پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۳:۳۰

برگزاری وبینار"مراقبت از نوزاد نارس" به همت انجمن علمی پرستاری داخلی - جراحی

زابل

وبینار"مراقبت از نوزاد نارس" به همت انجمن علمی پرستاری داخلی - جراحی دانشگاه علوم پزشکی زابل با هدف افزایش سطح آگاهی کلیه دانشجویان علوم پزشکی به هنگام مواجهه با نوزادان نارس و والدین این دسته از نوزادان در حین زایمان و بستری شدن در محیط بیمارستان در فضای اسکای روم برگزار شد

به گزارش مفدا زابل، وبینار"مراقبت از نوزاد نارس" به همت انجمن علمی پرستاری داخلی - جراحی دانشگاه علوم پزشکی زابل با هدف افزایش سطح آگاهی کلیه دانشجویان به هنگام مواجهه با نوزادان نارس و والدین این دسته از نوزادان در حین زایمان و بستری شدن در محیط بیمارستان مورخ ۱۴۰۰/۰۲/۲۹ ساعت ۱۸ در فضای اسکای روم برگزار شد.

در این کارگاه که بصورت مجازی برگزار شد خانم دکتر نادری فر و خانم دکتر هاشمی (از اعضای هیئت علمی دانشکده پرستاری و مامایی زابل) بعنوان مدرس در خصوص مراقبت از نوزادان نارس توضیحاتی را برای افراد شرکت کننده در این وبینار ارائه دادند.

خانم دکتر هاشمی در ابتدای بحث به بررسی و شفاف سازی علت تولد نارس نوزادان پرداخت و بیان کرد که زایمان قبل از موعد یکی از علل عمده مرگ و میر در نوزادان است و همچنین علت ۵۰٪ از معلولیت های عصبی در کودکان را تولد پیش از موعد بیان کرد و سپس به بررسی دوره های لیبر پرداخت و در تدریسشان به این نکات اشاره کردند که لیبر سر موعد بین هفته های ۳۷_۴۲ بارداری لیبر قبل از موعد بین هفته های۲۰_۳۷ بارداری رخ می دهد و افزودند که فعال شدن پاتولوژیک جریان طبیعی لیبر منجر به زایمان قبل از موعد می شود و به یک سری از عوامل از جمله خونریزی دسیدوآیی(جدا شدن جفت) و عوامل مکانیکی(اتساع بیش از حد رحم_بی کفایتی سرویکس)_ تغییرات هورمونی و عفونت های تحت بالینی و یا بالینی به عنوان وقایع تحریک کننده در تولد های پیش از موعد اشاره کردند.

دکتر هاشمی در ادامه به تدریس نشانه های خطر در نوزادان نارس پرداختند که چند مورد از نشانه هایی که بیان کردند عبارتند از: کاهش وزن، شیر نخوردن،تب، تغییر در دفع مدفوع و ادرار ، سرفه و ..... بود و در ادامه به این نکته اشاره کردند که  زیربغل ایمن ترین و مناسب ترین را اندازه گیری درجه حرارت نوزادان می باشد .

همچنین علت هیپوترمی در نوزاد را سرد نگه داشتن نوزاد و عفونت اعلام کردند سپس راه های  درمان هیپوترمی را برای دانشجویان بازگو کرد که عبارت بود از تماس پوست به پوست مادر، پوشش گرم و کافی و کنترل درجه حرارت بدن هر نیم ساعت یک بار.

وی در ادامه به بیان علل هیپرترمی پرداخت که عبارت بود از گرم نگه داشتن نوزاد _عفونت_و عدم دریافت مایعات به مقدار کافی. 

هاشمی در ادامه این کارگاه خاطر نشان کرد که باید برای درمان هیپرترمیا نوزاد را از وسایل گرمازا دور کرد و پوشش اضافی نوزاد را درآورده و همچین می توان پوست نوزاد را د تماس با پوست دمای خارج قرار داد و به شدت بر روی مسئله تغذیه کودک نارس تاکید داشت و افزودند که نوزاد نارس قبل از ترخیص باید هماهنگی لازم بین مکیدن و بلع برقرار کند تا از طریق دهان تغذیه شود(همچنین نوزاد نارس باید بتواند حداقل ۱۲۰cc شیر  به ازای هر kg وزن بدن دریافت کند) و در صورت نبود شیر مادر می توان به نوزاد نارس شیر مصنوعی مخصوص نوزاد نارس داده شود. 

وی در ادامه بحثِ مراقبت از نوزاد نارس به این نکته اشاره شد که هر گونه افزایش در دفع مدفوع،مشاهده خون در مدفوع با آبکی شدن قوام مدفوع سبب نگرانی است و باید علت آن بررسی شود.

