیزه و روحیه شما برای ادامه مسیر می شود.

۹.کمک و حمایت خانواده

۱۰.داشتن توکل بخدا در موفقیت تان در مطالعه

۱۱.فعال بودن

از قرار گرفتن در تنهایی و بیکاری اجتناب کنید. زیرا وقتی انسان کاری برای انجام دادن نداشته باشد افکار منفی کم کم به سراغ او می آیندو همین افکار منفی،خود عامل مهمی در کاهش انگیزه فرد برای درس خواندن می شود.

۱۲.جدیت داشتن

زمانیکه شروع به درس خواندن می کنید با خود قرار بزارید به هیچ چیزی غیر از درس خواندن فکر نکنید. در زمان مطالعه، اگر حواس خود را جمع نکنید کم کم حواس شما پرت می شودو همین حواس پرتی، عاملی در کاهش انگیزه شما در ادامه درس خواندنتان می شود.

۱۳.باور داشتن به خود

باور اینکه می توانید موفق شوید. وقتی به موفقیتی رسیدید آسمان و ریسمان نبافید که این عامل یا آن عامل باعث موفقیت من شده اند. تنها یک عامل است که باعث موفقیت شما می شود و آن، خود شما هستید. باور به خود مهم ترین نکته در افزایش انگیزه تان در درس خواندن است.

۱۴.داشتن شناخت کافی از رشته تحصیلی خود

خیلی از مواقع عدم شناخت کافی در رشته ای که در آن تحصیل می کنید یا عدم آگاهی از قانون رشته ی تحصیلی تان، مانع مهمی در کاهش انگیزه شما است.

قانون رشته تحصیلی خود را کشف کنید.

سخن پایانی:

در اجرای هر برنامه ی موفق و داشتن انگیزه در زندگی و درس خواندن، مهم ترین عامل خود فرد است. پس با استفاده از راهکارهای بالا سعی کنید انگیزه خود را دائما” تقویت کرده و در برنامه درسی خود موفق باشید.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.