یکشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۳:۴۲

نحوه ورود دانشجویان به آزمایشگاه‌های پژوهشی اعلام شد.

نحوه ورود دانشجویان به آزمایشگاه‌های پژوهشی اعلام شد.

دانشگاه تربیت مدرس برای حضور در آزمایشگاه‌های پژوهشی در دستورالعمل جدیدی تاکید کرد که دانشجویان در صورت وجود علائم بیماری مثل تب و لرز، سرفه، عطسه، علائم شبه سرماخوردگی از حضور در آزمایشگاه و اماکن عمومی خودداری کنند.

با توجه نیاز به برنامه ریزی برای حضور و فعالیت دانشجویان برای پیشبرد و انجام پایان نامه در آزمایشگاه و کارگاه‌ها، معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه تربیت مدرس با جمع آوری ملاحظات بهداشتی ارائه شده توسط وزارت بهداشت، وزارت علوم، مرکز بهداشت دانشگاه، قوانین و مقررات مصوب شورای HSE و بهره گیری از نظرات و پیشنهادات اساتید دارای تخصص در این خصوص اقدام به تهیه دستورالعملی جهت ارائه به کمیته ایمنی دانشکده ها درخصوص مدیریت فعالیت پژوهشی ایمن دانشجویان در دوره شیوع بیماری کرد.
با توجه به تجربیاتی که در طی دور گذشته کسب شده، نسخه بازنگری شده این دستورالعمل به منظور اجرا ابلاغ شد که جزییات آن به شرح زیر است؛
۱. اولویت حضور دانشجویان در آزمایشگاه‌ها و فضاهای پژوهشی توسط کمیته ایمنی دانشکده‌ها تعیین و ابلاغ می‌شود.
۲. فعالیت پژوهشی در فضاهای پژوهشی و آزمایشگاهی و حضور دانشجویان و پژوهشگران در دانشگاه مشمول رعایت پروتکل‌های ابلاغ شده به دانشگاه توسط مراجع ذی صلاح است.
۳. الزام به تکمیل کاربرگ خود ارزیابی سلامت به صورت برخط و تعهد به اینکه در صورت بروز علائم بیماری مجدداً اطلاعات در سامانه ثبت شود و اگر هشدار مراجعه به مراکز خدمات جامع سلامت وجود داشت از ادامه فعالیت ممانعت بعمل آمده و به مرکز خدمات جامع سلامت ارجاع و پس از تایید پزشک معالج و مرکز بهداشت دانشگاه به محیط کار/ تحصیل برگردند.
۴. افراد ملزم هستند گزارش بروز هرگونه بیماری تنفسی با علائمی مانند خشکی گلو، تب و لرز، سرفه، عطسه، علایم شبه سرماخوردگی و آنفلوآنزا را اعلام کنند و برای ویزیت به مرکز بهداشت دانشگاه مراجعه کنند. در صورت وجود این علائم از حضور در آزمایشگاه و اماکن عمومی خودداری شود.
۵. اخذ گواهی بازگشت به تحصیل از مرکز بهداشت و درمان دانشگاه در صورت دارا بودن علائم مشکوک، بازگشت به تحصیل/کار افراد مشکوک به بیماری پس از بررسی علائم توسط متخصص طب کار، متخصص عفونی، متخصص داخلی، فوق تخصص ریه، پزشکان عمومی مراکز خدمات جامع سلامت منتخب.
۶. فعالیت در آزمایشگاه با رعایت اصول فاصله گذاری اجتماعی (وجود فاصله حداقل ۲ متری افراد از یکدیگر) وجود سیستم تهویه عمومی و موضعی مناسب در آزمایشگاه یا کارگاه.
۷. افراد پس از ورود تا پایان ساعت فعالیت، مگر در شرایط ضرورت، مجاز به خروج از آزمایشگاه نیستند.
۸. فهرست افراد مشکوک به بیماری به منظور جلوگیری از ورود به آزمایشگاه توسط ریاست کمیته ایمنی دانشکده به مدیریت حراست اعلام می‌شود.