شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۲

نمایندگان دستیاران در جمع مسئولان وزارت بهداشت از مشکلات خود گفتند؛

از نگرانی برای آینده مبهم شغلی تا دغدغه معیشت و سلامت‌روان دستیاران

نشست

نشست بررسی مشکلات دستیاران و دانشجویان تحصیلات تکمیلی با حضور نمایندگان دانشجویان دستیاری و تحصیلات تکمیلی و مدیران ارشد وزارت بهداشت برگزار شد. در این نشست اعضای شورای مرکزی مجمع دبیران شوراهای صنفی دانشجویان دستیاری و تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور درباره دغدغه‌های این قشر از دانشجویان صحبت کردند. "فشار کاری سنگین دستیاران خصوصاً در ایام شیوع ویروس کرونا"، "نبود پاویون‌های مناسب برای دستیاران خصوصاً دستیاران سال اولی"، "مشکلات معیشتی و رفاهی دانشجویان دستیاری"، "امنیت شغلی و آینده مبهم شغلی" و "اهمیت سلامت‌روان دستیاران" از جمله مشکلات مطرح شده بود.

به گزارش مفدا، نشست هم‌اندیشی "شورای مرکزی مجمع دبیران شوراهای صنفی دانشجویان دستیاری و تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور روز چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت‌ماه با حضور دکتر سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی و سخنگوی وزارت بهداشت، دکتر علی‌اکبر حق‌دوست معاون آمورش، دکتر علیرضا سلیمی معاون آموزشی و پژوهشی سازمان نظام پزشکی، مهندس بهروز رحیمی رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، مهندس رحمان خدابنده‌لو مدیرکل دانشجویی، دکتر افسانه صادقی معاون اداره‌ کل دانشجویی و اعضای شورای مرکزی مجمع دبیران شوراهای صنفی دانشجویان دستیاری و تحصیلات تکمیلی وزارت بهداشت برگزار شد.

دکتر سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی و سخنگوی وزارت بهداشت در این نشست بیان داشت: از زمانی که در این مسند قرار گرفته‌ام به دنبال راه‌کارهایی بوده‌ام که مشکلات دستیاران به صورت عملیاتی مرتفع شود. در این مسیر تلاش کردیم تا این مشکلات را با ایجاد حساسیت در دیگر مسؤولان ذی‌ربط نیز ایجاد کنیم. اگر برخی سماجت‌ها و ایستادگی‌ها در راهی که در پیش گرفتیم نبود نتیجه مطلوب حاصل نمی‌شد.

برای رسیدن به موفقیت باید از نزدیک‌ترین راه‌ها کار را دنبال می‌کردیم

لاری با بیان این‌که برای رفع این مشکلات باید قدم به قدم جلو می‌رفت، خاطر نشان کرد: در حال حاضر حق‌الزحمه رزیدنت‌ها افزایش یافته و بیمه سلامت، بیمه تامین اجتماعی، وام دستیاری و... نیز ایجاد شده است. در این مسیر برای رسیدن به موفقیت باید از نزدیک‌ترین راه‌کارها استفاده کنیم.

معاون وزیر بهداشت یادآور شد: کرونا و خطرهایی که سلامت رزیدنت‌ها را تهدید می‌کرد، موجب شد وزیر بهداشت موضوع عدم بیمه بودن دستیاران را مورد توجه و تاکید ویژه قرار دهد و خواسته ما که قبل از کرونا نیز مطرح شده بود، مورد توجه قرار گرفت.

لاری تصریح کرد: در ادامه بنا شدن برای برقراری بیمه سلامت، نیمی از هزینه بیمه سلامت را وزارت بهداشت متقبل شود و نیمی دیگر را دانشجویان پرداخت کنند. شاید در ظاهر این مبالغ، اعداد ناچیزی به نظر بیاید، اما زمانی که اعداد در کل تعداد دانشجویان دستیاری و تحصیلات تکمیلی ضرب می‌شود، عدد بزرگی می‌شود. در این مسیر صندوق رفاه دانشجویان همراه ما بود و ندای مظلومیت دستیاران را شنید و با جان و دل کار را در کنار هم پیش بردیم و به لطف خدا بیمه سلامت برقرار شد.