وی افزود: یکی از مهم ترین  روش های پیشگیری از عفونت در نوزاد نارس شست و شوی دقیق دست ها قبل  از لمس نوزاد است. در ادامه به بحث واکسیناسیون در این دسته از نوزادان پرداخت و بیان کرد که واکسیناسیون در آن ها همانند واکسیناسیون در نوزاد رسیده است بجز در مورد واکسن های هپاتیت و آنفلوانزا  برای مثال در واکسن هپاتیت B : نوزاد نارس با وزن موقع  تولد کمتر از ۲۰۰۰ گرم به جای ۳ روز چهار روز واکسن هپاتیت B دریافت نماید. (ردوتولد،۶،۲،۱ ماهگی)

در واکسن آنفولانزا  توصیه میشود بعد از ۶ ماهگی در تمام شیرخواران  که نارس به دنیا آمده اند واکسن آنفولانزا به صورت ۲ دوز  با فاصله یک ماه تجویز شود.

هاشمی همچنین خاطر نشان کرد که در بحث رشد و تکامل باید به این نکته توجه داشت که هنگام ارزیابی سن رشد این نوزادان به جای آن که از سن تقویمی استفاده شود از سن اصلاح شده باید استفاده کرد زیرا این سن در مقایسه با سن شناسنامه ای به رشد مناسب او به مراقبت نزدیک تر است.

به گفته وی کولیک از شایع ترین دوران خوارگی است که در ۵ تا ۱۹ درصد شیرخواران دیده می شود که یکی از شایع ترین نشانه های آن گریه کردن بیش از حد نوزادان است .

در ادامه خانم دکتر نادری فر به بحث زردی در وبینار پرداختند و افزودند که تقریباً در ۸۰٪ نوزادان نارس در هفته اول زندگی دچار زردی می شوند . زردی بسته به علت آن ممکن است در بدو تولد و یا هر زمانی طی دوره نوزادی بروز کند و با افزایش سطح بیلی روبین سرم ، زردی معمولا از صورت شروع شده و به شکم و آنگاه پاها پیشرفت می کند که پیشرفت زردی را میتوان با فشردن پوست به صورت تقریبی مشخص کرد.

وی در ادامه وبینار خاطر نشان کرد: در نوزادان نارس بنا به دلایل زیر باید دقت بیشتری در تشخیص و درمان به موقع زردی داشته باشیم:

۱- خطر کردن ایتروکس: این نوزادان در مقادیر پایین تر بیلی روبین سرم دچار عوارض مغزی ناشی از افزایش بیلی روبین می شوند.

۲- مدت زمان بروز زردی در نوزادان نارس طولانی تر است بنابراین باید تشخیص، بررسی علت و درمان به موقع زردی نوزادان نارس دقت کرد تا از بروز مشکلات بعدی ناشی از افزایش سطح بیلی روبین در این نوزادان جلوگیری شود.

هاشمی در انتهای تدریس خود به بررسی و تعریف انواع غربالگری پرداخت که به ترتیب عبارت بودند از: 

الف- هیپوتیروئیدی: در نوزادان نارس نسبت به نوزادان رسیده شایع تر است. نوزادان باید در سن ۵ روزگی از نظر کم کاری تیروئید بررسی شوند تا در صورت وجود بیماری تحت درمان مناسب قرار گیرند.

ب- غربالگری بینایی: کلیه نوزادان نارس زیر ۱۵۰۰ گرم و بین ۱۵۰۰-۲۰۰۰ گرم که وضعیت ناپایداری داشته اند  باید در سن ۲۸ روزگی از نظر وضعیت بینایی بررسی شوند.

۳_غربالگری شنوایی: آکادمی طب اطفال آمریکا  توصیه می کند که باید با غربالگری به موقع، این بیماری را در سن زیر ۳ ماهگی تشخیص داد تا با اقدام مناسب درمانی، از بروز عوارض در شیرخوار پیشگیری شود.

۴_بررسی از نظر فنیل کتوتوری و فاویسم: به صورت متداول در روز پنجم تولد انجام می شود

۵_سونوگرافی مغز: نوزادان نارس با سن حاملگی کمتر از ۳۴ هفته  و وزن کمتر ۲۰۰۰ گرم در معرض خونریزی داخل بطن های مغزی هستند ، لذا در روز ۲ تا ۷ بعد از تولد، سونوگرافی مغز انجام می شود. سونوگرافی دوم در هفته سوم و سونوگرافی سوم در حدود ۳۰تا ۴۹ روزگی انجام شود.

۶_در رفتگی تکاملی مفصل هیپ: نوزادان نارس مستعد در ظرفتگی تکاملی مفاصل هیپ هستند بنابرابن حدود دو ماهگی سونوگرافی از مفصل ران توصیه می شود.

دکتر نادری فر در پایان بیان کردند که این نوزادان به علت نارس بودن و یک سری ضعف های مادرزادی که در بدو تولد با آن ها همراه است مستعد آسیب ها و خطرات بیشتری نسبت به دیگر نوزادان هستند پس در هنگام مواجهه با آنها دقت و ظرافت بیش تری در انجام وظایف خود به کار ببریم و آموزش های ویژه ای برای والدین این دسته از نوزادان به کار برده شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.