جمعه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۰

یادداشتی بر روز جهانی تنوع فرهنگی و گفت وگو و توسعه

روز جهانی تنوع فرهنگی و گفتگو و توسعه

برای داشتن جهانی مملو از صلح و آرامش نیاز داریم که به موضوع فرهنگ و فاصله ی میان فرهنگ های مختلف توجه ویژه داشته باشیم.

به گزارش مفدابهشتی- به خصوص آن که در دنیای امروز که ارتباطات، گستره ی جهانی به خود گرفته است، باید تنوع فرهنگ ها را به عنوان یک شاخصه ی اثرگذار در اتمسفر تعاملات فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و غیره به حساب آورد.
هم چنین اگر به این بینش معتقد باشیم که در پرتو آرامش و آسایش می توانیم شاهد یک هم زیستی انسان محور باشیم و با ایدئولوژی یکی برای همه، همه برای یکی، در مسیر رشد و تعالی انسانی گام برداریم، چاره ای نداریم جز آن که ارزش های تنوع فرهنگی را درک کنیم و مهارت های خود را به منظور تحقق این آرمان، ارتقا دهیم.
این جاست که دین و مذهب و عقیده و رنگ پوست و جغرافیا و موارد دیگر نمی تواند دلیلی برای زیرپا گذاشتن حقوق قطعی و مسلم انسان ها شود. حقوقی که شاهد هستیم توسط فرقه ها و گروههای متعدد تروریستی، روز به روز، بیشتر و بیشتر، مورد حمله و هجمه قرار می گیرند. از مسجدالاقصی گرفته تا عراق، از سوریه گرفته تا یمن و از افعانستان گرفته تا هر کجایی که صدای مظلوم به گوش می رسد.
ماده ی 5 از بیانیه جهانی یونسکو در زمینه تنوع فرهنگی بیان می‌نماید:
«حقوق فرهنگی بخشی مهم از حقوق بشرند. این حقوق جهانی ست و از حقوق بشر جدایی‌ناپذیر و در ارتباطی تنگاتنگ با آن می‌باشد. لازمه ی شکوفا شدن تنوع خلاق؛ تحقق بی‌ چون و چرای حقوق فرهنگی ست، همان گونه که در ماده ی 27 اعلامیه ی جهانی حقوق بشر و در ماده‌های 13 و 15 معاهده بین‌المللی حقوق فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی نیز به این مطلب اشاره شده است.
بنابراین همه افراد حق دارند خود و افکار و ایده‌هایشان را بیان کنند و آثار خود را به زبان مورد علاقه‌شان و به‌خصوص به زبان مادری‌شان خلق و منتشر کنند. آموزش کیفی حق همه است. همه حق استفاده از آموزش‌هایی را دارند که در آن هویت‌های فرهنگی آنان به رسمیت شناخته شده است و به آن احترام گذاشته می‌شود.
همه افراد حق دارند زندگی فرهنگی خود را به گونه‌ای که مایلند بسازند و فعالیت‌های فرهنگی‌ای متناسب با آن و به سلیقه خود اختیار کنند، تا جایی که به حقوق و آزادی‌های بنیادین بشر لطمه‌ای وارد نشود.»
امید که روزی شاهد آن باشیم که انسان ها در سایه ی احترام به تنوع فرهنگ ها، در مسیر تحقق آرمان های اخلاقی و انسانی گام بر می دارند و محور باهم بودنشان احترام هست و احترام و احترام. ان شاءالله

سید ابراهیم هاشم ورزی
مدیر امور فرهنگی و فوق برنامه دانشگاه

انتهای پیام
کدخبرنگار ۱۱۰۲۱۴

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.