متن کامل صحبت‌های دکتر لاری را اینجا بخوانید.

در حوزه آموزش تلاش شده حداقل استانداردهای آموزشی مشخص شود

در ادامه دکتر علی اکبر حق دوست معاون آموزشی وزارت بهداشت در خصوص ضعف‌های آموزش بالینی، بیان داشت: آموزش بالینی نقاط ضعف بسیار کلیدی دارد و تنها مربوط به دستیاری هم نیست و استجرها، اینترن‌ها و فلوشیپ‌ها را نیز در بر می‌گیرد که این از ایرادات جدی است.

وی اضافه کرد: باید در فضای مجازی کیس‌های آموزشی بسیار مشخص، روشن و به صورت انیمیشنی ارائه و پرورده شود. در بسیاری از رویکردهای درمانی کیس در فضای درمانی ممکن است پیدا نشود و یا اگر پیدا شود ممکن است به خوبی زمان تحلیل برای آن وجود نداشته و یا استاندارد نباشد. بر این اساس تصمیم گرفته شده حداقل استانداردهای آموزشی مشخص شود که برای این کار با برخی دانشگاه‌ها قراردادهایی نوشته شده و گروه‌های آی‌تی حرفه‌ای و اساتید مجرب پزشکی در حال کار روی این موضوع هستند.

برنامه‌های متعدد آموزشی برای دستیاران در "نرم افزار آرمان"

این مقام مسؤول با بیان این‌که باید در فضای مجازی آموزش‌های استاندارد ارائه شود، ابراز داشت: در سایت آموزشی آرمان که متعلق به دانشگاه علوم پزشکی مجازی است، کارهای بسیار خوبی در این راستا انجام شده است؛ البته در این خصوص آموزش دندانپزشکی، از پزشکی وضعیت بدتری دارد به نحوی که دردهایی که در این نشست از سوی شما مطرح شد در خصوص دندانپزشکی در شرایط بسیار بدتری قرار دارد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت، یادآور شد: در سایت آرمان تمام ۲۲۰ واحد درسی دندان‌پزشکی توسط خبره‌ترین اساتید کشور درس داده شده است، که عزیزان علاقمند می‌توانند از این دروس استفاده کنند. نکته قابل توجه این که ۱۰ واحد آناتومی دروس علوم پایه نیز بسیار عالی درس داده شده و علاقمندان در فضای آرمان به عنوان مستمع آزاد و یا برای گذراندن واحد درسی می‌توانند بر اساس فرآیند قابل قبول در دانشگاه خود این واحد درسی را پشت سر بگذارند.

متن کامل صحبت‌های دکتر حق‌دوست را اینجا بخوانید.

بیمه تامین اجتماعی از ارزش حیاتی بالایی برخوردار است

در ادامه رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، گفت: یکی از کارهایی که برای شما دستیاران و دانشجویان PHD در ردیف وام پیش بینی کرده‌ایم، موضوع تأمین اجتماعی است که برای همه از ارزش حیاتی بالایی برخوردار است و از طرفی، موجبات امنیت شغلی شما عزیزان را فراهم می‌کند. ما تدابیری در حوزه تامین اجتماعی اندیشیده‌ایم که وقتی شما فارغ‌التحصیل می‌شوید، حداقل ۴ سال سابقه بیمه و بازنشستگی برای شما لحاظ شود.

