دوشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۵

۳ خرداد ماه، روز مقاومت، ایثار و پیروزی

خرمشهر

سوم خرداد و فتح خرمشهر، آیینه گویایی از تاریخ و جغرافیای دفاع مقدس و جهاد آگاهانه و شجاعت مظلومانه ملت ایران است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مفدا کرمانشاه، اشغال خرمشهر در ۴ آبان ماه ۱۳۵۹ برای عراق و حامیان آن فرصتی را ایجاد کرد که ضمن تضعیف قدرت نظامی ایران، خواسته های خود را برای پایان دادن به جنگ به ایران تحمیل کند.

فتح خرمشهر که از آن با عنوان عملیات سرنوشت ساز ایران یاد می شود، در فروردین ماه ۱۳۶۱ با عملیات بیت المقدس قصد آزادسازی خرمشهر را داشت، اما به دلیل اهمیت بالایی که این شهر برای هر دو کشور عراق و ایران داشت در۱۰ اردیبهشت ماه ۱۳۶۱ آغاز و در طی ۴ مرحله با هدف آزادسازی هویزه و جاده اهواز به خرمشهر و خرمشهر در منطقه ای با وسعت۵۴۰۰ کیلومتر مربع تا ۳خرداد ۱۳۶۱ به درازا کشید.

این عملیات با نام بیت المقدس و رمز عملیات"یاعلی بن ابی طالب علیه السلام" درساعت ۳۰دقیقه بامداد دهم اردیبهشت سال۱۳۶۱ آغاز شد.

مرحله اول این عملیات در۱۰ اردیبهشت ماه ۱۳۶۱ انجام گرفت که برای دشمن بسیار غافلگیر کننده بود، چرا که تصور نمی کرد ایران با عبور از کارون بتواند خود را به جاده اهواز،خرمشهر برساند اما نیروهای ایرانی با عبور از غرب رود کارون و بازپس گیری جاده اهواز، خرمشهر بیش از۸۰۰ کیلومتر را پاکسازی کردند.

مرحله دوم این عملیات در۱۶ اردیبهشت همان سال رخ داد و نیروهای ایرانی با هدف آزادسازی خرمشهر تا شلمچه پیش رفتند و بعد از آزادسازی هویزه در ۱۷کیلومتری نوار مرزی استقرار یافتند.

مرحله سوم این عملیات نیز در۱۹ و ۲۰ اردیبهشت ماه ۱۳۶۱ با تلاش برای بازپس گیری خرمشهر توسط نیروهای ایرانی انجام گرفت، اما به دلیل برتری نظامی عراق این امر میسر نشد و نیروهای ایران به تجدید قوا پرداختند.

درمرحله نهایی که در اول خرداد همان سال آغاز شد ایران موفق به بازپس گیری خرمشهر در۳ خرداد شد، البته به جز کوشک، شلمچه و طلائیه که در اشغال عراق باقی ماند بقیه مناطق آزاد شد.

نتایج فتح خرمشهر؛

تغییر توازن سیاسی به سود ایران
این پیروزی به منزله از بین رفتن برتری عراق در مذاکرات سیاسی بود و حکومت صدام حسین را در آستانه سقوط قرار می داد.

تقویت توان نظامی ایران
ایران با این پیروزی توان نیروهای نظامی خود را تقویت کرد و از طرفی باعث شده بود که نیروهای عراقی به دفاع روی بیاورند و در انتظار حملات رزمندگان اسلام باشند.

ایجاد تهدید برای عراق
عقب نشینی متجاوزان عراقی باعث شد که نقاط نفت خیز آنان در تیررس ایران باشد و از سوی دیگر بصره نیز مورد تهدید بود.

اینان تنها تعدادی از نتایج این پیروزی بزرگ بود. نتایج دیگری از جمله تقویت روحیه مردم ایران، بازگشت امنیت برای مناطق جنوب، از دست رفتن برگ برنده عراق از نظر سیاسی و نظامی را نیز در پی داشت.

درنتیجه این عملیات که توسط ارتش جمهوری اسلامی ایران به فرماندهی علی صیاد شیرازی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به فرماندهی محسن رضایی انجام گرفت و باعث آزارسازی خرمشهر پس از ۵۷۶ روز اشغال شد، ۱۹۰۰۰ نیروی عراقی اسیر و ۱۶۰۰۰هزار کشته و زخمی شدند، ۵۵۰تانک و خودرو زرهی متجاوزان نابود و ۱۰۵ تانک و خودرو زرهی به غنیمت گرفته شد.

آغاز بیانیه سید روح الله خمینی در۳ خرداد ماه ۱۳۶۱:
خرمشهر را خدا آزاد کرد.

شورای انقلاب فرهنگی روز ۳خرداد را به عنوان روز مقاومت، ایثار و پیروزی در تقویم رسمی ایران نامگذاری کرده است.

نتنظیم: شبنم عباسی، خبرنگار سرویس فرهنگی مفدا کرمانشاه

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.