دوشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۶

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گناباد مطرح کرد؛

هیچ استراتژیستی تاکنون نتواسته تحلیل درستی از عقب راندن نیروهای بعثی از خاک کشورمان ارائه دهد

گزارش تصویری / آئین گرامیداشت فتح خرمشهر در دانشگاه علوم پزشکی گناباد

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گناباد گفت: با امکانات و تجهیزات بسیار کمی که رزمندگان اسلام در مقایسه با نیروهای عراقی داشتند، هیچ استراتژیستی تاکنون نتواسته تحلیل درستی از عقب راندن نیروهای بعثی از خاک کشورمان ارائه دهد.

به گزارش مفدا – گناباد، حسن ایرانی در آئین گرامیداشت فتح خرمشهر که صبح امروز دوشنبه سوم خردادماه ۱۴۰۰ در محل مسجد پیامبر اعظم (ص) پردیس دانشگاه برگزار شد، اظهار کرد: ماحصل عملیات‌های ثامن‌الائمه، طریق‌القدس، فتح‌المبین و بیت‌المقدس منجر به فتح خرمشهر شد.

وی افزود: انقلاب جمهوری اسلامی ایران که در سال ۵۷ به پیروزی رسید با توجه به نیاز به دگرگونی اساسی در کل کشور، بالطبع مشکلات عدیده‌ای داشت؛ ضمن اینکه کشورهای استعماری با ایجاد برخی از از دسیسه‌ها از قبیل جریانات داخلی کردستان، ظهور منافقین، ترور سران کشور و تهاجم کشور عراق و... سعی بر براندازی انقلاب داشتند که به حول قوه الهی و تدبیر و رهبری امام خمینی (ره) نتیجه‌ای جز ناکامی حاصلشان نشد.

این رزمنده هشت سال دفاع مقدس با بیان اینکه سال ۱۳۶۰ یکی از سخترین سال‌های انقلاب بود، ادامه داد: ظهور چهره زشت منافقین به سرکردگی شخصی مثل رئیس جمهور وقت که در آن زمان فرماندهی کل قوا را نیز در اختیار داشت، موجب حوادث مختلفی گردید که از آن جمله می‌توان ترور و به شهادت رساندن سران کشور نظیر شهیدان رجایی و باهنر و ۷۲ تن از بهترین یاران قوه قضائیه و... را می‌توان نام برد.

وی با اشاره به اینکه عزل بنی صدر باعث اتحاد بین نیروهای ارتش، سپاه و بسیج شد، اضافه کرد: ثمره این اتحاد، خارج شدن از پوسته تدافعی به تهاجمی و موفقیت در عملیات‌های ثامن‌الائمه و طریق‌القدس بود.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گناباد تصریح کرد: عملیات فتح‌المبین نیز که دارای استراتژی و حساسیت بالا بود که نتیجه آن پیروزی قاطع نیروهای ایرانی و آزادسازی دو هزار و ۴۰۰ کیلومتر مربع از خاک ایران که در تصرف کشور عراق قرار داشت، بوده و فتح‌الفتوح نام گرفته است.

ایرانی با بیان اینکه عملیات بیت المقدس نیز به عنوان چهارمین عملیات رزمندگان به آزادسازی خرمشهر ختم گردید، خاطرنشان کرد: خرمشهر برای کشور عراق دارای اهمیت زیاد و استراتژیک نقطه‌ای بوده که حتی صدام هم اعلام کرده بود که اگر ایران بتواند خرمشهر را بگیرد من کلید بصره را دو دستی تقدیم می‌کنم؛ خرمشهر گذرگاه بصره بوده و صدام به خوبی می‌دانست که اگر خرمشهر پس گرفته شود، بصره را هم از دست خواهد داد.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گناباد اذعان کرد: با امکانات و تجهیزات بسیار کمی که رزمندگان اسلام در مقایسه با نیروهای عراقی داشتند، هیچ استراتژیستی تاکنون نتواسته تحلیل درستی از عقب راندن نیروهای بعثی از خاک کشورمان ارائه دهد.

شایان ذکر است قرائت زیارت عاشورا، مداحی و غبارروبی و عطرافشانی مزار شهدا از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.