وی با اشاره به اینکه جلسات متعددی با سازمان تامین اجتماعی برای پوشش بیمه‌ای دستیاران داشته‌ایم، خاطرنشان کرد: با برگزاری جلسات متعدد با مسؤولان تامین اجتماعی سعی کردیم به یک گفتمان مشترک در حوزه بیمه دستیاران و دانشجویان PHD برسیم که البته بعد از برگزاری این جلسات به این تفاهم رسیدیم که بیمه تامین اجتماعی خویش‌فرما و کاملا اختیاری برای شما عزیزان فراهم کنیم که مثلا بعد از فراغت تحصیل، یک فرد اختیار داشته باشد که این سیکل بیمه‌ خویش فرمایی را ادامه داده یا نه و به هرحال انتخاب فرد برای ادامه دادن بیمه خویش‌فرمایی‌در دوران بعد از تحصیل، کاملاً اختیاری است. یکی از مزیت‌های بیمه خویش‌فرمایی این است که شما بعد از فراغت تحصیل در هر شغل دولتی و خصوصی که مشغول به کار می‌شوید، می‌توانید این بیمه خویش فرمایی را ادامه داده و به بیمه شما متصل می‌شود و جزو سابقه کاری شما به شمار می‌رود.

متن کامل صحبت‌های مهندس رحیمی را اینجا بخوانید:

همچنین در ادامه دکتر علیرضا سلیمی معاون آموزشی و پژوهشی سازمان نظام پزشکی دقایقی در جمع اعضای دستیاری و دانشجویان PHD وزارت بهداشت به ارائه سخن پرداخت و در خصوص دغدغه‌ها و مشکلات این قشر توضیحاتی ارائه داد.

سلیمی گفت: موضوع فوت چند تن از دستیاران و رزیدنت‌ها در ماه‌های گذشته، باعث نگرانی‌های زیادی شده است که باید در این خصوص تدابیر لازم اندیشیده شود و از بروز چنین حوادثی جلوگیری کرد. خدا را شکر می‌کنم که به بهانه ازدست رفتن این عزیزان، پای سازمان نظام پزشکی هم به این جریان باز  شد. به هر حال ما در سازمان نظام پزشکی کشور تلاش داریم با همکاری و تعامل با معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی و نیز آموزشی وزارت بهداشت، در راستای ارائه تسهیلات به دستیاران و جامعه دانشجویان PHD دانشگاه‌های علوم پزشکی، به ارائه خدمت بپردازیم.

سازمان نظام پزشکی در رفع خیلی از مشکلات عزیزان دستیاری، در وهله اول شاید قدرت اجرایی کافی نداشته باشد که آن را مرتفع سازد اما می‌تواند صدای شما عزیزان و  انتقال‌گر مشکلات شما در خیلی از مواقع باشد

سلیمی گفت: دکتر محمد رضا ظفرقندی رئیس سازمان نظام پزشکی کشور  همواره یکی از افرادی هستند که نسبت به موضوعات معیشتی دستیاران، دغدغه فراوانی دارند و تلاش می‌کنند با تأمین بسترهای مناسب، خدمات مطلوبی به این عزیزان ارائه شود. خوشبختانه حدود سه سال است که دفتر دستیاری را در این سازمان با هدف حمایت از این طیف، تأسیس کرده‌ایم. 

او  با اشاره به تأسیس دفتر دستیاری در سازمان نظام پزشکی در دو سال قبل به مشکلات متعدد دستیاران به طور اجمالی اشاره کرد و گفت: در مجموع مشکلات و چالش‌های دستیاران در دسته‌های معیشتی و رفاهی( پایین بودن حقوق و دستمزد، میزان بسیار بالای ساعت کاری، بیمه نداشتن، فشار کاری بیش‌ازحد به‌خصوص در دوران کرونا و فرسودگی جسمی و روحی، نداشتن امکان استراحت و تغذیه مناسب، نداشتن خوابگاه، مشکلات مالی فراوان و ...) خلاءهای قانونی و حمایتی، فشار روحی و اضطراب و استرس بسیار، نگرانی و ناامیدی نسبت به آینده، عدم تعریف دستیاری به عنوان شغل و در نتیجه نبود تعریف برای سقف حداکثر کار و داشتن حقوق و مزایای مشخص و ... دسته بندی شدند و در خصوص اینکه چه اقداماتی می‌توان در کوتاه مدت و درازمدت برای حل این مشکلات به کار گرفت، بحث شد و اشاره شد که حل بسیاری از این مشکلات نیازمند اقدامات موثر نهادهای کلان کشور و حاکمیتی است. 

وی اظهار کرد: دفتر دستیاری معاونت آموزشی سازمان نظام‌پزشکی طی دو سال گذشته فعالیت‌های متعددی انجام داده است و  با توجه به دستور اخیر ریاست سازمان برای تشکیل کارگروه، جلسات متعددی در حال برگزاری است.

 سلیمی بر ضرورت جذب حداکثری دستیاران برای مشارکت در برنامه‌های دفتر دستیاری تأکید و اعلام کرد: تلاش خواهد شد تا با رایزنی با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سایر نهادهای تصمیم‌ساز و استفاده از ظرفیت رسانه‌ها و جایگاه قانونی سازمان نظام‌پزشکی در راستای حمایت از دستیاران گام های عملی برداشته شود.

معاون آموزشی و پژوهشی سازمان نظام پزشکی تأکید کرد: سازمان نظام پزشکی در رفع خیلی از مشکلات شما عزیزان دستیاری، در وهله اول شاید قدرت اجرایی کافی نداشته باشد که آن را مرتفع سازد، اما می‌تواند صدای شما عزیزان و  انتقال‌گر مشکلات شما در خیلی از مواقع باشد. به هرحال شما دستیاران و دانشجویان PHD برای ما عزیز و محترم هستید و ما در حد توان و بضاعت خود تلاش داریم خدمات لازم را به شما عزیزان ارائه کنیم.

در ابتدای این نشست نیم‌روزه دکتر هومان پارسایی دانشجوی رشته آناتومی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و دبیر شورای مرکزی مجمع دبیران شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان Ph.D وزارت بهداشت، دکتر علی مختاری دانشجوی دستیاری در رشته طب اورژانس از دانشگاه علوم پزشکی البرز،  دکتر رضا شمسی دانشجوی دستیاری رشته اورولوژی از دانشگاه علوم پزشکی کرمان، دکتر محمد قاسمی دانشجوی دستیاری رشته جراحی قلب از دانشگاه علوم پزشکی گیلان و دکتر احسان آدینه‌وند دانشجوی دستیاری رشته جراحی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به بیان مشکلات دستیاران پرداختند.

عمده مشکلات عنوان شده از سوی نمایندگان شورای صنفی دستیاران و دانشجویان تحصیلات تکمیلی در این نشست در خصوص "فشار کاری سنگین به دستیاران خصوصاً در ایام شیوع ویروس کرونا"، "نبود پاویون‌های مناسب برای دستیاران خصوصاً دستیاران سال اولی"، "مشکلات معیشتی و رفاهی دانشجویان دستیاری"، "امنیت شغلی و آینده مبهم شغلی"، "ندادن مرخصی به دستیاران و کار در کشیک‌های طاقت فرسا"، "اهمیت سلامت‌روان دستیاران"، "تغییرات خلقی دستیاران در طول دوره دستیاری"، "فرسودگی شغلی"، "فشار دستیاران سال بالایی"، "فشار از سوی اعضای هیأت علمی و اساتید"، "تاکید بر داشتن نگاه پروسه‌ای در شورای صنفی دستیاران به جای نگاه پروژه‌ای"، "تأکید بر برداشتن موانع دریافت وام دستیاری از جمله تسویه کامل بدهی مالی قبل از دریافت وام، مشکلات آموزشی، دغدغه‌های مالی و... اشاره کرد./انتهای پیام

خبرنگاران: مرتضی ده‌آبادی و مریم کردستانی